תיאטרון: "רעל ותחרה", הבימה - סיפור עצוב

מחזה מבריק יש; שתי שחקניות מעולות יש; ברק, מעוף, תכניה - אין

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

רעל ותחרה” של ג’וזף קסלרינג היא קומדיה אמריקאית פרועה שנכתבה ב-1939 על שתי קשישות מתוקות שמרוב אהבת אדם עוזרות לאדונים קשישים ובודדים לעבור לעולם שכולו טוב. יש להן אחיין אחד שחושב שהוא הנשיא טדי רוזוולט, אחיין אחד שהוא רוצח שמנתח פלסטי צמוד הצמיד לו בטעות פני פרנקנשטיין ואחיין אחד (בספק) שהוא מבקר תיאטרון.

לא, האחיין זה לא אני. הקומדיה הזאת היתה לסרט מבריק עם קרי גרנט, והוצגה בעברית בקאמרי מזמן ובהבימה לפני קצת יותר מעשרים שנה, כשגם אז בתפקיד אחת הדודות שיחקה - כמו עכשיו - ליא קניג.

המחזה עדיין מבריק בטירוף המקאברי שלו ובזכותו יש בהצגה הזאת בהבימה בכל זאת משהו. וליא קניג, ואתה כאן דבורה קידר - משעשעות בחן הבלתי נדלה שלהן, עם הניסיון והטיימינג הקומי הנכון. תומר שרון בתפקיד מבקר התיאטרון ניחן באנרגיה המאנית הנחוצה לתפקיד, אבל הוא לא מצליח להיות הגורם המסחרר והמסוחרר שבעלילה.

אבל מלבדם נעשה בהצגה הזאת כמעט כל ניסיון להרוג אותה. החל ממאמצים להוסיף לה סגנון מוסיקלי שנראה מאולץ מאוד, דרך קיצורים מרושלים ותמוהים בחלק השני (כדי להשיג אפקט של פסט-פורוורד צריך ביצוע מבריק הרבה יותר) וכלה בתפקידי משנה שחלקם חיוורים מאוד (השוטרים) וחלקם מתורגמים ומבוצעים ביד כבדה (דוקטור איינשטיין).

את “רעל ותחרה” מעלים לא מפני שזו אמנות גדולה, אלא מפני שהמחזה הזה הוא כלי בידורי משוכלל שבביצוע מבריק יכול להצדיק את עצמו ולהוציא קהל בוכה מרוב צחוק. שחקניות כמו קניג וקידר ראויות שיעשו הצגה בשבילן. מותר לתיאטרון רפרטואי לעשות בידור. אבל את זה צריך לעשות בברק ומעוף, ולא באפרוריות מייגעת.

כל זה באשר למה שהיה בהצגה. ומלה על מה שלא היה מסביב: זו הצגה שהועלתה בסוף אוקטובר. אנחנו בסוף דצמבר. אני מבין שהבימה בקשיים תקציביים, ועדיין לא הצליחו להפיק תכניה. אבל לקהל שבא לאולם רובינא לא היה אפילו דף מודפס עם שמות היוצרים והשחקנים. מה, אין להם בהבימה אפילו מדפסת אחת שעובדת?

תיאטרון הבימה מעלה: “רעל ותחרה” מאת ג’וזף קסלרינג. תרגום: דורי פרנס. תפאורה: ערן עצמון. תלבושות: לנה קלריך. בימוי: משה קפטן. (פרטים מידע אישי. תכניה אין).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ