מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

הדבר האחרון שההיגיון מקשר לענייני צבא, ובעיקר טירונות, בוודאי בהקשר הישראלי, הוא חן ותמימות. הצבא הישראלי לוקח את מיטב הנוער (מינוס שוויון בנטל, כמובן) ומפגיש אותו עם חספוס גברי, שיטור אזרחי וסכנת מוות למען הביטחון. לכן קשה מאוד לעשות הצגות על טירונות וצבא ישראלי בלי פוליטיקה, וזו בדרך כלל מטשטשת מהר מאוד כל מימד אנושי.
זו הסיבה ש“טירונות בלוז”, מחזה על חווית טירונות אמריקאית במלחמת העולם השניה, השואב מנסיונו האישי של ניל סיימון, מי שלימים היה מקצוען תיאטרון אמריקאי מיומן, היא הבחירה הנכונה להעלות בארץ. כי המחזה מצליח להפקיע את הצבאיות מהפוליטיקה המיידית, ומאפשר להתרכז בנערים צעירים על סף גבריות ומוות וטמטום במדים.
אלא שכשהמחזה הועלה בארץ לראשונה, הוא בא עם חותמת של הצלחת תיאטרון מסחרי, והועלה בהבימה כ”תיאטרון” ויועד להיות להיט. בגירסא של תיאטרון באר שבע, עם שחקנים צעירים, תמימים, יפים ונעריים, בבימוי חכם ורגיש של מיטקו בוזקוב הוא חוזר למשהו ראשוני, אמיתי, אנושי, נקי, תמים, מצחיק ונוגע ללב. התפאורן סשה ליסיאנסקי יצר במת קסרקטין שבה קיר על מסילה מאפשר לבודד רגעים אינטימיים וקבוצת שחקנים מעולה מעוררת לחיים תקופה מאוד ספציפית ומאוד אוניברסלית.
כל השחקנים ראויים למחמאות (איתי פולישוק, אלירן הרוש, אורן כהן ואורי מזעקי, אדוה עדני המנוסה וענבר דנון הצעירה). בולטים במיוחד שלושה, הניצבים במרכז מכוח העלילה: רון ביטרמן בתפקיד הסמל טוני, ובעיקר שני ה”תומים”: תום חגי בתפקיד הטוראי אפשטיין, המתעקש לנצח את טמטום הצבא בהיגיון וצדק, ועובר בצורה מעולה מהתחכמות לטרגדיה, ותום אבני שנחלץ מדימוי אליל הילדים ומוביל בביטחה ובחן ובמבוכה מקסימה את ההצגה כבן דמותו של המחזאי, החווה ומתעד.
זו הצגה של תיאטרון באר שבע, שמשהו נכון מאוד קורה בו. ראיתי אותה בחולון, ודווקא כאן, רחוק מהמרכז היה בה קסם ייחודי שמעניק תקווה לחיי יום-יום של תיאטרון, בהצגה שהיא תמצית הלחם והחמאה של האמנות הזאת. נכון, לא מפלס דרכים חדשות באסתטיקה, מאוד מיינסטרימי, אבל צנוע, נכון ואמיתי. מדבר לכל קהל, כי כולו דברי אמת.

תיאטרון באר שבע מעלה “טירונות בלוז” מאת ניל סיימון. תרגום: אלי ביז’אווי. בימוי: מיטקו בוזקוב. תפאורה: סשה ליסיאנסקי. תלבושות: סבטלנה ברגר. תאורה: אורי מורג.

טוראי אפשטיין (תום חגי, במרכז) קורא מתוך יומנו של המחזאי על חבריו ליחידהצילום: דניאל קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ