למרות הסיום המתסכל

הצלילים שהפיק המנצח הלטווי האורח סיגבארדס קלאווה מפיותיהם של חברי האנסמבל הקולי הישראלי היו יפים עד כדי כך שלרגעים היה נדמה שמספיק לשמוע את הזמרים האלה שרים סתם אקורדים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

ככותרת לדיווח שלהלן יכולתי לכתוב גם: "אל הסיום המסחרר". האכזבה הקטנה שנחלתי בסיום הקונצרט סובייקטיווית במובהק ואינה משקפת את איכות האירוע המרשים הזה בכללותו. על כך בהמשך.

קביעה חפוזה תחילה: לפי סריקה מהירה ולא ממצה באינטרנט אין לכאורה בנמצא גרסאות מוקלטות של שיר המחול הרוסי הפופולרי "קורובושקה" - "התיבה" (ובאנגלית "הרוכלים"), שנעימתו מוכרת לכל צבר בן 50 ומעלה – אשר יכולות להתייצב כשקולות לגירסה בעיבוד שוודוב, היא הגירסה שזימרו בשבוע שעבר חברי האנסמבל הקולי החדש בקונצרט שכותרתו "קולות רוסיה". היופי הושג לא רק בזכות העיבוד, שהעלה את השיר העממי למדרגת אמנות, אלא גם בזכות הזמרה המעולה של המקהלה ושל שני הסולנים, טליה דישון ועודד עמיר.

הקונצרט טיטש את הגבול בין הקנקן (הקולות) ובין מה שבתוכו. הצלילים שהפיק המנצח הלטווי האורח סיגבארדס קלאווה מפיותיהם של חברי האנסמבל הקולי הישראלי היו יפים עד כדי כך שלרגעים היה נדמה שמספיק לשמוע את הזמרים האלה שרים סתם אקורדים, כדי לחוות הנאה אמנותית. כך חשתי לרגעים בחלק הליתורגי של התוכנית, שישה פרקים מתוך "אשמורת לילה" של רחמנינוב, שלפעמים פשוט עוטפים את המאזין במין שמיכת פוך מוזיקלית. אחריהם, טוקטה מוטורית (רה מינור אופוס 11) מאת פרוקפייב (פסנתר סולו, תימור שפירא) תיפקד כקטע מעבר חיוני, מרענן, קולע.

האנסמבל הקולי הישראלי. מענג, קפדני, מרשיםצילום: ניצן שורר

שאר הקונצרט היה מענג, לרבות שני הלהיטים מתוך "יבגני אונייגין" ומתוך "הנסיך איגור", בזמרה זכה חודרת לבבות, ובחלק הבידורי - "קלינקה" הבלתי נמנעת. ההכנה של המקהלה היתה קפדנית ומרשימה גם מבחינת ההיגוי (היה אפשר אמנם להבחין שהמשתתפים אינם יודעי רוסית, אך איכות זמרתם איפסה זאת).

אשר לתסכול שנרמז לעיל: הוא נוצר בשל בחירתו של המנצח להציב כהדרן ביצוע חוזר של "תרועת השכמה" מאת סבירידוב, שהחזיר את הקהל לרגע אל החלק הפחות בידורי והפחות מובן מאליו של התוכנית. אלא שלטעמי קטע זה ציורי אך חלול למדי, ולפחות לא "הדרני". חבל שלא שרו שוב את "קורובושקה".

האנסמבל הקולי הישראלי בהנהלת יובל בן־עוזר. מנצח: סיגבארדס קלאווה. הכנת המקהלה והדרכה בהיגוי: אירה קלכמן. פסנתר: תימור שפירא. מוזיאון תל אביב, 22.1

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ