אמש בתיאטרון: תיאטרון לאומי חרטא

מיכאל הנדלזלץ מספר מדוע "שרי מלחמה” שבה ראשי מדינת ישראל הם אנשים קטנוניים ומגוחכים היא רק הצגת בידור עלובה

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

בשנות השמונים, כשהתחילו להשתמש בטלפון סלולארי, בדרן אחד במועדון סטנד-אפ עשה עצמו מנסה להשיג בנייד את שר הקליטה, והתלונן שזה לא הולך, כי אין קליטה. הורידו אותו מהבמה בבושת פנים. עכשיו אלי יצפאן משמיע את בדיחת הנפל הזאת על במת אולם רובינא בתיאטרון הבימה, במהתלה עלובה המתחזה למחזה, ועוד סאטירי. וזה עוד אחד הרגעים הטובים שבה.

שי גולדשטיין, בדרן רדיו וטלוויזיה, כתב מחזה שמתחיל בחדרו של ראש ממשלה אוויל, העוסק בחשבונות מהבחירות (זה אלי יצפאן) וביחסי ציבור, ומצטרפים אליו שר ביטחון אידיוט (יובל סגל), שרת חוץ פוסטמה (מיקי פלג-רוטשטיין) וראש שב”כ ביריון חרמן (יגאל שדה). יש גם עיתונאית מתוקשרת (דוית גביש), שר שהיה איש צבא ועכשיו הוא בכסא גלגלים (רוברט הניג) ויש לו מטפל אתיופי שהוא קורא לו כושי (איימוס איינו). פורצת מלחמה בכל החזיתות, הקבינט מועבר לבור חירום שהוא מקלט מעופש, ובסוף חיל הפרשים האמריקאי מציל את המצב. אין יותר עלילה מזה.

המלה “חרטא” שבכותרת היא אחת מהבדיחות במחזה, ורק מפאת הכבוד לקוראים אני לא משמיט את האות ט’ בתיאור רמת ההצגה. מישהו כנראה סיפר למוטי קירשנבאום (איש רב זכויות, “ניקוי ראש” כבר אמרתי?) שזה גם סאטירה. אבל ראשי מדינת ישראל ופוליטיקאים כאנשים קטנוניים ומגוחכים היא למרבה הצער אינה סאטירה, אלא מציאות עגומה. שר ביטחון שעם פרוץ מלחמה בדרום קודם כל מוכר את דירתו באילת זה לא סאטירה ולא מצחיק. זה משעמם ודוחה ברמות בלתי סבירות.

זוהי הצגת בידור עלובה, עשויה ביד גסה, עם בדיחות על ראש שב”כ שרוצה לתקוע את שרת החוץ, ומוכן בעת חירום להגיע לסיפוק עם שר הביטחון, והלה מדלג מצידה האחד של הבמה לצדה השני כשידיו על ישבנו. זה בקטע של טעם טוב.

שמו הטוב של מוטי קירשנבאום, ותהילתו של אלי יצפאן הביאו לאולם התיאטרון עיתונאים פוליטיים ואנשי שם שלא פוקדים בכורות בדרך כלל, והרבה אושיות בידור שהן אצולת התרבות של זמננו. אלה צחקו בדרך כלל בהשתוללויות המאניות של יצפאן, וככל ששבעים וחמש דקות ההצגה התארכו הלך הצחוק ודעך.
תיאטרון הבימה נמצא בצרות כלכליות קשות. העלאת הצגת בידור דוחה אולי תעזור לו לשרוד עוד שבוע, אבל ממנהליו, האמנותיים והכלליים, שאישרו את המחזה להפקה, ואת ההצגה לבכורה, צריך לשלול את הרישיון לניהול תיאטרון כלשהו לצמיתות.

תיאטרון הבימה מעלה “שרי מלחמה” מאת שי גולדשטיין. בימוי: מוטי קירשנבאום. תפאורה: אלכסנדרה נרדי. תלבושות: ארז מעיין. מוסיקה: רן בגנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ