מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ


זהו ערב “אחר”. הוא לא שונה מערבים אחרים שמצרפים שירים סביב נושא ובאמצעות שחקנים יוצרים מהם אירוע בימתי (בדרך כלל באורך שעה), אבל הוא עוסק בחויית ה”אחרות”. ומיהו ה”אחר” של ישראל, והישראלי? אשה, מזרחית, פועלת, מהגרת - ארבע הוויות מוטרדות בתוכנו.
זוהי עבודה של במאית, דרמטורגית ושחקניות, והיא מתחילה בתחנת אוטובוס בה ניצבות שלוש פועלות עם מכונות תפירה ניידות, ומראות כיצד גם ביניהן יש אפליה והתנשאות, ונמשכת ליד שולחנות מתפרה אי-שם. השירים נכתבו על ידי כמה “חשודים מיידיים” כשמדובר בנושאי דיכוי ואפליה בישראל (ואני לא צריך להסביר מי אצלנו מדכא את מי): ויקי שירן, סמי שלום שטרית, יעל צדוק, אלמוג בהר, נפתלי שם טוב, מירי בן שמחון, אסתר קנקה שקלים, ארז ביטון ומירה חברוני. הם מביאים את הכאב והעלבון של הפריפריות המדוכאות של המדינה, ומה שמשותף לכל השירים הכנים, היפים והשונים - למרות זהות חווית העלבון - הוא היות כולם בעברית. לאורך הערב ששוזר עוד סיפור ועוד סיפור פס הקול הוא שירי ארץ ישראל היפה (שאחד מהם זוכה לליווי של תנועת מאזינות נלהבת-לועגת באוטובוס המסיע אותן לעבודתן) ובמשפטים שאמרו גדולי אומתנו - בן גוריון, שז”ר, אבא אבן - שאין דרך לכנותם היום אלא כגסי רוח ואטומים ומתנשאים במיוחד.
הדרמטורגית סלי ארקדש והבמאית חנה ואזנה-גרינולד זכו לשלוש שותפות-שחקניות נלהבות ומלבבות: אסתר דראר, שלקראת סוף הערב אומרת שיר אחד באמהרית, אביטל-מישל-מאיר שאומרת אותו בצרפתית, ועדן אוליאל המשמיע אותו בערבית. יש בערב הזה התרסה כנגד “ישראליות” כפויה, ויש בו הרבה מאוד יופי, ולמרות הכאב והעלבון לא מעט שמחת חיים. שהרי “פריחה” - כינוי גנאי לבחורה וולגרית, לא חשוב מאיזה עדה, זה בסך הכל “שמחה” בערבית. וכשמסבירים לי את זה בעברית, גם אני מבין.
תיאטרון יפו, המרכז לתיאטרון ערבי-עברי מציג “פריחה שם יפה”. רעיון ודרמטורגיה: סלי ארקדש. במאית ודרמטורגית: חנה ואזנה-גרינולד.


הדרמטורגית (בלי ארקדש) ושתי שחקניות הפורחות מתוך הדיכוי: אביטל מישל-מאיר ועדן אוליאלצילום: אני אטדג'י

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ