חיי צעצוע |

במיטה עם טדי

איך בעצם נהפך הדוב, חיה כבדה וטורפת, לבובה מתוקה, שרבים - ילדים וגם מבוגרים - לא הולכים לישון בלעדיה?

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

1. בובות דובים אמנם צצו בחנויות צעצועים מרגע שפורסם הסיפור "זהבה ושלושת הדובים" בשנת 1837, אבל הדוב הטורף והכבד נהפך לבובה מתוקה ופופולרית בעקבות סאטירה פוליטית.

"טדי בר" קרוי על שם הנשיא ה-26 של ארצות הברית, תיאודור רוזוולט. בשנת 1902, בעת ביקור במיסיסיפי שבו היה עליו לפתור בעיה שהתגלעה בגבול, הזמין אותו מושל מיסיסיפי לציד. החבורה יצאה ליער מצוידת ברובים ובכלבים. לפי גרסה אחת של הסיפור, רוזוולט נתקל בדוב פצוע והורה לעשות לו המתת חסד. גרסה אחרת מספרת שלאחר שלושה ימים ללא הצלחה, הצוות תפס בעבור הנשיא דוב זקן ופצוע והציע לו לירות בו. רוזוולט חס על חייו של הדוב השחור, בטענה שזו פעילות שאין בה מן הספורטיביות.

בכל מקרה, בעקבות ההתעסקות בצער בעלי חיים בזמן משבר פוליטי, הקריקטוריסט קליפורד ק' ברימן אייר ל"ואשינגטון פוסט" קריקטורה של רוזוולט שרובה ציד בידו, מתרחק מדוב חמוד ומפוחד שנתפס למענו. הקריקטורה הופצה ברחבי העולם ונהפכה למזוהה עם הנשיא.

בובת דב

ישנה מחלוקת גם על כך, אבל מניחים כי ה"טדי בר" הראשון נוצר על ידי מוריס מיצ'ום בברוקלין בעקבות הקריקטורה. מיצ'ום ניהל חנות צעצועים והציב כמה דובונים פרוותיים שיצר עם אשתו בחלון הראווה, וביניהם עותק של הקריקטורה. הוא לא עשה זאת כדי שהדובים יימכרו אלא יותר כדי למשוך אנשים אל החנות, אבל אלה חשקו דווקא בטדי. לפני שהחל בייצור מסחרי, שלח מיצ'ום דובי אחד לנשיא וקיבל את אישורו להשתמש בשמו לבובה. במהרה החלה משפחת מיצ'ום לייצא אלפי דובים לכל העולם.

באותה שנה, מעבר לאוקיינוס האטלנטי, החלה מרגרטה שטייף, יצרנית צעצועים גרמנייה, לייצר דובונים חומים רכים ממולאים בצמר. ביריד לייפציג של שנת 1903 הוצג הדוב הראשון שלה. בו-במקום קנה יבואן ניו-יורקי 3,000 יחידות. השאלה, אם המשלוח הגיע לניו יורק, נותרה בגדר תעלומה. אספני דובים בטוחים שהספינה טבעה. בכל אופן, מאז ועד למלחמת העולם הראשונה ייצרה שטייף מיליוני דובים ושיווקה אותם לגרמניה, ארצות הברית ובריטניה. אפשר לזהות את הדובונים שלה לפי הכפתור באוזנם השמאלית.

2. בשנת 1969 פירסם אספן דובונים ושמו פטר ביל ספר על תחביבו. פתאום חזרו דובים מרופטים להיות פריט נחשק. שוק אספנות למבוגרים החל מתפתח, ובמקביל היתה חזרה לייצור ידני של דובים. דובים נהפכו לקלאסיקה. המוזיאון הראשון לדובי צעצוע הוקם בהמפשייר, אנגליה, בשנת 1984.

משאת נפשם של אספנים, והדובי היקר ביותר, הוא דובי כפוף, ארוך חוטם ורגליים ומעוקל-טלפיים. גם הדובים מהראשונים שיוצרו בארצות הברית, שגופם שמנמן, פרצופיהם משולשים וגפיהם ארוכות, יקרים. דובים מבוקשים נוספים הם הדגם הצוחק שיוצר ב-1907 על ידי "קולומביה טדי בר קומפני". דובים אלה, שפותחים את פיהם וחושפים שיניים גדולות כמו של הנשיא, לא זכו לפופולריות גדולה אצל הילדים, שפחדו מהם, וייצורם נפסק במהרה. הם נחשבים לנדירים.

שווי הדובי נאמד לפי מצבו, גודלו, גילו, יופיו, הפוקנציונליות המכנית שלו, היצרן (דובי שטייף הם מהיקרים ביותר. דובי שאיבד את הכפתור מאבד 25% משוויו), הצבע שלו ומידת נדירותו. אחד הדובים שנמכרו במחיר הגבוה ביותר הוא דובי לואי ויטון, שיצא בשנת 2000 במהדורה מוגבלת של 500 יחידות. אחת מהן נמכרה ב-130 אלף ליש"ט לאספן קוריאני. יותר מ-50 מוזיאונים ברחבי העולם מחזיקים אוספי דובים וכל שנה גם מתקיימים פסטיבלים דובוניים.

3. רשת מלונות בריטית קיימה בשנה שעברה סקר בקרב 6,000 תושבים בוגרים של הממלכה המאוחדת והעלתה את הממצא המפתיע הבא: יותר משליש מהם הולכים לישון מחובקים עם דובי, שגילו הממוצע 27 שנה. רבע מהם הודו שהם לוקחים אתם את הדובי במזוודה לנסיעות עסקיות, כי הוא מזכיר להם את הבית.

כיום ניתן לרכוש רובוט-דובי מתכתי שמשיב לפקודות קוליות; יש גם אפליקציית טדי בר לאייפון בסגנון טמגוצ'י, או גרוע יותר - דובי שאפשר רק ללטף באצבע הססנית על מסך טאץ'. אבל למרות זאת - הדובי הישן והטוב הצליח לשמור על הפופולריות שלו, וכבר יותר מ-100 שנה חולק את יצועו כל לילה עם מיליוני ילדים ומבוגרים מסביב לעולם.

הנשיא רוזוולט בקריקטורה מ-1902 (איור: קליפורד ק' ברימן, "ואשינגטון פוסט")

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ