"זוז, אתה מסתיר לי את השמש": אורה המחטא

פרויקט בינלאומי עם שחקנים ישראלים ופלסטיניים על מקומו של האמן בחברה, ואמירה אישית של במאית ישראלית וחבריה השחקנים על מה שקרה להם עם קהלם

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

מעבר לדברים הנמלצים על הקונטקסטים התרבותיים, ההיסטוריים והפוליטיים המשפיעים על האמן ויצירת האמנות זהו יותר מכל - להרגשתי - מסמך תגובה של הבמאית אופירה הניג, בעקבות שנים של עבודה וניהול בתיאטרון החאן, ובעיקר אנסמבל הרצליה, שהסתיימו בתחושה שלאמנות שהיא רוצה להציע אין דרישה.

והאמנות הזאת היתה מטרידה, הרבה פעמים לא שלמה, אבל בעיקר כזאת שמבקשת להתייחס למציאות בה היא נוצרת.הכותרת היא מה שאמר דיוגנס, החכם המחפש את הצדק, לשליט. הרמז הוא, כנראה, לאורה של השמש, שהיא המחטא הטוב ביותר לחוליי חברה הנדרשת על ידי שרתה לצנזר את עצמה.

הפרויקט הבינלאומי הזה מגולל על במה,במשך כמאה דקות, סיפורים של אמנים שיצירתם הייתה אייקון של התייחסות למציאות, טובה ורעה. את המעשה מוסרת מספרת, בת דמותה של הניג (מגלמת אותה רבקה נוימן). זהו מסע בימתי אסוציאטיווי עם דמויות משנה של היינריך היינה (דורון תבורי המרשים במבחר טקסטים ארסיים ואקטואליים, בגרמנית, עם תרגום מוקרן), פדריקו גרסיה לורקה (שלום שמואלוב בהופעה יפה, עם כי חלק זה נראה לי הפחות מעובד ומבורר), לני ריפנשטאל, ששרתה את הנאצים והיתה משוכנעת שהיא עוסקת רק באסטטיקה וגם מקפידה על חופש האמן שלה (סלוה נקארה בפאה בלונדינית), והצלם רוברט קאפה (בהופעה מצויינת של נמרוד ברגמן).

המרקם הזה הוא שמיכת טלאים שחלקה מקרית ואסוציאטיבית, חלקה פרומה פה ושם, ומנסה לכסות את הכל: גם את האמן החופשי, גם את זה השבוי והלא מודע (ריפנשטאל) וגם את זה שהולך אחרי חושיו, ורק בדיעבד ה”שוטים’ המקריים שלו מקבלים מימד אייקוני. ובתוך זה יש גם הרהור על הקהל לאמנים האלה: ה”עם” שהוא לא טוב אלא דווקא רע, אבל בעיקר בגלל בורות ורעב (כאבחנתו של היינה), והחיילים השומרים על קברו של אלבר קאמי, ולפחות האחד מהם לא איכפת לו מקאמי, אבל גם הוא מבין בחוש שצרפתים באלג’יר זה כמו הגרמנים בצרפת בזמן וישי (קטע מבריק שנכתב על ידי גלעד עברון ומבוצע להפליא על ידי אמיתי יעיש בן אוזיליו ויוסי צברי שמפליא לרקוד גם כשמכנסיו מופשלים).

עבודה מענינת ולא שלמה, עם הרבה נסיונות להוסיף מימד מבדר ומיידי לדברי ההגות, של במאית שיש לה מה להגיד, ויש לה חברים שחקנים שמוכנים ללכת אחריה, כולל יוסוף אבו-ורדה החם והעסיסי, שחקן פלסטיני שמוכן לעבוד כשהבמאית לא מציעה לו תפקיד, ורוצה ממנו רק את הערבי.

“זוז, אתה מסתיר לי את השמש”, פרויקט בינלאומי על פי קונספט ובבימוי אופירה הניג. עיצוב חזותי: עמית דרורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ