סדנת האופרה התמודדה בהצלחה עם "פיגארו"

היומרה להעלות את האופרה הכי טובה של מוצרט בסדנה לימודית לזמרים צעירים היא אולי מוגזמת אבל יש לה הצדקה. היא מחדדת את ההיכרות עם כמה מהיבטיה המוסיקליים של היצירה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

דירוג יצירות אמנות נשגבות הוא מעשה גס, ואחטא בו בשתי קביעות: 1) מוצרט הוא אלוף מחברי האופרות; 2) "נישואי פיגארו" היא האופרה הכי טובה של מוצרט, מבחינת המוסיקה. סיפור על תככים ותכסיסים של אנשים רגילים - לא גיבורים אצילי נפש, לא שטנים - זכה ללבוש מוסיקלי נעלה שאין כמעט דומה לו. בהנחה שהדירוגים הנ"ל נכונים (אין הם שנויים במיוחד במחלוקת), האם אין זו יומרה מוגזמת לטפל דווקא באופרה זו, בסדנה לימודית לזמרים צעירים? מה גם שהיצירה מבוצעת בסדנה בליווי פסנתר במקום תזמורת, תוך ויתור כואב על כל הפתיחה לאופרה.

התשובה על כך היא שהיומרה אכן מוגזמת, ושחילול כלשהו של הקודש אכן מתקיים, ובכל זאת יש הצדקה ליומרה. צפייה באופרה של מוצרט על רקע פאר והדר של בית אופרה "אמיתי", עם זמרים אדירי קול ועם תזמורת, בונה חוויה אחת; צפייה והאזנה מקרוב, באולם קטן, היא חוויה אחרת, שיש בה כדי לחדד את ההיכרות עם היבטים מוסיקליים מסוימים של היצירה – בתנאי שהזמרים טובים והבימוי הולם.

מוצרטצילום: רפרודוקציה: טלי שני

בהפקת "פיגארו" זו שמענו זמרים צעירים טובים, בעלי פוטנציאל שחלקו כבר ממומש, והעלילה התנהלה בבימוי נחמד, לא תזזיתי, לא מתחכם, שמשאיר את עיקר הבמה לצלילים. מהזמרים בלטו יסמין לוי־אלנטק בדמות הרוזנת - פראזות אחדות מגרונה הפגינו רמה של הפקת אופרה אמיתית "גדולה"; דניאלה סקורקה בדמות סוזנה, שהיתה מצוינת כצפוי; פניני גרובר (פיגארו), עם קול בעל צבע מיוחד, נשמע נוקשה באריה הראשונה שלו והשתפר מאוד בהמשך.

עוד אגלה כי מנגינת הפסנתר (במקום תזמורת) לא שבעתי נחת. עוד נזכיר כי מחרתיים (חמישי), במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, יהיה קונצרט סיום חגיגי של הסדנה ובו מצעד אריות מתוך אופרות רבות, בליווי תזמורת, בכיכובם של המצטיינים מקרב המשתלמים.

הסדנה הבינלאומית לאופרה בתל אביב בהנהלת ג'ואן דורנמן מעלה את "נישואי פיגארו" מאת מוצרט, במתכונת קאמרית ובליווי פסנתר. מנצח: נעם צור. במאית: לינדה ברובסקי. פסנתר: גורדון שרמר. תרגום כתוביות: ישראל אובל. אולם הקונסרבטוריון ("שטריקר") בתל אביב, 21.7

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ