בזמן שאיש באמריקה לא רצה להעסיק שחורים, היא פתחה להם דלת

מקדונלד'ס נתפשת כאחת האשמות בהשמנת היתר בארצות הברית, אבל ספר חדש מבקש להציג אותה באור חיובי. מרשה צ'טליין, שכתבה אותו, מסבירה כיצד רשת המזון המהיר היתה שותפה למאבק לשוויון זכויות של הקהילה השחורה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צעירים שחורים מחוץ לסניף של מקדונלד'ס בארצות הברית, 1980
צעירים שחורים מחוץ לסניף של מקדונלד'ס בארצות הברית, 1980צילום: Henbury / Daily Mirror / Mirrorp
צח יוקד

למקדונלד'ס יש לא מעט קונוטציות שליליות וחלק ניכר בבעיית השמנת היתר בארצות הברית. אבל ספר חדש, Franchise: The Golden Arches in Black America, מבקש להציג באור חיובי את רשת המזון המהיר האמריקאית שהסניף הראשון שלה נפתח ב–1940 בקליפורניה.

"אם אני צריכה לאפיין את הצרכן הטיפוסי של מקדונלד'ס אז מדובר כנראה בבן מיעוטים מהמעמד החברתי הנמוך", אומרת ל"הארץ" מחברת הספר מרשה צ'טליין, פרופ' להיסטוריה מאוניברסיטת ג'ורג'טאון. צ'טליין, המתמחה בחקר ההיסטוריה של הקהילה השחורה, רחוקה מלהיות שבעת רצון מהפופולריות של הביג מק והמק רויאל בקרב חברי הקהילה שאליה היא משתייכת. עם זאת, בניגוד לרבים אחרים היא אינה מפנה אצבע מאשימה לעבר הרשת. "עיקר הדאגה שלי נובע מהיעדר המגוון ואפשרויות הבחירה שמוצעות לאנשים שסובלים מתנאים של עוני ואפליה ושנאלצים לעבוד בכמה עבודות במקביל בתנאי לחץ קשים ולכן מסתמכים על אפשרויות מזון מהירות וזולות".

תגובות