מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

תיאטרון "פסיק" נוסד בירושלים ב-1997, והוא נתמך על ידי משרד החינוך והתרבות ועירית ירושלים. משכן הבית שלו הוא בית מזי"א בירושלים, ומדי פעם הוא מגיח לתל אביב. ובכל פעם אני משבח את הכוונות הטובות של יוצריו, ואפילו – מדי פעם – את הבחירות הרפרטואריות שלהם, וגם את יכולתם לגייס מעצבים מעניינים. אבל לרוב אני אומר את כל זה כדי להביע תמיהה עצובה על כך שלא די בתמיכה, כוונות טובות ואנשי מקצוע מסויימים כדי להעלות הצגה טובה.

הפעם הם מתמודדים עם הקלאסיקה בק' התרבותיות, "אדיפוס המלך", שלדברי התכניה עוסק ב"מאבק בגורל, חיפוש ודבקות באמת ותוצאות חקירה בלתי מתפשרת של מעמקי האני".

אני קצת התפלאתי שכשיש בנמצא שני תרגומים מיוונית, בשפה מודרנית ומובנת (של אהרן שבתאי ושמעון בוזגלו) בחר תיאטרון פסיק להשתמש בתרגום "חדש ומודרני" של בן בר שביט, שאני מעז להניח שלא תרגם מיוונית. ואני מודה שגם בתרגום הפשוט והפרוזאי הזה המחזה בן 2,500 השנים עובד, כי סופוקלס היה – חוץ מהיותו משורר וחוקר בלתי מתפשר במעמקי האני, גם תופר עלילות שלא היה מבייש סרטי מתח מעולים.

ונכון, היה רגע אחד בהצגה שבו אדיפוס (אני חושב שהיה זה אסי שמעוני, אבל התכניה לא מציינת מי שיחק מה) נגע ללבי בצעקה נואשת "לא". וגם כי רקפת לוי שעיצבה את החלל והתלבושות עשתה מלאכה מרשימה, אם כי לא הבנתי מה תפקידן של ששת גולגלות הראמים על מוטות (שרועה אחד פאה בחן לעומתן) ושל העורות הפרושים על הבמה שנאספים ממנה. המקהלה צומצמה לתפקידה של מקוננת אחת עם עגלת ילדים מרופטת (אני מניח כי זו היתה תמר שגיא, ואז יוקסטה הקורעת את הרגש לגזרים היתה או רוזי ריצ'מן או שרון ונצובסקי. או להיפך).

בסך הכל, עדיף שלהקות תיאטרון שמקבלות תמיכה יעסקו בקלאסיקה, כי זו מסוגלת לעמוד בכל רמת ביצוע, כל עוד לא מעוותים אותה ללא הכר. אך מלבד זאת, נדמה לי שעדיף כי הבמאי שמואל הדג'ס ושחקניו ילכו בקטנות יותר. או שיעשו את זה בלעדי.

תיאטרון פסיק מעלה את "אדיפוס המלך" מאת סופוקלס. תרגום: בן בר שביט. עיצוב חלל ותלבושות: רקפת לוי. בימוי: שמואל הדג'ס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ