האביב הצרפתי של היינה, על פי ואגנר

באירוע השנתי על אגודת חובבי היינריך היינה הושמע, כנראה לראשונה בפומבי בישראל, השיר "שני גרנאדירים" של היינה בלחן של ריכרד ואגנר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

מי לא הכיר את השיר "שני גרנאדירים" של היינריך היינה בלחן של ריכרד ואגנר? הח"מ, למשל, לא הכירו. בסוף השבוע שעבר נשמעה הלחנה זו בפומבי, באירוע השנתי על אגודת חובבי היינריך היינה. הינחה את האירוע יגאל לוסין, חוקר יצירתו וחייו של היינה (ועמוד התווך של האגודה). לדבריו, זה היה ביצוע בכורה ארצי של השיר. כמובן שגם ההלחנה הידועה של שומאן בוצעה ¬ אף היא מפי הזמר איתן דרורי, בעל טנור חזק ומבטיח, עם דן דויטש ליד הפסנתר.

מנגינה ואגנרית נוספת שכיכבה: תחילת הפתיחה לאופרה "טאנהויזר" (בעיבוד לפסנתר), וזה הרי מתאבן מובהק למוסיקה של ואגנר בכלל. העילה והקשר: יחסיו המשתנים של ואגנר עם היינה, לרבות העובדה שכתיבת האופרה "טאנהויזר" הושפעה מפואמה על טאנהויזר שהיינה חיבר (וקצתה אף הוקראה באירוע, בתרגום לעברית).

היינה במיור של מוריץ דניאל אופנהיים מ-1831

המעמד שמדובר בו היה חוליה בשרשרת שנהפכה למסורת מבורכת בחיי התרבות של תל אביב: זו השנה ה 22 לאירועי היינריך היינה בעיר, המסתיימים כרגיל בסעודת צ'ולנט (המאכל היהודי שהמשורר היהודי גרמני המומר קשר לו כתרים באחת הפואמות הארוכות הנפלאות שלו). מה עוד היה בערב היינה הפעם? הרצאה קצרה ונחמדה של המנצח מיכאל שני על יחסיו של היינה עם המלחין הקטור ברליוז (הם היו חברים) ¬ היינה תיאר את המוסיקה של ברליוז (שבתחילה דווקא לא התפעל ממנה) במלים שהכישרון שלו ידע להנפיק. העילה והקשר הפעם: האירוע הוקדש בעיקר לשנותיו של היינה בבירת צרפת, העיר שהיתה לו מעין מולדת שנייה (והוא כתב עליה: "כשהקב"ה משתעמם במרום הוא פותח את החלון ומביט לבולווארים של פאריס").

היינה הוא כידוע המשורר הכי מפונק בכל תולדות השיר, שכן הטקסטים שלו זכו לאלפי הלחנות. לאחר האירוע הנ"ל צצה בדעתי השאלה איך היה מגיב המשורר על אחדות מההלחנות האלה. שאלתי את לוסין עצמו, הוא אמר שאינו זוכר כרגע התבטאות ספציפית של היינריך היינה בנושא, וייתכן בהחלט שהלחנות חשובות לשיריו הוא לא זכה כלל להכיר.

"האביב הצרפתי של היינה", הכינוס השנתי של אגודת היינריך היינה. מנחה ומרצה: יגאל לוסין. משתתפים: המנצח מיכאל שני, הזמר איתן דרורי, הפסנתרן דן דויטש והשחקנים מיכל ויינברג ודודו ניב. מנהלת הסדרה: חוה ליבר. בית אריאלה בתל אביב, 13.12
תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ