חגי חיטרון

עונת רביעיות נחתה בארץ, עם רביעיית "בלצ'אה" והרביעייה "הירושלמית" (שכבר הופיעו), "האמריקאית" (בימים אלה) ו"ארטמיס" (בשבוע הבא).

לב ההתרחשות הזאת היא סדרה בת ששה קונצרטים במוזיאון תל אביב, ובה מבצעת "הרביעייה האמריקאית", אשר נוסדה ב-1974 (כיום חבריה הם הכנרים פיטר וינוגרד ולורי קרני, הוויולן דניאל אבשלומוב והצ'לן וולפרם קסל) מארה"ב, את כל רביעיות המיתרים של בטהובן, בששה קונצרטים. הסדרה נפתחה אמש (11.6) בשתי רביעיות: אופוס 127 ואופוס 59 מס' 1 (שכינויה "רזומובסקי" מס' 1).

הרביעייה האמריקאית. תחושת מה של שטחיותצילום: Peter Schaaf

לצד נגינתם של הקשתנים מארה"ב את הפרק האטי ברביעיית רזומובסקי זכרתי את הערתה של המוזיקולוגית ענת שרון, אשר אמרה - בהרצאה שקדמה לקונצרט ואשר בה סקרה את כל הרביעיות של בטהובן - כי פרק "אדאג'ו" זה מדגים כי בטהובן, עם כל חדשנותו בפיתוח מוטיבים קצרים ולא הכי מזדמרים, היה גם מלודיסט (מחבר מנגינות) מחונן. באוזני, היופי המלודי של נושא האדאג'ו לא הוגשם הפעם במלואו; הנגינה היתה יבשה למדי, חסרה את מה שאפשר לכנות בעגה יהודית קורטוב של "נשמה יתרה".

בכלל, אודה, התקשיתי להפריד את הפרשנות של חברי "האמריקאית" מהצליל שלהם, גם כתלכיד וגם כנגנים אינדיבידואלים. הפרשנות היתה מה שאפשר לכנות "בסדר", עם נטייה לזרימה, לנגינה לא־מתעכבת, שגרמה לי לפעמים תחושת מה של שטחיות. אשר לצליל, הרושם היה דומה למה שעוררה אצלי נגינתם כאן לפני שנים אחדות: תלוי כנגד איזו דוגמה מאזינים לו. בהקשר כזה - לגמרי כצפוי - אין מנוס מהשוואה למה ששמענו רק לפני ימים אחדים באותו אולם (אם כי בתפוסה גבוהה הרבה יותר, שלכאורה אמורה לגרום דווקא יובש, פחות הדהוד) מידי הרביעייה הירושלמית. אצל "הירושלמית" הצליל עצמו – כביכול בלי קשר לבטהובן, היה מפנק אוזניים; מידי חברי "האמריקאית" לא חשתי פינוק דומה. זה מה יש. זה מה שהם מפיקים.

הערה נוספת: דומה כי ההחלטה לצאת לדרך בקונצרט הראשון של הסדרה עם רביעייה השייכת לקבוצת המאוחרות (אופוס 127) היא הצבת אתגר מיותר למאזינים. אופוס 127, אעז לומר, מתוך חילול הקודש, היא מהרביעיות הפרובלמטיות של בטהובן. פגישה דווקא אתה, כפתיחה, אינה מציבה כניסה ידידותית מתבקשת.

פתיחת סדרת הרביעיות של בטהובן בביצוע "הרביעייה האמריקאית". הרצאה: ענת שרון. מוזיאון תל אביב.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"