אם הקהל לא בא לקונצרט — הקונצרט יבוא אל הקהל

האידיאל של תנועת "מוזתיקה" הוא לחדול מהדאגה "איך להביא קהל" ולהבין שהקהל נמצא שם תמיד והשאלה היא איך לבוא אליו. בלילה השלישי והרביעי של פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון, אפשר היה להיווכח באני מאמין של מוזתיקה בזמן אמיתי

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

מדי לילה, ב-11 לפני חצות, מתמלא הלובי במלון פסטורל בכפר בלום, המלון שמארח את משתתפי פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון ומאזינים אורחים רבים. על כוס בירה או יין, אבטיח וגבינה בולגרית (כן, המאכל הזה עוד קיים), ואולי איזה סלט עשיר, מאזין הקהל לבונוס היומי, קונצרט לילי שלא מן המניין. לפני שלושה ימים היה זה "ג'ם סשן קלאסי" - וקלסיקאים, כשהם אומרים ג'ם סשן, לא מתכוונים לערב של אלתור, אלא למפגש מזדמן של ״קריאה מהדף״, משמע נגינת יצירה בלי שעשו עליה חזרות קודם.

הג'ם היה בנגינת לא פחות מחמישיית כלי הקשת של שוברט: "היה זמן שהייתי מרשה לעצמי לומר את השם 'שוברט׳ רק בלחישה, לעצמי, בלילה מול הירח", אמר פעם שומאן - הציטוט מהזכרון; אבל חמישיית הנגנים בלובי והקהל לא התייחסו בחרדת קודש כזו לשוברט, וגם לא ליצירה, ופשוט ניגנו אותה איך שבא - להנאת כולם. שלשום הציגו חברי תנועת "מוזתיקה" את האני מאמין שלהם, ואחריהם היה ערב ברוח עממית.

תנועת מוזתיקה. אזנו של הקהל כרויה

אתמול כבר היה אפשר להיווכח באני מאמין של מוזתיקה בזמן אמיתי. הוויולן אברי לויתן, מייסד התנועה, ועימו שני קשתנים צעירים - הכנר אורי ויסנר־לוי והצ׳לנית מיכל בק - ניגנו לקהל שהתקבץ סביבם במעגל, באולם פשוט, בלי תאורה טובה ואקוסטיקה ראויה, כדברי לויתן, ישובים על כסאות פלסטיק - כפי שעושים בקונצרטים של מוזתיקה בארצות רבות בעולם.

האידיאל של תנועה זו היא לחדול מהדאגה ההולכת ומחמירה בישראל ובעולם "איך להביא קהל?", ולהבין שקהל לא צריך "להביא", כי הוא נמצא שם תמיד, אזנו כרויה, והשאלה האמיתית היא איך לבוא אליו. לכן מנגנים חברי הקבוצה, בפרויקט שהוא חינוכי בעיקרו בשלבו סטודנטים למוזיקה ומורים שלהם, לפני אנשים שלא יכולים לבוא לאולם הקונצרטים - משלל סיבות: או שהם מרותקים למקומותיהם, או שמעולם לא שמעו על מוזיקה קלאסית, או שאין להם כסף לכך. הקהל, כבכל מפגש כזה, נפעם - הן מהנגינה, והן מהקונספט החדש שמבקש לשנות את העולם.

ערב קודם לכן, כיכב בקונצרט המרכזי הפסנתרן־חלילן־זמר שם־טוב לוי, בליווי שלוש קשתניות - יעל ברולסקי, יעל פטיש־קומפורטי, ושירה מני־סרור, ושר משיריו, מצחיק ומשמח את הקהל. ובקונצרט הערבית אמש: ניסיון מלא גבורה של מקהלת הגליל העליון ומנצחה רון זרחי - בליווי סולנים בשירה ונגינה ואנסמבל נגנים - לשיר את "אודה ליום ססיליה הקדושה" של הנדל: משימה גדולה בכמה מספרים על המבצעים, אבל בכל זאת ראויה, וכיפית לרגעים רבים.

פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון: היום השלישי והרביעי, בהשתתפות שם־טוב לוי וקשתניות, פרויקט ״מוזתיקה״, ומקהלת הגליל העליון וסולנים. מרכז קלור ובית העם כפר בלום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ