חגי חיטרון

הרעיון המקורי נראה תמוה: שורת מלחינות ישראליות התבקשו לכתוב יצירות בעקבות מה שידוע על חלומותיה של "דורה", עלמה וינאית (שמה האמיתי היה אידה באואר) שעברה בתחילת המאה שעברה טיפול נפשי אצל זיגמונד פרויד – טיפול שנוי במחלוקת, למדתי לדעת.

תמוה אך גם מבטיח. תמוה - מפני שהנושא נראה אינטלקטואלי, מורכב; מבטיח - למשל בגלל הפיתוי לטוות ישויות צליליות חמקמקות "חלומיות", או בשל איכות הטקסטים הקצרים של החלומות. כך או כך, סיכומו של מבחן התוצאה הוא שהאמצעים (יצירות מוזיקליות) שצלפו אל המטרה הצדיקו את עצם הצבתה של המטרה. שורת ההתייחסויות המוזיקליות לרעיון - גם אלה שהקשר שלהן לפרשת דורה נראה מאולץ וגם אלה שקיבלו עליהן את האתגר - הצטרפו לקונצרט מענג ומגוון כהלכה (גיוון שמנע טשטוש הדדי של היצירות). תודה ליוזמת והעורכת, אמנית הקול ענת פיק.

משמאל: הדס פבריקנט, תם קרני, רונה ישראל-קולת, אליאנה לובנברגצילום: חגי חיטרון

התרשמות קצרצרה ממקצת היצירות (לא בכולן נכחתי): "Morra" מאת הדס גולדשמידט-חלפון, לכינור וויולה, היא יצירה בת זמננו שהולכת בתלם קלאסי מובהק. גורמת הנאה לכל אורכה, קשר ל"דורה"? לא הבחנתי; "מילוי משאלה" מאת טליה עמר-קרים, לסופרן כינור וויולה: משעשעת (התייחסות לחלומה של דורה? נו, טוב); "בוסניה, חלומות שאחרי" מאת מרינה טושיץ, לנגינה ב-עוד (לאוטה) ותוף מרים: נוגעת מיד בלב בפשטותה העדינה, נוגעת חזק; "חלום מצונזר" לחלילית, כינור ויולה, מאת אלונה אפשטיין: מעניינת; "זיגמונד, האם זאת תיבה" מאת הגר קדימה, לסופרן, כינור וויולה: מתייחסת לסיפור של דורה במישרין (הלחנת טקסטים), ועושה זאת בהומור. יצירה מוצלחת ביותר. אגב, האירוע צולם והוקלט, יש לצפות שיועלה כולו לאינטרנט.

תרומה מכרעת להצלחת הקונצרט היו ה"אמצעים" הביצועיים: ביצירות הנ"ל השתתפו הזמרת רונה ישראל-קולת, הכנרת הדס פבריקנט, הוויולנית אליאנה לובנברג, החליליתנית ענבר סולומון, המנצחת תם קרני.

הערב (25.12) ייחתם פסטיבל "קול נשי" בשני אירועים: ב-19:30, שירי אלמה מאהלר, מפי רונה ישראל-קולת, עם הפסנתרנית ניצה אברבאיה; ב-20:30, מוזיקה לשני פסנתרים מאת מלחינות ישראליות בביצוע הצמד קנזאווה-אדמוני.

הערב השני בפסטיבל "ווקס פמינה" ("קול נשי") מטעם פורום המלחינות והמבצעות. ניהול אמנותי והפקה של הפסטיבל: אלונה אפשטיין, רונה ישראל-קולת, תם קרני. עריכת הערב השני: ענת פיק. המרכז למוזיקה ע"ש בלומנטל בתל אביב, 24.12

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ