חיי צעצוע: רוקדים עם עפיפונים

אלפי שנים של שיטוט במרומים רשומות לזכותו של העפיפון, הראשון שהעז להפר את המונופול של הציפורים בשמים

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

השמים מן הסתם הופתעו יום אחד, כשאת שלוותם הפר עפיפון שובב, שהתרומם אל על ודאה בניחותא על גבי הרוח הנושבת. הפרה בוטה זו של מונופול הציפורים על הרקיע התרחשה ככל הנראה בסין לפני כ 3,000 שנה.

בתחילה אלו היו עפיפונים עדינים וקלילים. הם הורכבו מקני במבוק דקים, קני סוף קלועים, בד ארוג או משי, אך היו להם תפקידים טקסיים כבדי משקל ¬ הם שימשו לתקשור עם רוחות ואלים, בהלוויות, תפילות וטקסי כישוף.

בספר אמריקאי משנת 1866, "The Play Ground: Or Outside Games for Boys", נכתב: "העפת עפיפונים יכולה להיות כיפית ונהדרת אם יש לך עפיפון טוב, בעל חוט ארוך דיו, ובחרת ביום שאיננו רגוע או סוער מדי. במדינה שלנו עפיפונים הם משחק לבנים בלבד, אבל בסין כולם מעיפים עפיפונים". ובהמשך: "חוץ מאשר במקרה שאין בריזה, מעיף העפיפונים לא אמור לעשות יותר מדי התעמלות, כי אין דבר מתסכל יותר מלנסות להעיף עפיפון כשאין מספיק רוח". בימים רוחניים דיים, מתברר, העפיפון הקליל יכול היה לשעשע הן בני אצילים והן את המשפחה הענייה ביותר, להסיט את תשומת הלב מהחיים האפורים לשמים הכחולים.

אירוע עפיפונים בהרצליהצילום: ניר כפרי

הספרות הסינית מתייחסת לעפיפונים החל במאה הרביעית לפני הספירה. למעשה, החפץ שבעינינו כיום הוא עוד צעצוע זול וצבעוני, שרוב הזמן קשור לכיסא החוף שלנו כדי שהחברים עם הצידנית יידעו איפה אנחנו יושבים ¬ מככב בסיפורי גבורה ובפולקלור עממי בכל רחבי המזרח הרחוק.

כך, אגדה יפאנית עתיקה מספרת על לוחם שבנה עפיפון עצום ועף אתו השמימה כדי לרגל בארמון המלכותי, אך כשהתקרב יותר מדי התרסק ומת. בסיפור אחר הגנב הערמומי קקינוקי קינסוקה השתמש בעפיפון כדי לדאות מעל לחומות ארמון נגויה, במטרה לגנוב מאזניים מזהב. הוא הצליח להגיע ליעדו, לגנוב את מאזני הזהב ולעוף עם העפיפון שלו דרך היער כדי להימלט; אבל לצערו הרב נתפס וסיים את חייו בדוד מלא בשמן רותח.

העפיפון מככב בכמה סיפורי מורשת קרב אסיאתיים. לפי אגדה קוריאנית, לאחר שחיילים האשימו את ההופעה מבשרת הרעות של כוכבים נופלים בתבוסתם המסתמנת, המפקד שלהם חיבר עששית לעפיפון כדי שיאמינו שזו ההופעה המבורכת של כוכב חדש. העפיפון עשה את שלו, המורל של כולם נסק לגבהים חדשים והם ניצחו את הפולשים היפאנים.

במלחמה סינית קשרו גנרלים זיקוקים לזנבות העפיפונים; אלה נשלחו לחזיתות שקטות וגרמו לכוחות הנגדיים להאמין שרוחות רעות תוקפות אותם מכל עבר. בתאילנד שימשו עפיפונים להפצצה אווירית: המלך פטרג'ה קשר אליהם חביות מלאות בחומרים דליקים, הדליק את החוט, ששימש פתיל, ושלח אותם למעוז המורדים. אל תנסו את זה בבית.

בקוריאה נהגו חוואים לכתוב מסרים לאלים על גבי עפיפונים לקראת תקופת המונסונים. בתאילנד זהו ספורט שמוסדר בחוקים ובתקנות, שהעסיק הן מלכים והם כפריים עניים ב 700 השנים האחרונות.

בהודו העפיפונים ממלאים תפקיד תרבותי פולחני. בכל שנה ב 14 בינואר מתקיים באחמדבאד שבגוג'רט פסטיבל עפיפונים בינלאומי. כ 100 אלף מהם מועפים לשמים בבת אחת, פעולה צבעונית שמטרתה להעיר את האלים משנתם הארוכה, לפתוח את שערי גן עדן ולהפיץ מסר של שמחה לעולם.

לפסטיבל נוהרים חובבי עפיפונים ואמנים מכל העולם. הקשוחים שבהם משתתפים בקרבות העפיפונים המסורתיים, שבהם כל עפיפון פשוט ורועד נהפך לכלי נשק מעופף. חוט העפיפון מצופה בדבק-אורז ובפיסות זכוכית קטנות, והוא נשלח השמימה לקרוע חוטים של עפיפונים אחרים. הלוחמים עוטפים את אצבעותיהם ברצועות עור כדי שלא ייחתכו מהחוט החד כסכין. אוחז העפיפון האחרון שעודו בשמים הוא המנצח.

באפגניסטאן מדובר בספורט לאומי ופופולרי, בעיקר בחורף, אך בשלטון הטליבאן נאסרה העפת עפיפונים והוכרזה כפעילות בלתי איסלאמית. אם אנשי הטליבאן מאתרים רודף עפיפונים קטן, הם מכים אותו וקורעים לו את העפיפון לגזרים, במקרה הטוב.

איך הגיע העפיפון למערב? הוא דווקא לא עופף לשם, אלא כמו הרבה דברים טובים אחרים, שט בספינה של מרקו פולו. הסוחר האיטלקי התרשם מהעפיפונים שפגש בשמי אסיה וכתב מדריך מפורט להרכבתם.

עד למאה ה 18 שימשו העפיפונים במערב בעיקר לשעשוע, אז הבינו מדענים שהם יכולים לסייע להם בסוגיות מדעיות. המטאורולוג הסקוטי אלכסנדר וילסון, למשל, העיף ב 1749 מדי-חום על גבי עפיפונים כדי למדוד את טמפרטורת האוויר בגבהים שונים.

המדען המזוהה ביותר עם עפיפונים הוא בנג'מין פרנקלין, מהאבות המייסדים של האומה האמריקאית. על פי הסיפור, ב 1752 הוא העיף עפיפון באמצע סערת ברקים משתוללת; העפיפון הורכב ממטפחת בד וצלב עץ שממנו הזדקרו חוט תיל ומפתח ברזל, והמטרה היתה להוכיח שהברק הוא התפרקות של מטען חשמלי. אלא שכלל לא ברור אם פרנקלין עצמו ערך את הניסוי הזה, איך הוא התנהל והאומנם התחשמל פרנקלין במהלכו. בין שהתרחש ובין שלא, האירוע הפך להיות אחד הרגעים המיתולוגיים בתולדות המדע. זה סופו של כל עפיפון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ