אם כל כך רע כאן, למה כל כך טוב?

ישראלים רבים היגרו לארצות נוחות כמו בריטניה, גרמניה, צרפת וארה"ב, ובכל זאת ישראל, שהחיים בה מצטיירים כקטטה המונית מתמשכת, מדורגת בקביעות במקום גבוה יותר מהמדינות האלה במדד האושר העולמי. האם המדד מודד נכון? סוד האושר, פרק 6 בסדרה

חוף הים באשדוד
חוף הים באשדודצילום: אילן אסייג

כמו כל חבריי, אני מכיר כמה וכמה ישראלים שנסעו מכאן. חלקם לברלין; אחרים לקליפורניה, למיאמי, לפריז. בתודעתי, כמו אולי גם בזו שלהם עצמם, הם מהגרים שיצאו מארץ בעייתית, מסוכסכת וקצת נחשלת, לחפש חיים נוחים ומאושרים יותר בארצות מפותחות ומתקדמות.

נוכח התפישה הזו, מבלבל להתבונן בנתוני דו"ח האושר שמתפרסם מדי שנה, מאז 2012, מטעם ה–SDSN — מעין צוות משימה בינלאומי של מזכיר האו"ם ליישום פתרונות גלובליים ברי קיימא לחיים טובים יותר. העורכים הראשיים של הדו"ח הם שלושה פרופסורים לכלכלה: הקנדי ג'ון הליוול, האמריקאי ג'פרי זקס, וחבר בית הלורדים הבריטי ריצ'רד לאיארד, ששוחח עם "הארץ" בסדרת הכתבות הזאת. על פי מסקנותיו, ישראלים שהיגרו לארצות הברית, צרפת או גרמניה, עברו לארצות בהן רמת האושר של האזרחים נמוכה יותר מאשר בישראל. "ישראל ממוקמת במקום די גבוה בדו"ח האושר העולמי", מאשר הלורד לאיארד, "באופן עקבי, מאז שהדו"ח יוצא לאור. זה לא ממצא מקרי או טעות סטטיסטית. על פי הפרמטרים שאנחנו מודדים, זו ארץ שטוב לחיות בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ