אמש בקונצרט: האמנם צירוף הולם?

כשאנדריאס שטאייר ניגן פרליודים ופוגות של באך לצד עמיתו, הפסנתרן הרוסי אלכסנדר מלניקוב, התוצאה לא שידרגה את החוויה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

זה היה קונצרט לא-שגרתי, מאתגר, והעובדה שנכחו בו מאות אנשים היא הצלחה. אמן הצ'מבלו הגרמני אנדריאס שטאייר ניגן שבעה צמדי פרליודים ופוגות מתוך "הפסנתר המושווה" של באך; עמיתו הפסנתרן הרוסי, אלכסנדר מלניקוב, ניגן שבעה צמדי פרליודים ופוגות מתוך המחזור אופוס 87 של שוסטקוביץ', יצירה שהולכת בעקבות באך, כלומר מכילה בשלמותה 24 צמדים - צמד לכל סולם.

הרעיון – לנגן לסירוגין חטיבות מתוך היצירות, כדי להציב זה מול זה את גורם ההשראה (באך) ואת פרי ההשראה - נראה מתבקש. במציאות, אודה, לא שוכנעתי שההצמדה מולידה חוויה משודרגת. המלה "משודרגת" מתייחסת לאלטרנטיבה הפשוטה: ביצוע רצוף של מקבץ גדול יותר מתוך היצירה של שוסטקוביץ'. הוגן לציין שיכולתי במידה מסוימת לצפות תגובה זו מראש, פשוט מפני שאיני מצליח להרגיש שביצוע "הפסנתר המושווה" בצ'מבלו, חרף הקרבה (כנראה) למה שבאך עצמו שמע, וחרף נגינתו הנפלאה של אנדריאס שטאייר, יכול לספק את עוצמת החוויה שמולידה שמיעת היצירה בפסנתר בביצוע טוב (למשל שיף, יואיט, פראיה וכד'). דוגמה לכך, מתוך המבחר ששטאייר בחר אמש, היא הפרליוד ופוגה ברה מג'ור של באך (נוגנו במחצית הראשונה של הקונצרט). הפרליוד החגיגי יוצא חיוור, הפוגה נשמעת לעתים קרובות כאקורדים, לא כשזירת קולות.

צלילי הצ'מבלו ששטאייר השתמש בו (באדיבות אמן הצ'מבלו הישראלי דוד שמר) היו אמנם מוגברים, מן הסתם כדי שלא יתקבלו אנמיים ליד הפסנתר, בחלל הענק של המשכן לאמנויות הבמה, אבל זה לא עזר. צ'מבלו אינו אמור להישמע מול פסנתר, ובכלל אינו מתאים לאולם ענק. ומה על נגינתו של מלניקוב? בקיצור: היא היתה מאוד לא באכית, וזה בסדר, הרי מדובר בשוסטקוביץ'. הסאונד של הפסנתר, עם זאת, לא היה טבעי אלא "פדאלי" גם כאשר הפסנתרן לא נגע בפדאל כלל.

אנדריאס שטאייר בצ'מבלו ואלכסנדר מלניקוב בפסנתר מנגנים באך ושוסטקוביץ'. המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ