מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

הדבר החשוב ביותר לומר על ההצגה הזאת (שהיא חלק ראשון משניים) הוא שהיא מתמודדת עם החומר מבלי לעשות הנחות לעצמה ולקהל ובלי קיצורי דרך. מדובר בהתגוששות רבת עוצמה עם טקסט, שירה, עלילה ודמויות, שמעפילה מעלה לנושאים של מלוכה וכבוד ויורדת מטה, אל הקרביים של הנפש. רק על כך מגיעות ברכות לתיאטרון, לבמאי ארתור קוגן וללהקה כולה.

מטבעה, התמודדות כזאת מזמנת חוויה מורכבת. לא כל החלטות הבימוי בעיקר בכל מה שנוגע לצדדים ההומוריסטיים האמורים לאזן את הטרגדיה נראו לי. היו גם רגעים שבהם לא כל השחקנים עמדו במעמסת הטקסט המורכב. אבל כששייקספיר דיבר מגרונם של דודו ניב בתפקיד יורק, יוסי גרבר בתפקיד גאונט, ערן מור בתפקיד אומרל, אביהוד תדהר בתפקיד פרסי והלנה ירלובה בתפקיד המלכה איזבל (בעיקר בחלק השני), היתה זאת טרגדיה במיטבה, מסוגננת ומרתקת כראוי.

אבל כל אלה פרטים חשובים ככל שיהיו, שנעשים בלתי חשובים באור זוהר של שני שחקנים גדולים. האחד הוא גיל פרנק בתפקיד בוליגברוק, בעוצמה, איפוק ורגישות, שהופכת את הצגת היחיד הזאת (כנובע משמה) לדואט ראוי ומרתק. השני בהצגה הזאת בה הוא מגלם מלך שמוותר על כתרו מצדיק את הכתר שהונח על ראשו כמעט מתחילת הקריירה שלו כנער הזהב של התיאטרון הישראלי: איתי טיראן. כאן, בשיער בלונד שופע וביופי שחנן אותו הטבע הוא מעניק שתי הצגות בכרטיס אחד: בחלק הראשון הוא יהיר, מרוכז בעצמו והנאתו, מעורר סלידה בגסות רוחו. ודווקא בזכות זה, כל החלק השני, החל ממונולוג הייאוש והוויתור שלו הוא מהלך קסם במלים, בחיוך, במחווה של יד וגוף. בין אותו מונולוג המספר מעשיות תוגה על מלכים שמתו ובין המונולוג המסיים בצינוק טיראן מחזיק חוויה אנושית מרגשת בתוך כתר חלול. צריך עוד להרחיב על ההצגה הזאת, אבל לפני כן מצפה לנו החלק השני של המבצע השאפתני הזה, עם אותו במאי, אותה להקה ואותו טיראן ב"ריצ'רד השלישי".

התיאטרון הקאמרי מעלה: "ריצ'רד השני", מאת שייקספיר. תרגום: שמעון זנדבנק. תפאורה: ערן עצמון. תלבושות: אורנה סמורגונסקי. עיבוד ובימוי: ארתור קוגן


מתוך "ריצ'ארד השני"צילום: דניאל קמינסקי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ