אסתרית בלצן עם חוה אלברשטיין: פלוס ועוד פלוס

ההפתעה במופע היתה שלא היתה הפתעה: כתמיד, אסתרית בלצן מגישה לקהלה הנאמן והגדול מאוד (אלפי אנשים, בכל הארץ) תמורה מושקעת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

למופע, בעריכת הפסנתרנית המוסיקולוגית אסתרית בלצן, נקשרה הכותרת "ציפור הנפש" – יען כי הוא סובב סביב ציפורי, כמקור השראה וכנושא - ליצירות מוסיקה קלאסית אמנותית ולשירי משוררים. המיוחד בו היא הכוכבת האורחת – חוה אלברשטיין.  

ההפתעה במופע היתה שלא היתה הפתעה: כתמיד, אסתרית בלצן מגישה לקהלה הנאמן והגדול מאוד (אלפי אנשים, בכל הארץ) תמורה מושקעת, איכות וכמות, שאי אפשר אלא להתלהב ממנה. אל הפלוס הידוע מראש נוסף הפעם הפלוס בדמות אלברשטיין, שזוהר זמרתה - לאחר שנים רבות כל כך עלי במות - לא הועם כלל. הפלוס השלישי הוא התוכן, ובראשו השיר "סרנדה" מתוך מחזור "שירת הברבור" של שוברט: בלצן הגישה אותו בגרסת פסנתר, בלי זמרה, נגינה שהמחישה בפעם האלף איך פסנתר (כלי הקשה) יכול לזמר; אלברשטיין שרה אותו, בתורה, במלים עבריות מקוריות שונות - מלים שלה. לא התביישתי לחוש מחנק של ריגוש בגרון. בקיצור: המופע היה שילוב חזק לפחות כמו מרכיביו של מוסיקה קלאסית וקלאסיקה של שירים ישראליים וקצת שירים זרים.

השטף האמוציונלי פרץ עם "ראיתי ציפור רבת יופי" של נתן זך ומישה סגל – והרי זה שיר ולחן שמחייבים כלי ביטוי של משורר כדי לתארו כערכו. מלבדו עברו בסך (אבל בסדר מחושב, בלי שום מקריות), הברבור מ"קרנבל החיות" של סן-סאנס, בנגינת הצ'לן מיכה הרן, ה"קוקייה" של דאקן, בידי בלצן, ועוד 13 שירים בפי אלברשטיין, לרבות בין השאר "היי לילי "(מהסרט "לילי", 1952, בתרגום עברי), ולרבות שירים שאלברשטיין עצמה הלחינה, ולרבות שני שירי יידיש.       

שילוב דו-שיח בין המארחת לאורחת (הנושא: פחד במה ויראת  ההיחשפות כיוצרת, כמלחינה) היה גם כן ערוך למשעי: תורם לאווירה, ידידותי, מהיר אך לא נחפז, לא רציני מדי, אפס מלים מיותרות. לצדן של הפסנתרנית והזמרת עשו במלאכה הצ'לן מיכה הרן, כאמור, עם החלילנית (והסקסופוניסטית והאקורדיוניסטית) סלעית להב ועם הגיטריסט ערן ויץ. העיבודים היו כולם מעשה ידי משה זורמן, אלוף עלומיה של אסתרית. עוד ייאמר כי מופע זה עולה גם הערב, 24.6, באולם הנרי קראון בירושלים.

אסתרית בלצן עם חוה אלברשטיין בסדרת "קלאסיקה בממד אישי".  מוזיאון תל אביב, יום ו, 22.6, 14:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ