תיאטרון: "בין שני עולמות" - חשוף, מורכב, יפה

להיות גרמניה בישראל, יהודיה בכפייה; להיות יהודי בגרמניה; להיות גרמניה ולהתמודד עם כל זה - הרבה עולמות במראה אישית של שחקנית ישראלית אחת

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

חלק חשוב של המחזה "בין שני עולמות" הוא אוטוביוגרפי. המחזאית, שרה פון שוורצה, נולדה כגרמניה והובאה לישראל בילדותה על ידי הוריה הגרמנים, שהתגיירו שניהם. האב חזר אחר כך לגרמניה, וחי שם כיהודי עם אשה לא יהודיה. זה ההרכב האנושי-משפחתי של הדמויות בעלילה.

חלק מן המחזה בדוי: הגיבורה, לה ניתן השם המשמעותי רות(הגיורת הראשונה) בורחת מישראל אל אביה ואשתו, ופורקת עליהם את התסבוכת שהם חייה: כצלמת ישראלית הפועלת בשטחים הכבושים היא חשה אשמה כפולה ומכופלת, כישראלית, כגרמניה, כיהודיה וכאישה, והוא מחפשת פורקן והצלה אצל אביה ואשתו,עליהם היא כועסת ולהם היא זקוקה.

זוהי הפקה דו-לשונת, גרמנית ועברית, שהיא שיתוף פעולה בין התיאטרון הקאמרי ותיאטרון שטוטגארט, ואם הייתה אי פעם קופרודוקציה גרמנית-ישראלית מוצדקת (וכאלה יש רבות) הרי זאת האחת.

אמנם החלק הבדיוני מעמיס מורכבות על מה שמורכב ממילא, ההצגה נשכרת מכך שפון שוורצה מגלמת את התפקיד הראשי, בגרמנית ובעברית. מעבר לכול זהו הסיפור שלה, והיא נידונה למורכבות של גורלה והיא שהצליחה להכיל ולבטא אותה במחזה עשוי היטב (ואולי אף במידה מסויימת טוב מדי, בעיקר בפתרונו).

כצופה ישבתי מרותק לסיפור האישי הנחשף לעיני, על המורכבות האישית והלאומית שבו, שבמרכזו תחושת אשמה שהיא חזקה מהאדם, ובאה עם מוצאו ותולדותיו. שלושת הדמויות שבמחזה מורכבות, רב ממדיות, וכל אחת מהן  זוכה ליחס הוגן, המאפשר לה גם להיות מותקפת,וגם להציג את הקייס שלה.

קורנליה הייזה, שחקנית הלהקה משטוטגרט היא במובן מסויים גם נציגת הקהל, כי פיתולי העלילה נחשפים בפניה כמו שהם נחשפים בפני הצופים. כנציגת ה"גרמניות" היא מביאה דווקא – ביושר ובכנות – את הגישה העניינית, שבה חיי ההווה קודמים לטראומות  העבר והם גם תקוותם. אלי גורנשטיין, בתפקיד האב, הנבל לכאורה, מצליח לטעון את הדמות באנושיות ולרכוש את אהדת הצופים.

וזה לא קל כשהוא ניצב בפני העצמה של פון שוורצה בתפקיד בת דמות עצמה: חשופה, פגיעה, יפה, נועזת, בלתי צפויה ומעוררת אהבה למצוקה שלה. זה הערב שלה – עם הבמאי מנפרד לאנגר, והמעצב פאול לרכבאמר – מפני שהיא הפכה את הפצע הכואב של חייה, ובמידה לא מעטה חיינו, ליצירת אמנות העומדת בפני עצמה, באומץ, ביושר ובכאב. תודה, שרה.

התיאטרון הקאמרי ותיאטרון שאושפילבינן משטוטגרט מציגים "בין שני עולמות" מאת שרה פון שוורצה. בימוי: מנפרד לאנגר. תפאורה ותלבושות: פאול לרכבאומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ