המופע המשולש של עופר לוי, ישי לוי והטלפרומטר

עופר לוי תיפקד כצפוי כאריה ווקאלי בהופעה אמש באודיטוריום בחיפה, אבל ישי לוי נעזר בטלפרומטר באופן קיצוני מדי, מה שיצר תחושה של זלזול בקהל

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

זה היה אמור להיות מופע זוגי, אבל זה היה מופע משולש: עופר לוי, ישי לוי והטלפרומפטר. מעולם לא הייתי בהופעה שהיתה תלויה בצורה כל כך מוחלטת במסך שמציג לזמר את מלות השירים. שימוש מינימלי בטלפרומפטר, כגיבוי למקרים של קצר אנושי בזיכרון, הוא לא חטא, ובהופעה הזאת היו נסיבות מקילות: עופר שר מהרפרטואר של ישי, ישי שר מהרפרטואר של עופר, ומטבע הדברים המלים אינן חקוקות בזיכרונם.

אבל מה שקרה אתמול על במת אודיטוריום חיפה היה קיצוני, בעיקר מצדו של ישי לוי. לכל אורך ההופעה המבט שלו היה נעוץ בטלפרומפטר. גם בשירים שלו. אם הטלפרומפטר הוא הווייז של הזמרים, ישי לוי היה זקוק אתמול לווייז כדי להגיע למכולת. זה היה זלזול בקהל, במקצוע וגם בהיסטוריה של לוי ובמוניטין שלו כזמר מעולה.

עופר לוי וישי לוי באודיטוריום חיפה אמש

לקראת סוף ההופעה, בשיר "ציפור השמש", היתה כנראה איזו תקלה במכשיר ולוי צעק "טלפרומפטר!!!". הוא התכוון לומר לטכנאים שיפתרו את הבעיה ומהר, אבל הטון הדרמטי שבו הוא שר את המלה – כמו שמציגים זמר-כוכב בתחילת או בסוף הופעה – יצר את הרושם שלוי מכיר בכך שהטלפרומפטר היה אחד מכוכבי הערב. מה שנכון למרבה הצער.

התלות של ישי לוי בטלפרומפטר, לעומת השימוש הסביר של עופר לוי במכשיר, לא היה העדות היחידה לאי-שוויון שאיפיין את שיתוף הפעולה הזה בין שניים מהזמרים הישראלים הטובים ביותר. ואי-שוויון בהופעה מהסוג הזה הוא בעיה מהותית. ראשית, היכולת הווקאלית של ישי לוי לא היתה במיטבה, בלי קשר לזיכרון שלו. הוא לא היה חד וחריף כמו שהוא יודע להיות, או ידע להיות בעבר. עופר לוי, לעומת זאת, התגלה כצפוי כאריה ווקאלי. גם במשקל של שני הזמרים כפרפורמרים היה פער גדול לטובתו של עופר לוי, שיודע לייצר דרמה בימתית סוחפת. ישי לוי הוא אמן מופיע יותר ענייני, וכשהוא במיטבו כזמר זאת לא בעיה, להיפך. אתמול, כאמור, הוא היה רחוק ממיטבו.

גם באגף הקהל היה אי-שוויון ברור. לעופר לוי יש קהל שהולך אחריו באש ובמים ומרעיף עליו אהבה קולנית ולוהטת. הקהל של ישי לוי פחות הומה וסוער, ונדמה שרוב האנשים שבאו אתמול לאודיטוריום חיפה נמנו עם אוהדיו של עופר לוי. לא פעם ולא פעמיים צעק מישהו מהקהל "עופר, אתה מלך!", ועופר לוי החווה בידו לעבר ישי לוי כאומר "גם הוא, גם הוא".

מכל הסיבות האלה השעה הראשונה של ההופעה היתה מאוד לא מוצלחת, ורק אחרי שישי לוי ירד ועופר לוי נשאר לבדו עם הלהקה הוא יכול היה להתחיל לייצר על הבמה (עם תמיכה סוחפת מהקהל) את שדה הכוח שהוא יודע להעמיד בהופעות הרגילות שלו. אבל לפני ששדה אמיתי נוצר, ישי לוי חזר לבמה. הוא נשמע יותר טוב, והוא שר כמה משיריו היפים, ובפעם הראשונה אפשר היה ליהנות ממנו, אבל זה היה מעט מדי ומאוחר מדי ועם עזרה מהמכשיר הארור, כמו שאומר חיים הכט בפרסומת הפח שלו ברדיו. המופע המשותף של שני הזמרים יגיע ביום חמישי הבא להיכל התרבות בתל אביב. יש להם הרבה עבודה לקראתו. מעניין אם לקחי ההופעה הזאת יופקו.

באחת בלילה, בדרך דרומה מחיפה, השמיעו בגלי צה"ל את "רוקדת בלילות" של ישי לוי. יש כמה סיבות לכך שביצוע בהופעה עדיף לפעמים על ביצוע מוקלט, אבל יש לפחות סיבה אחת לכך שביצוע מוקלט עדיף על הופעה, או לפחות על הופעות מסוימות. לא רואים את הטלפרומפטר.

עופר לוי וישי לוי. אודיטוריום חיפה, 12.2

עופר לוי וישי לוי באודיטוריום חיפה אמש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ