לא רק ברהמס

ההתכוונות האידיאליסטית-פדגוגית, התשוקה של המשתתפים והרוח הצעירה הם הייחוד של קונצרט בקונסרבטוריון

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

קונצרט בקונסרבטוריון לא נראה ולא נשמע כקונצרט בשום מקום אחר. ההתכוונות האידיאליסטית-פדגוגית, התשוקה של המשתתפים, הרוח הצעירה שבתקופה זו אינה חפה גם ממבט אירוני מודע לעצמו על כל המתרחש - אלה מקנים למוסיקה שבין כתלי מוסד כזה צלילים עיליים מסוג מיוחד. כך גם היה בסוף השבוע האחרון. אחד מהפרויקטים החדשים של קברניטי הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה (שטריקר), עם חזרת הפעילות למשכן המשופץ בעונה הנוכחית, היה אימוץ האנסמבל למוזיקה עכשווית "מיתר" ועמו ייסוד כמה תכניות חדשות  - ביניהן של המרכז למוסקה עכשווית, שמקיים סדרה שנתית של מפגשי כיתות אמן וסדנאות עם מבצעים ומלחינים.

מוסיקה עכשווית, בעיקר אם היא עכשווית לא רק כרונולוגית אלא גם ברוחה, היא תופעה נדירה במוסדות חינוכיים - כי ההוראה הקלאסית היא מטבעה שמרנית. היא הלוא מבקשת לחולל אקולטורציה בקרב התלמידים, משמע להציג להם את התרבות הגבוהה, המופתית, הקאנונית - ולא את היצירות הדיסוננטיות של מישהו שיושב בקרבם, למשל פביאן פניסלו הספרדי. כי איך אפשר להשוותו לברהמס?

מסתבר שלא צריך להשוות. הקונצרט השלישי בסדרה העכשווית אירח את פניסלו, וכן את המשורר האיטלקי ארי די-לוקה - זאת בהשמעת יצירה מפרי עטם בנגינת בכורה: מונודרמה לבריטון, רביעיית כלי קשת ואלקטרוניקה, על פי חזון העצמות היבשות של יחזקאל. השניים הציגו בדרך קולעת את היצירה המעניינת, התיאטרלית, שעשתה שימוש במגוון אמצעים ומקורות צליל.

זה היה סיום בוגר לקונצרט, שחלקו הראשון הציג יצירות של מלחינים בעשור השלישי לחייהם: אחרי שעבדו עליהן עם פניסלו ואחרים במסגרת הסדנה הבינלאומית הציגו המלחינים את יצירותיהם, כולן חותרות להבעה בדרך נועזת - מהן לחמישיית פסנתר, לשישייה ולשביעייה. הביצוע, הניצוח, וכל הגישה והאווירה הקרינו ממקצועיות גבוהה ואהבה לחומר ולנגינתו - וסופשבוע אופטימי מזה קשה למצוא. 

"מפגשים עכשוויים" - קונצרט מס' 3 עם אנסמבל מיתר, רביעיית כלי הקשת "16", סולן ומנצחים מיצירות קרולינה קריצו, עמרי אברם, דייגו חימנס, בניה הלפרין, זיו קוז'וקרו ופביאן פניסלו. הקונסרבטוריון הישראלי תל אביב, 5.4

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ