אמש |

ברק הבארוק

לפי הטיזר של סדרת מוזיקת הבארוק החדשה, "דברי הימים", יש הרבה למה לצפות

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

מוזיקת הבארוק היא כמו סוד של יודעי חכמת הנסתר, קבוצה שחבריה גילו את הדבר האמיתי. לכאורה, "הבארוק" הוא תקופה סגנונית־הסטורית מוגדרת, ואפילו תוחמים אותה בשנים: מ-1600 עד 1750; למעשה, זהו אוקיינוס סגנוני משגע, ראשית תרבותית־גיאוגרפית: איטליה, אנגליה, גרמניה - כל כך עשירים ההבדלים בין ה"בארוק" שלהן. וכל כך עשירות הדקויות בין השנים הראשונות של התקופה לשנים האחרונות, ובין הז'אנרים ואמצעי הביטוי המוזיקליים המרובים.

הדעת מסתחררת נוכח היופי של מלודיה וקצב, של צבעי צליל ורגש, של וירטואוזיות מכנית דוהרת וליריות רומנטית משתפכת, והרמוניה נועזת מלאת דמיון; ובקונצרט הערב ניתן היה לחוות את כל זאת.

משה אהרונוב. צניעות ודייקנות סגנוניתצילום: מירב קדישבסקי

זמרת אחת, שתי נגניות ושני נגנים, החליטו לייסד סדרה של מוזיקת בארוק בתמיכת הקונסרבטוריון הישראלי (שטריקר) בתל אביב, וה"טיזר" של הסדרה, שתחל בעונה הבאה, ניתן אמש. לפיו יש הרבה למה לצפות.

משתתפי הסדרה ערכו תכנית שמדגימה יפה את ברק הבארוק: עם הנימה האנגלית המיוחדת ביצירות פרסל ובראשן קינה קורעת לב ו"מוזיקה לעת מצוא" המקסימה; עם החומרה הגרמנית של גאורג פיליפ טלמאן; ועם הסערה הסוחפת של ויוואלדי. סונטות, קונצ'רטו, קנטטה, שירים, פנטזיה: הכל נכלל בערב האינטנסיבי שהציג את אוצרות הבארוק כבחלון ראווה.

קלייר מגנאג׳י. טכניקה חלקה והרבה הומורצילום: פטר פשינגלייטר

הסופרן קלייר מגנאג'י עמדה במרכז התכנית, במוזיקה אנגלית ואיטלקית. תענוג לשמוע את הזמרת הזאת, שבשנים האחרונות צברה ניסיון על בימות העולם והביאה אותו הנה בטכניקה חלקה, בשירה מתוך משחק והבעה והרבה הומור. דרורה ברוק בחליליות, בנגינה וירטואוזית כאילו החלילית היא הכלי הכי קל בעולם, ומשה אהרונוב בכינור שניגן בצניעות ובדייקנות סגנונית, היו הסולנים.

לצדם אביעד שטיר בצ'מבלו ואורית מסר בצ'לו, בעיקר בירכתי הבמה, בתפקיד קבוצת הקונטינואו שהיא ה"רית'ם סקשן" הבארוקי שנותן מסגרת הרמונית לכל - השילוב האינסטרומנטלי בין כלי הסופרן לבאס, כשהקול האנושי מצטרף ונארג בינותם, העניק את הטעם המיוחד לאנסמבל ואת הצבע היפה של צליליו. "דברי הימים" תיקרא הסדרה הבארוקית, ונראה שאכן יהיה לה הרבה מה לומר.

"דברי הימים": סדרת הבארוק של הקונסרבטוריון הישראלי, קונצרט השקה, מיצירות טלמאן, ויוואלדי ופרסל. קלייר מגנאג'י, סופרן; משה אהרונוב, כינור; דרורה ברוק, חליליות; אורית מסר-יעקובי, צ'לו; אביעד שטיר, צ'מבלו. אודיטוריום הקונסרבטוריון, חמישי 13.3

תגובות