חיי צעצוע

על הקשר בין צעצועים לאלימות

האם ילד שמשחק באקדח צעצוע יגדל 
להיות מבוגר אלים?

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

"חכה חכה שנגיע הביתה", סיננה בשבוע שעבר אמא מותשת, גדולת גוף, שתינוק ישן בחיקה, לבנה הבכור, ילד בן 5 בחליפת טריינינג, שלא הסכים לשבת בשקט במשך כל הנסיעה הביתה מתל אביב לחולון. "אני עוד רגע מתקשרת לאבא לספר לו איך אתה מתנהג", היא התקרבה אליו ואיימה, ואז נשענה חזרה אחורה והביטה מבעד לחלון. כשלא הסתכלה עליו, הוא לקח את אקדח הצעצוע שלו וכיוון אל בין עיניה. הסתכל בצוהר הכוונת ולחץ על ההדק. צליל פלסטיקי קלוש נשמע באוטובוס. אם זה היה אקדח אמיתי, הכדור בוודאי היה מפלח את הגולגולת של אמו ופוצע גם אותי, שישבתי מאחוריה, מנסה לא להקשיב לשיחה בין האם לבנה.

* רובה צעצוע או אקדח צעצוע יכולים להכניס ילד שובב לצרות של מבוגרים. לא פעם, אל מול נפנוף באקדח צעצוע ירו שולפים מהירים באקדחים אמיתיים. לילדים כמו לכוחות החוק קשה להבחין בין הדבר האמיתי לבין המשחק. באמצעות אקדח צעצוע אנשים חטפו מטוסים, שדדו בנקים וגם הצילו עלמות במצוקה. באמצעות רובי מים אנשים הרטיבו אנשים אחרים.

צילום אילוסטרציהצילום: גטי אימג'ס

* בעקבות הישנות מקרי הטבח בבתי ספר בארצות הברית, ילדים שמגיעים עם אקדחי צעצוע לבתי הספר שם נעצרים לחקירה. בשבוע שעבר זה קרה לילד בן 10 מווירג'יניה שהשוויץ לפני חבריו להסעה באקדח הכסוף שקנו לו הוריו ושכח לציין שזה אקדח צעצוע. בתחילת החודש ילד בן שלוש מדרום קרוליינה נורה בראשו, לאחר שהוא ואחותו חשבו בטעות שהאקדח הוורוד שמצאו במגירות של הוריהם הוא צעצוע. כשנלחץ ההדק התגלה שהוא טעון וקטלני.

* בשנות ה-90 נתוני המכירות של צעצועי-אמל"ח בארצות הברית צנחו צניחה דרמטית, במקביל לעלייה בדרישה למשחקי מחשב אלימים, שם העוזי וסכין הקומנדו הם וירטואליים. בישראל נרשמה ירידה בדרישה לכלי נשק מפלסטיק בשנת 1970 - לא ברור אם בגלל מלחמת ההתשה שהיתה אז או שמא בשל רוחות הסיקסטיז שנשבו מארצות הברית. הכתב אלי אייל דיווח אז ב”מעריב”: "מוכרי צעצועים מספרים כי כאשר הם מציעים צעצועי מלחמה או משחק מלחמה, אין מסתפקים ההורים במשיכת כתף. הם מסבירים בהטעמה מיוחדת כי אינם רוצים למלא את הבית בצעצועי מלחמה ואלימות וכי על הילד לשחק ב’צעצועי שלום’".

* בעקבות הטבח בקונטיקט בדצמבר האחרון התקיימו מבצעים נרחבים, שאיפשרו להזדכות על כלי נשק בתמורה לכסף מזומן או לתווי קנייה לרשתות השיווק. סם פריור, אם נחושה מאוסטרליה, אף הכניסה את המבצע לביתה כשהציעה לילדיה שטרות של חמישה דולרים על כל צעצוע נשק שהם יסכימו לוותר עליו. לאחר סגירת העסקה היא סיפרה על כך לחבריה בפייסבוק. כלי תקשורת דיווחו בהרחבה על המהלך והיא החליטה לארגן הפנינג להורים וילדים שבו הם יוכלו להשליך את צעצועי הנשק. בתוך ימים ספורים פרחו ברשתות החברתיות יוזמות דומות. אך פריור הותקפה על ידי התומכים בהחזקת נשק באוסטרליה, שהתפרצו לעמוד האירוע ומילאו אותו בטענות מנוגדות לשלה.

* הורים רבים לא רואים כל רע במשחק בחרבות או ברובי צעצוע. פרופ’ ג'ונתן טרלי כתב בבלוג שלו: "מאות מיליוני גברים שיחקו ברובי צעצוע בילדותם ולא גדלו להיות מבוגרים אלימים. רובי צעצוע מובילים לאלימות באותה מידה שמטבחי צעצוע גורמים להשמנת יתר".

* ראש עיריית מקסיקו סיטי, מיגל אנג’ל מנסרה, הוציא בתחילת החודש צו להשמדת כלי נשק שדומים מדי לדבר האמיתי. לדבריו, שלושה מכל עשרה פשעים במדינה מבוצעים באמצעות אקדחי צעצוע.

* בקליפ לשיר “IS TROPICAL” של להקת “THE GREEKS“ הבריטית צפו מיליון בני אדם בתוך שבוע ביוטיוב. הוא מתאר לוחמה משעשעת-אכזרית בשטח בנוי – ילדים מחופשים לטרוריסטים, לסוחרי סמים ולאנשי כוחות הביטחון יורים זה בזה ובדובונים ברובי מים ואקדחי צעצוע, ומדממים למוות בעזרת אנימציה, עד שאמא קוראת להם לארוחת צהריים, וכולם קמים לחיים וטורפים כרעי עוף. בראיון עם במאי הקליפ, לאו ברן, הוא סיפר שאחד הילדים שמשתתפים בקליפ הביע תקווה שבעריכה הסופית לא יוספו פרחים ופרפרים: "אני רוצה דם!"

* בישראל, על פי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (צעצועים מסוכנים) התשמ"ז-1986, כלי נשק הדומים בצורתם לנשק אמיתי אסורים בייצור, יבוא, שיווק, מכירה ואחזקה. בכל שנה לקראת פורים פושטות רשויות החוק על מכולות שמגיעות לארץ, ועל חנויות מתמחות, בחיפוש אחר צעצועים מסוכנים. "הוועדה לצעצועים מסוכנים" מקיימת ביקורות שוטפות בשווקים בכוונה לאתר מוצרים וצעצועים מסוכנים ואסורים בשימוש. צעצוע מסוכן, על פי הצו, הוא צעצוע שהשימוש המקובל בו עלול לגרום למשתמש בו או לבני אדם אחרים נזק גופני, או לסכן את בריאותם או לגרום להם הטרדה: למשל צעצועים שפולטים אש, צעצועים נפיצים, כאלה שגורמים לגירויים, דמעות ועיטושים, וצעצועים שהם חיקוי של כלי ירייה או שנראים כמותם. זה כולל אקדחי הזנקה, אקדחי מצית, אקדחי גז, קלצ'ניקוב צעצוע וגם רוגטקות, משחקים מחשמלים, חזזים, כדורי נפץ וסוגים מסוימים של זיקוקין די נור.

* תיאוריית הקתרזיס רואה בהיחשפות לתכנים אלימים, או במשחק בצעצועים מסוג זה, מנגנון חברתי חיובי שמסייע לפריקת מתחים אלימים, במקום שיתפרצו על הסביבה. אך מחקרים שונים מוכיחים שאלימות-השעשוע מובילה לאלימות אמיתית. במחקר של צ'רלס טרנר ודיאנה גולדסמית מאוניברסיטת יוטה (1976) נבחנו ילדים לאחר ששיחקו במשחקים נייטרליים כמו משחקי הרכבה ומטוסים, ולאחר ששיחקו בנשקי צעצוע. החוקרים מצאו שהילדים הפגינו יותר תוקפנות פיסית ומילולית לאחר ששיחקו בנשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ