"פריסילה מלכת המדבר, המחזמר": א קוק אין א פרוק און א רוק

מחזמר על שלוש "דראג-קווינס" במסען לשולה האוסטרלית הוא בידור מקצועי משעשע החושף אמיתות עצובות על רוב המנסה לכפות על מיעוט את העדפותיו המיניות ולא מסוגל להבין שאפשר להיות רציני להחריד וגם לצחוק על זה

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יסון דונובן בתפקיד האב המתגעגע לבנו
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

"פריסילה מלכת המדבר", החונה למשך כמה ימים בהיכל מנורה בתל אביב, היא הפקה נודדת (באנגליה ובשאר העולם) שמקורה בלונדון. זהו מחזמר המבוסס על סרט-פולחן אוסטרלי משנת 1994, על מסען של שלוש "דראג-קווינס" מסידני למרחבי השולה האוסטרלית בחיפושן אחרי זהות (מינית ובכלל). יוצר הסרט סטיבן אליוט הגה וביצע ב-2006 את גירסת המחזמר הבימתי (והשוו הסרט "בילי אליוט" והצגת "בילי אליוט, המחזמר") ובו מלכות הדראג מבצעות את מיטב שירי הפופ (ברט בכרך, גלוריה גיינור), כי הן הרי בעיקר פרפורמרימות – גברים בדמות אשה על במה - המתמחות בגירסאות כיסוי אקסטרווגנטיות ב"ליפ-סינק", מה שבזמני נקרא "תזמורת בצורת". בהפקה הלונדונית השתתף כוכב הפופ והשחקן האוסטרלי ג'ייסון דונובן, והשאר היסטריה בידורית שהגיעה גם אלינו.

מי שקנה כרטיס למסע הבידורי-מוסיקלי הזה – ו"פריסיליה", האוטובוס הישן, אכן נוסע על הבמה, מסתובב וזוהר בשלל גוני הוורוד – קיבל את מלוא הערך לכספו. זהו קודם כל "שאו" בידורי, מושקע ומתוקתק, מופרך בפאר תלבושותיו שלידן כרמן מירנדה מחווירה וליידי גאגא הופכת למחליפה מרדנית ב"פולי ברז'ה", עם מוסיקה מקפיצה ומוכרת מאוד, המוגשת בביצוע חי (לפחות בחלקה הגדול), אורות דיסקוטק/מופע-רוק, עד כמה שאפשר בהיכל ספורט שלא באמת מתאים למחזמר. זאת הפקה שתוכננה להתאים עצמה למקום בו תופיע בעולם, והיא מקצועית מאוד.

מתחת לזה מסתתר, והיה נחבא לגמרי אלמלא מוחצנות גיבוריו, סיפור מורכב של מאבק ה"אחרים", להט"בי כל העולם, לזכותם להיות הם עצמם, אבל גם להשתייך לכלל הגדול, במרכז ובשוליו. במסעה של פריסילה בשולה האוסטרלית, אצל אנשים פשוטים שרוצים דברים פשוטים (שהזכר יהיה זכר והנקבה נקבה, והוא ישלוט בה) חווים גיבוריה גם השפלות וגם אלימות, אבל מתגברים עליהן. וזאת אחת ההברקות הגדולות של הסרט והמחזמר הזה: הוא מעמת את הצופה – בשולה העולמית שלא כל כך שונה מזו האוסטרלית – עם דמויות שמסרבות לתיוג מגדרי חד-משמעי וגם מעמידות פנים שגם העניין המהותי הזה לרובנו – הזהות, על כל מרכיביה – הוא בסך הכל מופע שנועד בראש ובראשונה לבדר. ומתחת לכל זה מסתתרים, כמובן, כאב ופחד גדול.

אוטובוס ושמו פריסילה, וג'ייסון דונובן אחד (במרכז) נוהג בוצילום: פאול קולטס

זה אולי מה שמטריף את ההומופובים – כמו את כלל הגזענים - בעולם: בגלל המוחצנות, שהיא גם סוג של אפליה מתקנת, נדמה להם שה"גאים" האלה לא לוקחים את עניין הזהות המינית (או הגזע) ברצינות, כי הם מסוגלים גם לצחוק מזה, ומעצמם ומהכל. היכולת הזאת להיות גם וגם, גם זכר וגם נקבה, גם מצחיק וגם רגשי ורציני, ולא להכריע, הוא משהו שמערער את מי שזקוק לאחדות ואחידות לביצור זהותו העצמית.

חלקתי שבחים לכל הלהקה ולהפקה, ואי אפשר שלא להתייחס לכוכב דונובן. להופעתו במחזמר יש גם פן אירוני, שכן הוא תבע בזמנו כתב עת אנגלי "פייס" שטען כי הוא הומוסקסואל, זכה (כלאמר יש לו אישור משפטי לזכותו לטעון שהוא סטרייט) בתביעה והואשם בהיותו הומופוב. במעמדו הוא מתייחס לשירה, ובעיקר לריקוד, קצת כמשהו בו צריך לצאת ידי חובה (הוא מסמן תנועה במקצעויות נונשלנטית) ומשקיע במשחק, ומצליח להקרין רגש של ממש בקטעים שנועדו לצבוט את הלב.

אבל כל השעשוע המוחצן הזה – כי באיזשהו מקום ההצגה הזאת היא מצעד גאווה אחד גדול – איננו יכול לטשטש עובדה עצובה אחת: יותר מעשרים שנים אחרי שהאוטובוס הזה ששמו פריסילה יצא מהתחנה האוסטרלית שלו עדיין נרצחים בעולם ובישראל אנשים בגלל סירובם לקבל את דעת הרוב ככל שזה נוגע לזהותם והעדפתם במינית. ואם נגזר עליו לנסוע בעולם לעולם, אז לפחות טוב שהוא כל כך מבדר.

הכותרת היא ציטוט מהמחזמר, ובתרגום חופשי ולא מתחרז (ניסיתי) פירושה "זין בשמלה על סלע", שהיא אמירה של אחת הדראג-קווינס על עצמה, עובדתית ואירונית כאחת.

"פריסילה מלכת המדבר", הפקה המסיירת בעולם, שמקורה בלונדון. המחמר נכתב ובוים במקור על ידי יוצר הסרט סטיבן אליוט. מפיקי מסע ההופעות לא סיפקו קרדיטים של מעצבי ההפקה הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ