נעם בן זאב

לפעמים קונצרט מסוגל לעשות טוב על הלב עוד לפני הצליל הראשון שלו, לפני שהוא מתחיל כלל - רק ממבט על התוכנייה. למשל הקונצרט של טריו מונדריאן אתמול: פתיחת התוכנייה גילתה את מה שכל אחד מצפה מקונצרטים, שהתוכנית לא תהיה אוסף סתמי של יצירות, אפילו הן קשורות בתמה כלשהי, אלא שישקף עריכה מוזיקלית אמיתית, הצדקה למבנה, טעם טוב; ושהיצירות יצטברו לנפח מוזיקלי שמלמד משהו, שמספק איזו תובנה. טוב היה להיווכח שכך קורה כאן: השלישייה בחרה שלוש יצירות שכולן קשורות לטקסט ספרותי ודימויים חוץ-מוזיקליים, שספוגות באווירה לילית - רומנטית או אקספרסיוניסטית; ושכל אחת מהן מראה פנים אחרות של המודרניזם המוזיקלי בתחילת המאה ה-20.

לאורך הקונצרט טוב היה להיווכח שהשטר הזה גם נפרע בצלילים ולא נשאר רק על הנייר. היצירה הפותחת למשל, שלושת הנוקטורנים לשלישיית פסנתר של ארנסט בלוך (1924): לשמעם אפשר לשכוח את כל מה שידענו על בלוך האקזוטי-יהודי, ולהכיר מחדש מלחין מופשט, מתוחכם, שלא מפחד להישאר בתחום לשון ההמעטה, בעידון וברמז. זו הייתה גם שעתה היפה של השלישייה, שניגנה בדייקנות, מוצאת את הנימה המאזנת בין ההבעה והרגש לאיפוק המודרני-קלאסי, מרגשת בצליליה.

ליצירה הבאה הצטרף לטריו כקריין, המוזיקאי-יוצר ערן צור - בחירה קולעת לערב הזה. צור הקריא קטעים מהנובלה "סונטת קרויצר" של טולסטוי, בשילוב עם נגינת קטעים מתוך הרביעייה בשם זה שחיבר המלחין המוראבי ליאוש יאנצ'ק ב-1923 - כאן בעיבוד לשלישיית פסנתר. יופי רב היה בצירוף הזה - יאנצ'ק הוא לעולם מלחין עילאי, אנושי, שהמוזיקה שלו פונה ישירות אל הנפש, כמעט כדיבור; וקטעי הקריאה לא הפריעו לה, ואף צבעו אותה בגוונים חדשים. בן ארי, ברד וקרני הראו שהם מסוגלים להיות גם פראיים וסוערים, רגשניים ומלאי הבעה, ולא רק מעודנים כמו בבלוך. וערן צור, מצידו, התגבר על מערכת ההגברה הגרועה וקרא בטעם; ואופיו הישיר, הלא מסוגנן, הציב קונטרפונקט מעניין למוזיקה.

אחרי ההפסקה הוא כבר לא הסתדר עם ההגברה, וקריאת הטקסט של הפואמה מאת דהמל על פיה הלחין שנברג את "ליל הוד" שלו כבר לקתה בדיקציה ונאמרה בטישטוש ובחיפזון; וגם הטריו לא הסתדר עם הפרטיטורה שצימצמה את היצירה משישיית כלי קשת במקור - הרכב שכולו רגשנות ונפח צליל רחב - לשלישיית פסנתר ששני כלי הקשת שלה ניצבים מראש בפני משימה צלילית בלתי אפשרית. גם נגינתם הנהדרת של קרני וברד לא עזרה להרים את היצירה האחרונה הזאת, שלא השכיחה את החלק הראשון הנהדר של הערב.

שלישיית מונדריאן - הפסנתרן אוהד בן ארי, הכנר דניאל ברד והצ'לנית הילה קרני - מארחת את ערן צור ביצירות ארנסט בלוך, יאנצ'ק ושנברג. סידרת שטריקר בעינב, מרכז עינב תל אביב, 16.6.12

שלישיית מונדריאןצילום: שרון דרעי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ