קונצרט

בטהובן וברהמס בידיים מקצועיות

הפסנתרן אילן רכטמן ושני קשתנים אורחים במוזיאון תל אביב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

כהונתו של הפסנתרן והמלחין אילן רכטמן כמנהל תוכניות המוסיקה הקלאסית של מוזיאון תל אביב מאופיינת בחוויית קונצרט שונה: לפני תחילת הנגינה מוקרנים סרטונים קצרים עם מונולוגים של האמנים המופיעים, ובמהלך הקונצרט מוקרנים שמות היצירות והפרקים על מסך. הקהל נקרא להתרכז במתרחש על הבמה. כמו בהצגה, במקום לעלעל בתוכנייה.

שינוי נוסף הוא השתתפותו של המנהל עצמו בקונצרטים; הפעם הופיע רכטמן עם הכנר הצרפתי הצעיר ארנו זוסמן (בסונטה בסול מג'ור אופוס 30 מס' 3 מאת בטהובן) ועם הצ'לן האמריקאי וולפרם קסל, חבר "הרביעייה האמריקאית" לכלי קשת (בסונטה במי-מינור של ברהמס). לבסוף חברו כולם לביצוע השלישייה במי במול מג'ור אופוס 70 מס' 2 של בטהובן. מדובר ביצירות שמוכרחות לסחוף: בטהובן בתקופתו הלא-פרובלמטית, לצד ברהמס ביצירה פלאית שכל פרק בה מביא מסר אמוציונלי שונה, וסיומה הוא מחווה וציטוט ברור, רב רושם, ל"אמנות הפוגה" של באך.

הפסנתרן אילן רכטמן והקשתנים וולפרם קסל וארנו זוסמןצילום: גלעד ומזל צלמים

בידיים מקצועיות מצטרפות שלוש היצירות האלה לתוכנית גדושה ומספקת, מה גם שמדובר בשלושה מוסיקאים שעל יכולתם ועל הרקורד המכובד שצברו אין עוררין. עם זאת, ביצועיהם הפעם היו מקצועיים אך לא מיוחדים. הסאונד הכולל שהפיקו, בשלוש הקומבינציות, נשמע לרוב חזק מדי, לא מעודן. מהפסנתרנות  של רכטמן ציפיתי לרב-גוניות (באמצעות דינמיקה ופיסוק),  בסונטה בסול מג'ור של בטהובן ההדגשות של צלילים בודדים  נשאו לפעמים אופי דפקני; מהצ'לו של קסל  ציפיתי לעוד חום; מהכינור של זוסמן לצליל עגול וזוהר יותר. בפרק השלישי בטריו של בטהובן, המקרין אושר (באוזניי, פרק זה הוא בשורת אהבה ואופטימיות שאין כמוה במכלול תפוקתו של בטהובן), נדמה שההרכב ניגן בלי להשתלהב.

לאחר התנופה של תום השלישייה מאת בטהובן הסתיים הקונצרט בקטעי "ג'זיקלאס" (ג'ז בטריו קלאסי) מאת רכטמן, שסיפקו מעין הדרן ערב לאוזן באריכות (12 דקות) אך לא בטרחנות.

הפסנתרן אילן רכטמן ושני קשתנים אורחים: ארנו זוסמן, כינור, וולפרם קסל,  צ'לו. אולם רקנאטי במוזיאון תל אביב, יום ד' 13.6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ