קונצרט

רביעיית "כרמל" מבצעת את "המוות והעלמה"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

ככל הקונצרטים של רביעיית המיתרים "כרמל" בסדרת "מעבר לקשת", גם זה היה קונצרט מוסבר. הוא הוקדש – לא פחות ולא יותר – ל"המוות והעלמה" של שוברט.

דברי ההסבר (כל המחצית הראשונה של האירוע) מילאו חור בהשכלה – למי שלא ידע את (או על) "העלמה והמוות" של רומן פולנסקי. שם הסרט (השחקנים הם סיגורני וויבר ובן קינגסלי הנהדר) אינו מקרי, היצירה של שוברט אכן נשמעת בו ויש לה תפקיד משמעותי בעלילה. בחלק המוסבר של הקונצרט הוקרנו אפוא קטעים קצרים מתוך הסרט (עניינו: שיקום נפשי של צעירה שעברה עינויים בימי שלטון טרור במדינה דרום-אמריקאית).

מטבע הקיצור ההכרחי בהבאת דוגמאות מהסרט, לא יכולתי להסיק אם הצפייה בו גם משדרגת ומעשירה את חוויית ההאזנה ל"המוות והעלמה" של שוברט, או שמא פולנסקי רק משתמש ביצירה – כך רמז בדברי ההסבר שלו הוויולן יואל גרינברג - כסמל של מוסיקה אירופית מתורבתת לעילא. עם זאת, כמו שציין גרינברג בין השאר (אם לתמצת בשטחיות היבט אחד מדבריו), ב"המוות והעלמה" של שוברט יש פוטנציאל נפץ בוטה, ובכך המוסיקה הזאת מתאימה לעלילת הסרט של פולנסקי; יש בה קטעים שיכולים להיתפס כמביעים אלימות וסיכון, וכנגדם ליריות שוברטית מובהקת בשיאה. עוד הוזכר שילוב "המוות והעלמה" של שוברט בסרט "דיוקנה של גברת" מאת ג'יין קמפיון (בכיכובה של ניקול קידמן, על פי סיפור של הנרי ג'יימס) ובספר "רביעיית רוזנדורף" של נתן שחם.

אשר לנגינה: כידוע, פרק הוואריאציות ברביעייה מיוסד על אחד הלידר (השירים) הכי ידועים של שוברט, שזה שמו. השיר עצמו בוצע, בהפתעה נעימה זימרה אותו (בליווי עמיתיה הקשתנים, במקום פסנתר) הכנרת הראשונה של ההרכב רחל רינגלשטיין. זמרתה, יש לומר, אינה חובבנית. מהביצוע השלם של רביעיית "המוות והעלמה" בידי חברי "כרמל" (לצד רינגלשטיין וגרינברג מנגנים בה הכנרת ליאה רייכלין והצ'לנית תמי ווטרמן) יכולתי לצערי לטעום רק את שני הפרקים הראשונים. ההתרשמות: נגינה שוטפת שמביעה את המסרים של היצירה, אך בגישה פחות רומנטית מזו שקיוויתי לפגוש. הסאונד נשמע באוזניי לעתים מעט תוקפני (אולי גם מפני שבאולם "צוותא" יש תחושת קירבה אל הנגנים והמוסיקה מוצגת חשופה).

סדרת "מעבר לקשת" של רביעיית "כרמל" חוזרת בעונה הבאה (נובמבר 2012). ככל האירועים של הקונסרבטוריון הישראלי, גם היא תתקיים במשכנו הקבוע בבניין המשופץ ברחוב שטריקר. עם התוכניות שתגיש "כרמל" שם (הרצאות ונגינה): מוטיבים ריקודיים ביצירות היידן וברהמס; שוסטקוביץ' ואימי תקופתו; נושא הלילה אצל בוקריני ואצל ליגטי; הרביעייה אופוס 132 של בטהובן. יש למה לצפות.

רביעיית כלי הקשת "כרמל", קונצרט מוסבר מטעם הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה בתל אביב. אולם "צוותא" בת"א, יום ו' 15.6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ