פסנתרים כתזמורת שלמה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

טקסט: הפסנתרן הרוסי בן ה-21 דניל טריפונוב - שכוכבו כאן זרח לראשונה בתחרות רובינשטיין ב-2011 - חזר ביום שישי לאותו אולם במוזיאון תל אביב; מול 500 איש ואשה הוא ניגן תחילה בצמד פסנתרים יחד עם מורו זה 3 שנים, סרגיי באבאיאן, ארמני בן 40 ומשהו שיושב בקליבלנד (מן הסתם אין אלה יחסי תלמיד מורה כפשוטם אלא התייעצויות, שהרי טריפונוב הוא בחזקת אמן מושלם). השניים חשפו - בעיבוד לשני פסנתרים לסוויטה "לכלוכית" של פרוקופייב, ובסוויטה לשני פסנתרים (מס' 2) מאת רחמנינוב - עושר צליל שגורם התפעלות מהסונוריות המהממת של היצירות, כביכול בנפרד מה"תוכן" שלהן. אחר כך הצטרפה תזמורת קאמרטה, ב"מערת פינגאל" של מנדלסון (זה היה מיותר) ובקונצ'רטו מס' 1 של שופן עם טריפונוב, שסועד את הקונצ'רטו בתאווה כאילו זו לו אחת הפגישות הראשונות עם היצירה שעל גבה ניצח בתחרות בתל אביב ואחר כך בתחרות צ'ייקובסקי במוסקווה.

לאחר הסיום ניהלה עדית צבי, מנהלת תחרות רובינשטיין, שיחת ריאיון קצרה עם סרגיי באביאן ועם טריפונוב. מלבד עתרת מחמאות צפויה לתלמידו הביע באבאיאן הסתייגות מתחרויות פסנתרנים (הוא עצמו זכה בפרסים באחדות מהן) הכוללות כמובן סינונים במעבר משלב לשלב, שבהם מוצאים מן המרוץ אמנים ברוכי כישרון. הקהל הגיב בתשואות אבל צבי מיהרה להעיר - בפיכחון מתבקש - שהממד הסינוני הוא מגורמי האטרקציה של תחרויות פסנתרנים, לרבות תחרות רובינשטיין.

בהמשך התבקש באבאיאן לתת הדרן ובחר לנגן שלושה פרקים קצרים מתוך יצירה של מלחין רוסי בן זמננו, ולדימיר ריאבוב, ששמה "פנטסיה" והיא בנויה כפראפרזות על יצירות ידועות, למשל על פרליוד הפותח את אחת הפרטיטות לכלי מקלדת של באך. באבאיאן שפע לפני הנגינה הלל ושבח ליצירה של ריאבוב, ואודה שלאחר שמיעה ראשונה של המדגמים ממנה היה לי קשה להזדהות אתו.

לצד כל אלה הנה שתי המלצות. אחת: לראות ולשמוע את טריפונוב מבצע את הקונצ'רטו מס' 1 של שופן, למשל בגמר תחרות צ'ייקובסקי במוסקווה (2011), באתר האינטרנט paraclassics, או בגמר תחרות רובינשטיין שבועות אחדים לפני כן, עם הפילהרמונית שלנו; שתיים: לראות ולשמוע את טריפונוב חי, הערב, ברסיטל (יחיד, הפעם) שיהיה במשכן החדש לאמנויות הבמה באשדוד.

קונצרט קאמרי-תזמורתי מטעם עמותת ארתור רובינשטיין: הפסנתרנים דניל טריפונוב וסרגיי באבאיאן ותזמורת קאמרטה בניצוח אבנר בירון. מוזיאון תל אביב, 12.10

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ