חגי חיטרון

ציפיותיי לקראת ביצוע "פלסטף" של ורדי בפילהרמונית התמקדו בזמר הבריטון האיטלקי פאולו גבנלי, על סמך הופעתו ב"ריגולטו" עם הפילהרמונית בהיכל התרבות הישן, לפני שנים. לא התבדיתי: קולו של גבנלי לא נשמע לי הפעם אדיר כמו אז (עד כמה שאפשר בכלל לזכור ולהשוות), אך הוא הפליא ברב-גוניות, בצבע העמוק המיוחד וביכולת לבנות את הדמות של גיבור האופרה "סר ג'ון פלסטף".

את גבנלי סבבו אמני קול מחוננים. זמר הבריטון הישראלי-אירופי בועז דניאל עורר התפעלות כ"מר פורד", עם קול חזק, הגייה ברורה ואישיות בימתית, יקטרינה סדובניקובה הרוסייה ("נאנטה") שיחררה לחלל סופרן זוהר חודר ועוררה רצון לשמוע אותה עוד, וכך גם "פנטון", מאהבה בסיפור, כלומר הטנור האיטלקי הצעיר פאולו פאנלה. הבאס האיטלקי מאוריציו מוררו, בתפקיד צדדי (“פיסטולה”), הפגין קול הנושק לפנומנלי. הם, עמיתיהם והתזמורת הונהגו ברוב טעם בידו האמונה של זובין מהטה.

זובין מהטה וחביר הפילהרמונית בחזרהצילום: שי סקיף

על חוויית “פלסטף” זו בכללותה מתבקשות שתי הערות שוליות ואחת חשובה. ראשית, הזמרים הסולנים הוצבו על במת משנה מוגבהת, מאחורי התזמורת. בחירה זו התבררה כמוטעית, פשוט מפני שחבל על כל מטר. כאשר סדובניקובה ופאנלה עברו לכמה רגעים אל קדמת הבמה, ההנאה מהופעתם היתה גדולה יותר. שנית, צג שעליו מוקרן התרגום לעברית צריך להיות מותקן גם מעל אמצע הבמה, כדי לפנק עוד יותר את יושבי השורות הקרובות ולא להטריח אותם בהסתכלות לצדדים.

ההערה השלישית נוגעת בהיבט מרכזי: עלילתה של “פלסטף” (ליברית מאת אריגו בויטו על פי שייקספיר) אמורה להצחיק ולבדר, אך עם כל הרצון לזרום עם הסיפור החביב, ההיבט השמח והמבדח אינו צולח ואינו מתגשם בלי המצאות בימוי ובלי רקע חזותי הולם; “פלסטף” במתכונת בימתית (גם אם הזמרים מוסיפים מחוות, כמו בהפקה זו) לוקה בחסר ניכר. בהקשר הלצון: שמעתי ממקור אמין כי בהופעה קודמת של ההפקה, במוצאי השבת האחרונה, אירעה תקלה שתרמה עליצות: בתחילת אחד החלקים החל מהטה לנצח מבלי לשים לב שהזמרות הסולניות אינן נמצאות כלל על הבמה. כדרכו, הוא השכיל להגיב ברוב חן, אמר “ווי אר מיסינג סאם סינגרס” ויצא אל מאחורי הקלעים ללקט את הנעדרות.

למרות ההסתייגויות, הזמרים בהפקה זו של “פלסטף” מצוינים, כאמור, ולכן ראוי להזכיר שהיא מועלית גם ביום שישי בתל אביב.

האופרה “פלסטף” מאת ורדי בביצוע קונצרטי. זובין מהטה מנצח על זמרים סולנים מחו”ל, התזמורת הפילהרמונית הישראלית והמקהלה ע”ש ברתיני. היכל התרבות בתל אביב, 14.7

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ