הכינוס השנתי על הזמר העברי: בין יוני רכטר לבאך

הרצאתו של אלון שב סקרה את השפעתו של באך על יצירתו של יוני רכטר, מ"עטור מצחך" ועד "בלעדייך"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הכינוס השנתי על הזמר העברי, באוניברסיטת בר-אילן, היה עשיר תוכן ורב דוברים. הנושאים: מהמאה ה-19 (אליקום צונזר) עד ימינו -  לרבות זעירא, אלתרמן, עמנואל זמיר ויוני רכטר. הכל לאוזני מאות נוכחים. המדברים: ותיקים שבחבורה כמו אליהו הכהן, דן אלמגור, מרדכי נאור ומיכאל וולפה - לצד חוקרים צעירים.   

המחשה אחת היא הרצאתו של אלון שב, איש האקדמיה הירושלמית, על "המוסיקה של באך כסמל ביצירתו של יוני רכטר".

יוני רכטר כתב בסגנונות מוסיקליים אחדים, ציין שב, לרבות בסגנון שהוא "ציטוט אידיום באכי" (הפתיחה הכלית ל"עטור מצחך" היא הכי כזאת). לפעמים ניכר קשר בין מלות  השיר המולחן ובין הסגנון. רגאיי, למשל  - אופייני אצל רכטר לשירי ילדים. מתי רכטר נשמע קצת באכי? התשובה: אין שום שיטתיות. רכטר באכי גם ב"דמעות של מלאכים" וגם ב"בלעדייך" (מלים: דן מינסטר); הראשון מדבר על צער העולם ואילו השני, כך אלון שב, הוא "שיר אהבה ארצי".

אצל רכטר אין לבחירה בבאך שום הסבר חוץ-מוסיקלי קבוע. עובדה זו מעידה בבירור, לדעתו של ד"ר שב, על עומק הזיקה. בלשונו של החוקר: באך הוא "חלק ממי התהום" של רכטר (ושל עוד מלחינים אחדים מבני דורו), הוא מצטט באך בטבעיות כמו ששלום עליכם (בפי טוביה החולב) מצטט פסוקי מקרא. הזמר העברי, לרבות הרוקנ'רול העברי, הדגיש שב, מושתת על באך ברמה בסיסית ולא כמסכה סגנונית לשעה. והסיכום: "דווקא כאן, במזרח התיכון, באך מרגיש בבית - זו כנראה אחת הסיבות שהזמר העברי מרתק כל כך".

לאחר הדברים האלה קם בעל השמחה עצמו להודות, דיבר בקיצור רב ובספונטניות. יוני רכטר אמר שהתובנות המחקריות ששמע, בקשר להליכי יצירתו, אינן נוכחות אצלו כלל בשעת הולדת המוסיקה. הוא מחבר כאילו בלי לחשוב, "ישר מהבטן".

לצד המובאות הנ"ל מההרצאה על באך ורכטר, הנה פרפראה שעניינה ההיבט הפוליטי בשירי הזמר הקלילים לכאורה של נתן אלתרמן. החוקר ד"ר מרדכי נאור הציג בית לא ידוע מהשיר "בכל זאת יש בה משהו", מ-1946 (לחן: משה וילנסקי). הלהיט המפורסם מדבר תחילה על אשה יפה מעוררת קנאה, אחר כך על אהבה שפג טעמה ואחר כך על החן של תל אביב. הוא מסתיים – זה הבית הלא ידוע - בנגיעה בנושא הגדול מכולם: רעיון המדינה היהודית (והמאבק ב"ספר הלבן" הבריטי). הנה כך: "כי יש בו דבר מה דק שהוא, אבל כזה חזק שהוא/ מכל סיפרון לבן שהוא, וטנק וטומי-גן שהוא".

"מי אני? שיר ישראלי!" - יום עיון מרתוני בעריכת ד"ר טלילה אלירם. ארגון והפקה: המרכז לחקר השיר הישראלי באוניברסיטת בר-אילן וגלי צה"ל. אודיטוריום בניין המוסיקה באוניברסיטה, 21.6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ