קונצרט |

האנסמבל הבינלאומי "שאפל" בהרצליה: מאבק על הקהל

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

באנסמבל הבינלאומי "שאפל" (Shuffle), שבסיסו בארה"ב, חברים הפסנתרן הישראלי אלירן אבני, שגם מנחה את האירוע (בנועם ובקיצור), זמרת הסופרן מרי מקנזי, האחיות הישראליות לבית כץ - לינור בצ'לו ומורן בקלרינט, האבובנית ג'סיקה פרלמן, הכנר דיוויד מק'רול. 

הקונצרט שהם מגישים הוא זר של כתריסר יצירות שמורכב במין משחק הגרלה למבוגרים: כל המגיע לאירוע מקבל מספר לפני כניסתו לאולם; לפני כל שלב בתוכנית מעלים הנגנים מספר בגורל; מי שמספרו עלה, מקרב היושבים באולם, נשאל מהי היצירה שהוא בוחר. עליו לבחור אחת - מתוך קטגוריה שעדיין לא נוגנה בקונצרט שום יצירה השייכת לה. בכל קטגוריה מוצעות אלטרנטיבות אחדות. לדוגמה: בקטגוריה "בארוק" יש שלוש: אחת מאת טלמן, אחת מאת באך ואחת מאת ויוואלדי.

בשיטה זו מתקבל קונצרט מגוון מאוד מבחינה סגנונית, מה גם שלצד הקטגוריות הקלאסיות הרגילות, מהבארוק עד המאה ה-20 , יש "פופ", "ג'אז", "ברודוויי", "לטיני", ועוטף את הכל פיאצולה כפתיחה וכסיום, וגם "יש לי סימפטיה" של גרוניך. עוד ייאמר כי מדובר ביצירות קצרות - בקטגוריות ה"קלאסיות" יש ברשימה המוצעת רק פרקים בודדים "מתוך", לא יצירות שלמות.  

לפני ההתרשמות הכללית, הערה צדדית בדרך אגב: שאלתי שלשום את המוסיקולוגית הרוסייה מרינה קאראסיובה, המבקרת בימים אלה בארץ כאורחת בית הספר למוסיקה של מכללת לוינסקי (היא תציג שם הערב את  שיטת הסינסתזיה שלה בפיתוח שמיעה), מהי לדעתה המשמעות של הניכור העקשני המתמיד של קהל חובבי המוסיקה הקלאסית ממוסיקה של המאה ה-20. קאראסיובה הגיבה מיד בהצעה לדון בנושא אחר, חשוב יותר: איך מביאים כיום צעירים אל המוסיקה הקלאסית בכלל. שיטת ה"קונצרטים כבקשתך" של אנסמבל שאפל היא אפוא אולי אחד המענים לאתגר, אחת הדרכים להבאת קהל חדש: ערבוב סגנונות, ביצוע יצירות קצרות, רובן קלות. זה עובד? תלוי איפה. צעירים ממש לא נצפו בקונצרט של שאפל בהרצליה, ממש לא, אבל גם הבאת קהל קשיש היא הישג.

אז איך היה? נחמד -  לכל היותר. מזווית שמרנית (של הח"מ), שרשרת קטעי יצירות - אפילו  יעלו בה בגורל  מוצרט, שומאן, באך, דביסי, שוסטקוביץ' ושנברג – לצד הפרפראות הפופיות, אינה יכולה להצטרף לחוויה אמנותית בעלת משמעות וחשיבות. עוד יש לומר שחברי "שאפל" הם מקצוענים, מיטיבי  נגן; היה לי קצת עצוב לראות ולשמוע אותם מגישים גימיק כזה, במאבק ההכרחי על לב הקהל.

עוד יש לומר כי קונצרטים נוספים של "שאפל" יתקיימו מחר ובשבת בצהריים באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב, ובמוצאי שבת שוב בהרצליה.

קונצרט "שאפל":  אנסמבל נגנים מארצות הברית מבצע זר יצירות לפי בקשת הקהל. היכל אמנויות הבמה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ