"חברות הכי טובות", בנעורים ובגיל ארבעים

האם גבר יכול להבין מה מייחד חברות בין נשים? בהחלט, אם יצפה במחזה של ענת גוב, בו היא חושפת בהומור ובחן את האורות, ובעיקר את הצללים של שלוש דמויות, על פני עשרים וארבע שנים, בביצוע שש שחקניות

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

המחזה הזה, "חברות הכי טובות", היה בעצם ה"כניסה" של ענת גוב לתפקיד "המחזאית" (קדם לו "אהבת מוות" בחאן שעבר בשקט יחסי) והוא קיבע את מקומה בו כמתבוננת חדת מבט על אנשים ויחסיהם, על המאפיינים הישראליים שלהם, ומעל לכל fכבעלת יכולת ניסוח שמצליחה לשעשע (מאוד) מבלי לברוח לגמרי מהמימד הרגשי. ההצגה הזאת, בהפקה משותפת של הקאמרי ובית לסין היא גם סוג של מחווה, בהיותה הצגה ראשונה על פי מחזה שלה אחרי מותה המוקדם מדי, ב-2012.
זהו מבט על משולש חברות נשי בין רגעי ההתהוות בתיכון, ובין מפגש ההשלמה אחרי הפיצוץ שהפריד ביניהן. אם זכרוני לא מטעה אותי, ההפקה הזו בבימויו של גלעד קמחי מערבבת יותר בין תמונות הראשית לרגעי האחרית, אבל גם בביצוע הבכורה (ב-1999, בבימויה של עדנה מזי”א בקאמרי) התרשמתי שקטעי הנעורים נועדו בעצם להיות רקע ושרטוט, ולא להשתלט על תמונות המפתח בהן החברות מתבררת בגיל ארבעים. בגרסה הנוכחית, קטעי הנעורים היו לפי התרשמותי צעקניים מדי, ואפילו מרושלים מעט במראה (תמונת הסופרמרקט), למרות ניסיון "לסגנן" גם בלבוש וגם בליווי המוסיקלי. כנרת לימוני בתפקיד ללי הצעירה יצרה את הדמות החביבה יותר, כשדינה סנדרסון (תרצה) ושמרית לוסטיג (סופי) עבדו קשה יותר על הצד הסטראוטיפי.
בשלישיה המבוגרת מיה דגן (סופי) ויעל לבנטל (תרצה) הן קומיקאיות מנוסות מאוד, ואכן לא החמיצו אף שורה מצחיקה ויצרו (כל אחת בסוגה) דמויות מלאות. בעיני דווקא הישגה של שרית וינו אלעד, בתפקיד ללי, שבמופגן יצרה דמות מאופקת, המתפקדת במנעד קצת אחר מעמיתותיה, היה מעניין יותר.
כעבור ארבע עשרה שנה זה עדיין מחזה חביב על חברות נשיית, והקטע על ה"מציצות" שייך כבר לקלאסיקה של התיאטרון הישראלי.
התיאטרון הקאמרי ותיאטרון בית לסין מציגים “חברות הכי טובות” מעת ענת גוב. בימוי: גלעד קמחי. תפאורה: ערן עצמון. תלבושות: מוני מדניק. עריכה מוסיקלית: אמיר לקנר. תאורה: אורי מורג.

מיה דגן (מימין), שרית וינו-אלעד ויעל לבנטל, נאבקות על חברותןצילום: דניאל קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ