לא כל באך הוא באך

איך קנטטה שגרתית של באך הגדול נשמעת ליד יצירות מבריקות של באכים אחרים? תוכנית מיוחדת של תזמורת קאמרטה כאילו משיבה על כך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא כל קונצרט שמתהדר כ"מיוחד" אכן ראוי לתואר. הקונצרט האחרון של קאמרטה היה אכן מיוחד, בכך שיוחד ליצירות של באכים שונים: יוהן סבסטיאן, שלושה מבניו, שניים מקרוביו. פתיחת האירוע, סוויטה צרפתית לכלי קשת מאת יוהן ברנהרד באך, דודן שני של סבסטיאן ובן דורו, היתה מסעירה למדי (אגב, היא זמינה לשמיעה באינטרנט), והציבה רף ציפיות גבוה להמשך. הציפיות התממשו בסוויטה מאת יוהן לודוויג באך, אף הוא בן דורו של באך הגדול.

מה עם הבאכים המפורסמים יותר? היצירה הידועה ביותר בתוכנית דווקא לא היתה מאת יוהן סבסטיאן אלא מאת בנו וילהלם פרידמן (הבן הזכר הראשון שנולד לו), והיא אדאג'ו ופוגה ברה־מינור (הזמינה כצפוי גם באינטרנט, בביצועים אחדים). המנצח ההולנדי האורח קונרד ון־אלפן הוליך אותה בגישה שגרתית למדי, אבל הרמה הגבוהה הרגילה של נגני קאמרטה פיצתה על כך.

קאמרטה עם הסולנית מגלי לז'הצילום: חגי חיטרון

הסולנית מגלי לז'ה (סופרן אורחת מצרפת, ילידת גואדלופ) לא עשתה עליי רושם גדול. יש בארגז הכלים שלה טונים מבריקים, אבל גם טונים חלשים עמומים, לפעמים אף מקרטעים מעט (אולי כך בערב מסוים זה). בנוסף, רמת ההיגוי שלה אינה מספקת, קשה לזהות באיזו שפה היא מזמרת. לז'ה לא יכלה להעלות את "שני שירים אנגליים" מאת יוהן כריסטיאן באך (בנו של סבסטיאן, המכונה לפעמים "באך הלונדוני") אל מעבר למין בשורה קדם־קלאסית קלושה למה שעתיד לבוא בתקופה הקלאסית (מוצרט והאופרות שלו). בהמשך, היא לא שיקמה את הרושם החיוור גם בקנטטה מס' 199 ("לבי שוחה בדם") מאת יוהן סבסטיאן, שחתמה את הקונצרט.

בקשר לקנטטה זו הנה הרהור כפירה: זו אכן יצירה חזקה מבחינת הזיקה שבין המלים והמוזיקה, אבל לפחות בהקשר של קונצרט זה - לאחר ההפתעות שקדמו לה - היא לא התקבלה כאחת היצירות של סבסטיאן באך שחובה להכיר. והרי עשרות קנטטות נפלאות שלו עוד לא נשמעו בארץ מעולם.

תזמורת קאמרטה בניצוח קונרד ון־אלפן. סולנים: הזמרת מגלי לז'ה ונגנים מקרב התזמורת ובהם הכנרת הראשונה נטשה שר והוויולן הראשון מיכאל פלסקוב. מוזיאון תל אביב, 16.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ