אמש בתיאטרון: עונג על עונג

המנצח הבריטי פיליפ פיקט, שתיפקד גם כבמאי, הציב שוב המחשה של גישתו: אופרות בארוקיות אינן זקוקות להרבה תפארת כדי להיות אפקטיוויות

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

ביצוע מקצועי לאופרה הפסטורלית "אסיס וגלתיאה" של הנדל, גם אם הזמרים אינם שמות נוצצים מצמרת סצינת הבארוק, מוליד התפעלות גוברת והולכת. זה הנדל באחד השיאים של השראתו; עוד לא נמוגו צליליה של הברקה אחת, בהתחלה, עטורה בצלילי חלילית סופרנינו, נוחתת אחרת, מקסימה כמוה ואחריה עוד הברקות בשרשרת. נכון שאחדות מהאריות יכולות להתקבל זוהרות ומעניינות יותר לאוזניים שמפונקות בביצועים מוקלטים, בליהוק יקר, אבל מה ששמענו היה מספק.

המנצח הבריטי פיליפ פיקט, שתיפקד הפעם גם כבמאי, הציב שוב המחשה של גישתו, כפי שהסביר אותה לפני שנים לקראת ביצוע "אורפיאו" של מונטוורדי בפסטיבל ישראל: אופרות בארוקיות אינן זקוקות להרבה תפארת כדי להיות אפקטיוויות, והמלה "אפקטיווי" היא לשון המעטה. כמנצח, בביצוע אמש, נקט לדעתי פיקט פה ושם רמת עוצמה גבוהה מדי של תלכיד הכלים, יחסית לקולם של הזמרים, אשר נשמעו מתאמצים מעט. כך למשל בדואט "מאושרים אנו" – הוא הלהיט המובהק החותם את המערכה הראשונה.

בתפקיד הנימפה גלתיאה זימרה הסופרן רויטל רביב, ברמתה המקצועית הרגילה, מדי פעם היא היתה מאופקת יתר על המידה בהקרנת רגש. את אהובה הרועה אסיס גילם זמר אורח מגרמניה, רוברט זליר, שהשתפר והשתחרר מאוד במערכה השנייה. הבאס עודד רייך בדמות המפלצת פוליפמוס היה פשוט מצוין (בזמרה ובמשחק) – כאילו קיבל תפקיד שהנדל תפר לו במיוחד. היו רגעים טובים גם בביצועיהם של הזמרים בתפקידים המשניים, בעיקר הטנור דורון פלורנטין, וכצפוי – יעלה אביטל. התאכזבתי מעט מתפקודו של אנסמבל הזמרים בקטע המקהלה "אוהבים אומללים", בתחילת המערכה השנייה, שלטעמי הוא פסגת האופרה. כל ההסתיגויות, יש לומר, לא גרעו מהחובה להודות לאנסמבל בארוקדה על קונצרט שמעטים כמוהו לעונג.

האופרה "אסיס וגלתיאה" של הנדל. מנצח ובמאי: פיליפ פיקט. עם זמרים סולנים, עם אנסמבל "בארוקדה" (כנרת ראשונה: שלומית סיוון), ועם "בארוקדה וווקאל". חלילית: שי קריבוס. אולם וייל בכפר שמריהו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ