תהילה לאל, למלחינים ולמבצעים

"גלוריה" עם תזמורת הבארוק בניצוח יזהר קרשון ועם זמרים סולנים. מומלץ בחום

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תזמורת הבארוק ירושלים, אמש
חגי חיטרון

מיסה לותראנית קצרה מאת באך, רי"ב 235, חתמה קונצרט בארוקי מגוון, ערוך למופת, וגם כיכבה כשיאו – מטבע באכיותה. התוכנית בכללותה שזרה הנאות מסוגים שונים עם הרחבת דעת ובה שלוש יצירות שהן הלחנת טקסט ה"גלוריה" הקתולי ועוד שתיים אינסטרומנטליות. צלילי הכלים הבארוקיים בידי הנגנים היו עשירים, ממלאי אוזניים, הכל תחת ידו של יזהר קרשון.

הפתיחה היתה מנה מפוארת אמנם, מצד הצליל כשלעצמו, אך (מזווית שטחית) "צחיחה" בהשוואה למה שהושמע אחריה - "גלוריה" של מונטוורדי. יצירה זו, מתחילת המאה ה-17 לכל המאוחר, מתקבלת לפחות בהיכרות ראשונה כמקרינה נאמנות לנוסחאות ארכאיות יחסית. אחריה הומטרו על הקהל עינוגים שנולדו בבארוק עצמו, פריים של מופאט (קונצ'רטו יפה להלל שכותרו: "הזיות אהבה"), הנדל, קורלי (הקונצ'רטו גרוסו הנפלא מס' 2) ובאך (מיסה לותראנית בסול מינור, כאמור).

בחלק שאפשר לכנותו "בידורי רייטינגי" התנוססה "גלוריה" של הנדל, לסופרן סולו וכלים. המנצח יזהר קרשון מציין בתוכנייה כי יצירה זו, שהתגלתה רק ב-2001, היא בעצם קונצ'רטו לקול. עינת ארונשטיין ניגנה על הקול הבהיר שלה כאילו הוא כלי, פיזזה באקרובטיות על החבל הדק של הסלסולים המסחררים המאתגרים. ישבנו פעורי אוזניים ופעורי פה. בהמשך הערב, בנימה הפוכה, הפליאה כצפוי לעשות זמרת האלט אביטל דרי באריה מתוך המיסה של באך. עוד על הקולות: שמונת הזמרים שהשתתפו תיפקדו גם כתלכיד, כמקהלה צלולה, וגם (אחדים מהם) בתפקידי סולו. מלבד עינת ארונשטיין ואביטל דרי זימרו הסופרן עדיה פלד, האלט אנה־מריקה אוורס, הטנורים אושרי שגב ודניאל פורטנוי והבאסים גיא פלץ ויואב מאיר וייס. עוד על הכלים: תרומותיהם של הכנרת הראשונה נועם שוס, האבובן שי קריבוס, הצ'לנית אורית מסר יעקובי ונגנית הלאוטה אופירה זכאי לא יכלו לחמוק משום אוזן.

אזהרה: קונצרט מהנה זה חוזר רק עוד פעם אחת, מחר (26.5), באולם ימק"א בירושלים. לא כדאי להחמיץ.

תזמורת הבארוק ירושלים. מנצח: יזהר קרשון. מנהל מוזיקלי וצ'מבלן: דוד שמר. נועם שוס. אולם הקונסרבטוריון בתל אביב, 24.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ