קונצרט |

טריו חדש נולד והוא כבר בשל: שלישיית אלכסנדר

ניסיון וחידוש איפיינו את קונצרט הבכורה של "שלישיית אלכסנדר", על שם הכנר אלכסנדר טל, שנוגן בעדינות ובמחשבה רגישה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

תמיד מרגש להיות נוכח בהולדת הרכב חדש: "שלישיית אלכסנדר", על שם הכנר אלכסנדר טל (1932–2005), ניגנה אתמול את קונצרט הבכורה שלה, ותחושה חגיגית במיוחד של בכורה נלוותה לאירוע. נכון שיהיה זה קצת מרחיק לכת לראות בקונצרט "הולדת" ממש של שלישיית פסנתר: הפסנתרנית מיכל טל, הכנר ניתאי צרי והצ'לנית אלה טובי הן דמויות מרכזיות בנוף המוזיקלי הישראלי, ניגנו ביחד, וטל וצרי אף היו חברים לאורך עשור בשלישייה אחרת, "המועדון הקאמרי הישראלי". ובכל זאת שלישייה נולדה.

ההיכרות, הוותק, ומצד שני החידוש, ניכרו בערב הבכורה הזה, שהיה כהצהרת כוונות אמנותית. "משולש וינאי" הוא נקרא, וכלל יצירות של השושלת הקלאסית־רומנטית המובהקת, היידן (טריו במי מז'ור מ–1795), בטהובן (שלישיית "הרוחות" אופ' 70 מס' 1), ושוברט - בשלישייה אופ' 99 שלו.

כשאומרים "מוזיקה קאמרית" מתכוונים בדיוק לזה, למצע עליו נבנה המדיום, למורכבות והעידון בשילוב כינור וצ'לו עם פסנתר, לחתירה האינסופית והבלתי אפשרית לשוויון ועצמאות בין שלושת הכלים האלה, ולמה שהיא דורשת: ריכוז, עבודה אינסופית, והקשבה - מהנגנים כמו מהקהל. כששומעים קונצרט כזה מבינים למה במוזיקה קלאסית נדרש מהקהל שקט וחומרה, ולמה ההשתתפות שלו היא פנימית ומחיאות הכפיים באות רק בסוף.

שלישיית אלכסנדר. אלה טובי (מימין), מיכל טל וניתאי צריצילום: דנה רום

החלק הראשון היה הנאה אמיתית. היידן, ביצירה אפלה וקודרת שלא כדרכו, בריבוי נושאים מוצרטי שלא כדרכו, נוגן נהדר בידי השלושה: בעדינות ורגישות ומחשבה. וכמוהו טריו "הרוחות" של בטהובן, שלא רחוק ממנו בסגנון. השלושה הביאו את כל הביטחון שלהם, את כל המוזיקליות והיכולת לעשות מוזיקה שם מול הקהל, באותו הרגע, תוך תקשורת תלת־שיחית בלי מלים. בשוברט נדמה היה שהם מתקשים יותר להעמיד את היצירה כיישות שלמה וכן את שיתוף הפעולה שלהם, וגם הצליל סבל לעתים מחוזק־יתר ולרגעים מחוסר עידון - אבל דבר לא פגם ביופי של המוזיקה ושל הערב האופטימי הזה בכלל.

שלישיית אלכסנדר: מיכל טל, פסנתר; ניתאי צרי, כינור; אלה טובי, צ'לו; ביצירות היידן, בטהובן ושוברט. מרכז פליציה בלומנטל. 13.2

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ