נעם בן זאב

ביצירה האחרונה בקונצרט אתמול, האחרונה גם בעונה ה-21 בסדרה שלו, "תגליות", פרח אנסמבל המאה ה-21 במוזיקה שופעת חיים: ביצירה "טקסים עצביים - אטיוד מס' 3 על הזיכרון" (1991) של המלחין האיטלקי לוקא פרנצ'סקוני. יצירה שחוגגת את המודרניות והתעוזה שלה, את הריתמוס הדוהר בחיקוי אונומטופאי לרכבת ואת אשד הצלילים הבלתי פוסק ב"פרפטואו מובילה" ששוטף את האוזן. נכון שגם יצירה זו, כאחרות בערב, מיצתה את עצמה פתאום, איפשהו בסוף השליש השני שלה, מפיגה את הסקרנות והעניין; אבל כשהכנרת יעל ברולסקי מנגנת אי אפשר לאבד עניין באמת: אישיות מרתקת, נגינה עילאית תמיד, והתייחסות חופשייה למוזיקה כמו שהסגנונות העכשוויים מבקשים לעתים - איכויות אלה של ברולסקי תמיד ירוממו את היצירה. הבחירה בה כסולנית, נדמה שבכל יצירה בת זמננו ואפילו כזאת שממצה כביכול את עצמה כבר בתחילתה - היא הימור בטוח.

כמו אצל פרנצ'סקוני לפניו, גם הסונטה לפסנתר מס' 5 (1996) של בן ארצו שארינו, הגיעה לשיאה באמצעה בערך. לאורכה, מאבק בין היבטים טכניים מנוגדים של הפסנתר, בעיקר השימוש בו ככלי נקישה רועם באקורדים שמירווח עצום ביניהם לעומת ריצות סולמיות עדינות דמויות נבל - המאבק הזה סיקרן, וברגע אחד חדל לסקרן עוד, על אף הווירטואוזיות המרשימה של הפסנתרן ניקולס הודג'ס מאנגליה. לפניו, בן ארצו המלחין הריסון ברטוויסל לא סיפק אפילו את הרגעים המתוקים הבודדים האלה ביצירתו "אפריז אטי" (1996-2000), שכיצירות אחרות שלו ממיתה כל רצון להתקרב אליה ולהבין את סבך הצלילים הקר והמנוכר שלה, שלא לומר לזכות בחוויה כלשהי מהם. המנצח אילן וולקוב עורר הערכה רבה, וקנאה, בדרך המסורה בה התייחס ליצירה הזאת, התלהב ממנה, וכמו לאורך כל הערב דירבן במקצועיותו ובהומור שלו את הנגנים לנגינה מדויקת.

אנסמבל המאה ה-21צילום: דניאל בר און

לקח לאנסמבל זמן להתחמם ביצירה הראשונה בערב, "דג זיכרון רוקד" (2012) של איתן שטיינברג: אם בגלל הפרטיטורה, או האקוסטיקה, או רפיון בביצוע, הנגינה והשירה של היצירה היו חיוורים במנעד שבין פיאנו לפיאניסימו ובקושי נשמעו, והמאחרים הרבים שטיילו במעלה ומורד המדרגות תוך כדי הביצוע, יחד עם צלם שהתהלך ותיקתק באוזן, לא עזרו למקד בהם קשב וריכוז. רק לקראת סוף היצירה עלה קולה המיוחד של אתי בן זקן הסולנית והזכיר את יופיו.

אנסמבל המאה ה-21 בקונצרט לסיום העונה. מיצירות איתן שטיינברג, הריסון ברטוויסל, סלווטורה שארינו ולוקא פרנצ'סקוני. סולנים: אתי בן זקן, קול; ניקולס הודג'ס, פסנתר; יעל ברולסקי, כינור. מנצח: אילן וולקוב. מוזיאון תל אביב, 9.6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ