אמש באופרה: "כרמן" במציאות מיוזעת

המופע ברמת גן המחיש אין כ"כרמן" מתאימה להעלאה בכיכר עיר לקהל מגוון, שהרי אחת ההגדרות לאופרה זו היא "סדרת להיטים"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

יותר מאלף איש צפו אמש במבחר קטעים מתוך האופרה "כרמן" של ביזה, בכיכר אורדע ברמת גן, חוו זמרה של מקצוענים לעילא בתנאים לא הכי נוחים, בערב קיצי מהביל. שרר בכיכר דו-קיום נחמד בין מופע אמנות - שאמור לנטוע את הצופה במציאות שונה, אשלייתית - ובין מהלך העניינים הרגיל; למשל, בצד אחד של הכיכר נמשכה תנועת הקונים בחנות גדולה של רשת בתי-מרקחת. ליקוי ארגוני קטן: מספר הכיסאות שהעיירה הציבה היה נמוך ממספר המתעניינים, עשרות רבות הצטרכו להסתדר איכשהו, מהם מצאו מקום מתחת לעצים בשולי הכיכר, שיושביהם המכונפים נצרכו לנקביהם בלי שום התחשבות.

עוד ייאמר כי אין כ"כרמן" מתאימה להעלאה בכיכר עיר, לקהל מגוון, שהרי אחת ההגדרות האפשריות לאופרה זו היא "סדרת להיטים פופולאריים". כך הומחש גם במופע אמש, שהיה קונצרטי (המנחה צבי ניר הודיע לקהל מיד בהתחלה כי יצטרך להפעיל דמיון). והעיקר: לקט זה מתוך "כרמן" בוצע בקולות נהדרים, מותר להגיד "בינלאומיים", בהגברה סבירה מדודה, וגם הוקרן בבהירות ובחדות על צג גדול. הזמרים בתפקידים הראשיים היו דניס סדוב (הטוריאדור), קרן הדר (כרמן), יותם כהן (דון חוסה) ואירה ברטמן (מיכאלה, שכצפוי הציפה את הכיכר בקול משובח במיוחד).


ועוד בענייני אופרה:

נזכיר שהפקה מה"קובנט גארדן" של יצירת המופת המוצרטית "קוזי פאן טוטה", פרי עבודתו של הבמאי ג'ונתן מילר, תוקרן מחר בצהריים (13:00) באולמות קולנוע בתל-אביב ("רב חן"), חיפה ("סינמול", לב המפרץ), ובעוד ארבע ערים (נהרייה, נתניה, אשדוד, באר שבע, באולמות "גלובוס מקס"). הנה אפוא הזדמנות לחוות אופרה בתנאים לא טבעיים אך נוחים במיוחד. בטעות פירסמתי אתמול שתהיה מחר הקרנה של "קוזי" גם בבירה. הקרנה זו נדחתה, היא תתקיים ביום חמישי הבא ב-19:00 בתיאטרון ירושלים.

קטעים מתוך "כרמן", עם זמרים סולנים, מקהלת האיחוד והתזמורת הקאמרית רמת גן. מנצח: אביב רון. מנחה: צבי ניר. כיכר רמב"ם ("אורדע") ברמת גן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ