"איש קטן מה עכשיו": הצגה על יאוש ותקווה

זהו סיפור שמתרחש בגרמניה בראשית שנות השלושים של המאה הקודמת, אבל הוא יכול היה להתרחש גם כאן ועכשיו. וזוהי הופעה של במאי כוכב ולהקת שחקנים נהדרת

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

ממה וקטני הם זוג צעיר בגרמניה של שנות השלושים המוקדמות. האימה הנאצית עוד לא התחילה כהלכה, אך היא מורגשת באוויר. הם אנשים טובים, והם רוצים לחיות ביושר, אבל אין להם סיכוי נגד הנסיבות.
זהו ספר שכתב הנס פלאדה הגרמני, והוא מספר על נסיבות חברתיות מסוימות מאוד. אבל האמיתות שלו על חברה מנוולת, על אכזריות ואנושיות, ועל העוני המייצר חיות טרף טובות ונכונות לכל מקום ולכל זמן.
את הטקסט עיבדו לבמה איתי טיראן ודורי פרנס. הראשון גם ביים, השני תרגם והכין את המוסיקה. וזוהי הצגה מפוארת, העשויה בתחושה מעולה של סגנון, מובילה את השחקנים בדרך ארוכה ובטוחה, פורטת על נימות הרגש, מפליאה ומרגשת בצורה בלתי רגילה.
היא ראויה לניתוח מפורט על כל הישגיה וייחודה. ברגעים הקצרים אחרי הצגת הבכורה צריך רק למנות כמה מיוצריה המרכזיים. המעצבת פולינה אדמוב, התאורן אבי יונה בואנו, ומעל לכל השחקנים: ערן מור ודנה מיינרט בתפקיד הזוג המרכזי, יפים ותמימים ומרגשים וכובשים את הלב, והפקה שכולה כוכבים, שכל אחד מהם מגלם כמה תפקידים. אמנה את כולם, כי מגיע להם: גיא אלון וגיל וינברג ודודו ניב ויואב לוי ועירית קפלן, כשכל אחד מהם מבריק.
אבל יש כמה שמפליאים במיוחד בהופעות כוכב: יוסי צברי הנע להפליא, כמחווה לתרבות הגוף, גדי יגיל שהוא צעיר נצחי ונוגע ללב, ובמיוחד יוסי גרבר, שכבר מזמן לא היה כל כך טוב בשני תפקידים מדהימים. והלנה ירלובה, האחת המיוחדת והיחידה.
ועל כל זה ניצח מי שנודע עד כה כשחקן, וזו היתה הופעת כוכב כבמאי. לא נותר אלא להריע, ולא לשכוח שזו הצגה מייאשת, שאיכותה נותנת בעל זאת תקווה.
התיאטרון הקאמרי מעלה “איש קטן מה עכשיו” על פי הרומן של האנס פאלדה. תרגום, עיבוד ועריכה מוסיקלית: דורי פרנס. עיצוב: פולינה אדמוב. תאורה: אבי יונה בואנו (במבי). עיבוד ובימוי: איתי טיראן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ