"רוחות": חכם, נועז, רגיש ונכון

עידו ריקלין המעבד והבמאי הפיח רוח חדשה במחזה הנודע של איבסן, וקבוצת שחקני תיאטרון באר שבע הופכת את המשל החברתי הזה לסיפור בן זמננו של אנשים שאפשר להזדהות איתם, ברוח המחזה ההוא וברוח הזמן הזה. כך אפשר, ועל כן גם צריך, לעשות תיאטרון קלאסי מודרני

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

במשך שנים מקובל היה לחשוב שהשנים והמדע עשו שמות באיכויות המודרניות במחזהו של איבסן "רוחות", כיוון שהם פירקו את הדימוי של מחלת-מין כסמל לרוח הרעה ששולטת במשפחה ובחברה. ועתה בא המעבד והבמאי עידו ריקלין, ובמחשבה נועזת וחכמה כותב הצגה בת זמננו, על אנשים שאנחנו יכולים להכיר ולהזדהות איתם (נכון, לא בישראל, אלא בנורבגיה) על שקר המוסכמות והעמדות הפנים שמקיימות מראית עין של משפחה וחברה בריאה, ומרעילות אותה מבפנים. והחשוב מכל הוא שריקלין עשה את כל זה בנאמנות מוחלטת לליבת המחזה של איבסן, ובעיקר לרוחו.

ערב חנוכת מוסד השיקום לזכרו של קפטן אלבינג מתגלה לקהל שהתדמית הזוהרת של הקפטן הסתירה הולל חולה מין שהתעלל באשתו, והיא זו ששמרה על מראית העין, כאילו למענו ולמענה, בגלל עצות חברתיות ונפשיות "נכונות" כביכול של חבר איש דת מרובע. ואז מתברר שהשקר מרעיל לא רק את החיים לפיו ביודעין, אלא גם את בני הדור השני. מי שיכול – איש הדת, העובד השכיר והמשרתת מחלצים את עצמם ובוחרים בחיים, והאם והבן נשארים לפותים בחיבוק של חיים, אמת ומוות.

אותה ואת בנה: אוסבלד (תום חגי) מבקש את השמש מאמו (שירי גולן)צילום: מעיין קאופמן

הבמה החשופה היא המקום בו יערך טקס חנוכת המוסד החדש, וברקע פסלו של האב הנגוע, כשהלוט עדיין עליו, ומסך עליו מוקרנת מסכת השקר שנחשפת במהלך ההצגה. ועל הבמה חיים לפנינו אנשים שעוברים תהליך חשיפה מרתק וכואב: הכומר מנדרס בגילומו של אמיר קריאף, חביב, אמין, חלקלק, מרובע להחריד ומזוייף ברכות כובשת, ומולו שירי גולן בתפקיד הלנה אלבינג, שמשלמת את החשבון על חייה, לא חוששת להתעמת עם עצמה, וגם לשאת באומץ בתוצאות של מעשיה. שני שחקנים אלה, שעשו שנים לא מעטות ותפקידים רבים בקאמרי מצאו חיים שניים בתיאטרון באר שבע ועושים שם שורה ארוכה של תפקידים מעולים. גולן גם סיימה רק אתמול להיות ארקדינה בהפקה מעולה של "השחף" בתמונע, דרך אחרת של קריאה בת זמננו של מחזה קלאסי. מתברר שאפשר כך, ולדעתי גם צריך כך, וריקלין הוא בהחלט אחד הבמאים היודעים לעשות זאת.

את הליהוק משלימים ניר מנקי הוותיק בתפקיד אנגסטרנד, הנוכל הישר, ושני צעירים מרשימים מאוד: ענבר דנון בתפקיד רגינה ותום חגי בתפקיד אוסבלד, וכל אחד מהם תורם בדרכו להפיכת המחזה הזה למשכנע, נכון וברוח הזמן הזה. גלי רשף תורם חלק חשוב למראית העין הנכונה במצגת הוידאו.

בקיצור, הצגה מעולה, העושה שירות חשוב וטוב למחזה ולתיאטרון. זה נועז, חכם, רגיש ונכון.

תיאטרון באר שבע מעלה "רוחות" מאת הנריק איבסן בעיבודו ובימויו של עידו ריקלין. תפאורה: סבטלנה ברגר. תלבושות: אורן דר. פסקול: אליוט בן עזר. מולטימדיה: ג'ראר אלון. עריכת וידאו: קרן אלון. תאורה: פליס רוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ