אמש בקונצרט: שטריקר נשאר שטריקר

מה הוליד השיפוץ באולם הקונסרבטוריון ברחוב שטריקר? האקוסטיקה לא נפגעה, אלא השתנתה מעט. השאר אינו מדע מדויק

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

אקוסטיקה "אינה מדע מדויק", כלומר: הטכנולוגיה המבוססת עליה, בהתקנת אולמות קונצרטים או תיאטרון, אינה מבטיחה תוצאות ודאיות - מה גם שהתוצאות אינן לגמרי מדידות ועלולות אף להיות שנויות במחלוקת (פלוני מרוצה שנוסף הדהוד, אלמוני דווקא מאוכזב, כי הוא אוהב בהירות).

ומה הוליד השיפוץ באולם הקונסרבטוריון התל אביבי ברחוב שטריקר? האקוסטיקה הטובה לא נפגעה, אלא לכל היותר השתנתה מעט – לכיוון תוספת הדהוד. היבטים לא מוסיקליים: המבנה כולו נראה יפה יותר, מרווח הרבה יותר. האולם נחנך אמש במופע "לימודי" - כיתת אמן של הסדנה הבינלאומית לאופרה, שזו לה השנה ה-26. חמש זמרות הופיעו לפני המדריכה הוותיקה ג'ואן דורנמן, מייסדת הסדנה ומנהלתה, ולפני הקהל הסקרן.

קונסרבטוריון שטריקר המחודשצילום: דודו בכר

איך היה? שוב איאלץ לעסוק לכאורה בתפל: בתום האירוע פנו אלי מהקהל שלוש שוחרות אופרה, שאנגלית היא להן שפת אם, והתלוננו שהיה להן קשה לקלוט מה דורנמן אומרת. דעתי כדעתן, והתברר אחר כך שאין הן המתלוננות היחידות. מישהו שכח להביא מיקרופון ורמקולים, מישהו העריך שאם את הזמרה (ואת הליווי בפסנתר, בתפקודה המצוין של יעל קרת) ישמעו היטב, גם הדיבורים כך. יש לקוות שמעוות זה יתוקן כבר בכיתת האמן השנייה, שתיערך הערב.

עוד ייאמר כי חמש המשתלמות שנבחרו לככב בחנוכת "שטריקר החדש" (מעמד היסטורי בעצם, גם ראש העיר נכח בו בחלקו), הפגינו משאבים ווקאליים מבטיחים, ומבחינה זו לבדה בלטה מאוד הסופרן אולגה סנדרסקאיה (ישראלית מרוסיה), בהופעת בכורה כאן. הסופרן רעות ונטוררו הקרינה קול, נינוחות וגמישות בהיענות להנחיות, הסופרן דניאלה סקורקה היא הרי זמרת מחוננת שכבר עינגה קהל בארץ באירועי מוסיקה מקצועיים. זלטה חרשברג, שלמצו-סופרן שלה גוון מיוחד, תופיע גם בהפקה המלאה של "יבגני אונייגין" של צ'ייקובסקי, בסיום הסדנה (בתפקיד "אולגה").

פתיחת הסדנה הבינלאומית לאופרה: כיתת אמן בהדרכת מנהלת הסדנה ג'ואן דורנמן. אולם הקונסרבטוריון ברחוב שטריקר בתל אביב{

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ