העמוד האחורי

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

התעמלות בוקר

1. כמה "הטובה" יש בין הים לירדן?

2. מה ההמשך ל"טב למיתב טן דו" (ארמית), ומה הפירוש?

(תשובות בהמשך)

דברים שלא קרו

אביבה אבידן והשר יוסי פלד ביצעו יחדיו דואט מרגש במסיבת הסילבסטר במעון ראש הממשלה

תורת המספרים

סרט רץ את הרשימה הזאת לא אוהבים מן הסתם באולפני הקולנוע האמריקאיים, אבל גם הם עוד לא מצאו דרך לעצור את הסחף. מנהלי אתר שיתוף הקבצים ביטורנט פירסמו בשבוע שעבר את רשימת הסרטים שזכו למספר ההורדות הפיראטיות הגדול ביותר ב-2011 ברחבי העולם. "מהיר ועצבני 5", סרט הפעולה החמישי בסדרה המצליחה, דורג בראש הרשימה. לסרט, בכיכובו של וין דיזל, שבו משתתפת גם גל גדות, היו 9.3 מיליון הורדות פיראטיות בשנה שנגמרה זה עתה. "בדרך לחתונה עוצרים בבנגקוק", סרט ההמשך המצליח לא פחות ל"בדרך לחתונה עוצרים בווגאס", דורג שני עם 8.8 מיליון הורדות לא חוקיות. במקום השלישי ניצב "תור" בבימויו של קנת בראנה ובכיכובה של נטלי פורטמן עם 8.3 מיליון הורדות פיראטיות ברחבי העולם. המותחן "קוד מקור" מדורג במקום הרביעי עם 7.9 מיליון הורדות. מותחן אחר, "אני מספר 4", ניצב במקום החמישי עם 7.7 מיליון הורדות. "הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2" מדורג רק עשירי ברשימה, עם 6 מיליון הורדות, כנראה משום שרבים העדיפו לצפות בו בבתי הקולנוע.

מסלול

דרומה מכאן בקניון עדה, בשמורת הר הנגב, אפשר לעבור בין נקיקים למפלים ואולי אפילו לראות ראמים.

מתנה

אבקת זהב מעודנת ומבהיקה הניתזת כענן זוהר מתוך מכל-תרסיס שחור משווה חזות מהודרת למחשוף, לזרועות, לפנים ואפילו לעפעפיים (אותם מוטב למשוח בזהירות בעזרת האצבע) - זהו "ל'אור סלסט" (ז'יוונשי), המשדרג בהצלחה את מראה העור. 320 שקל.

הכינו דרכונים

טוקיו האור והצל ביצירותיו של פרנסיסקו דה גויה עומדים במרכז תערוכה שלו (בתצלום) המוצגת עד 29 בחודש במוזיאון לאמנות מערבית בטוקיו.

לונדון רוחות של תשוקה מתעוררות לחיים במחזמר "רוח רפאים" המבוסס על הסרט ההוליוודי המצליח מ-1990. דייב סטיוארט מ"יוריתמיקס" הוא בין כותבי השירים בהפקה המועלית כעת בווסט אנד בלונדון.

שיר

רצוני להתבודד בדרום / לואיס סרנודה

אולי עיני האיטיות לא יביטו שוב בדרום,

בנופיו הפזיזים שנרדמו באויר,

עם גופים בצל עננים בפריחה,

או בורחים בדהרת סוסים שוצפת,

הדרום ישימון המיבב בעודו שר,

קול זה אינו חדל כצפור מתה;

מוליך את תשוקותיו המרות הימה

פוקח הד רפוי החי בעצלתים.

בדרום, כה רחוק, רצוני לתעות נבוך,

המטר שם אינו אלא ורד פקוח למחצה,

אפלו הערפל שם צוחק צחוק צחר ברוח.

אורו אף חשכתו, סוגי יפי שוים במעלה.

מתוך "תשוקה ומצוקה", הוצאת קשב, מספרדית שלמה אביו לואיס סרנודה (1902-1963) הוא משורר ספרדי

מחוץ למסגרת

"הפרוטגוניסט הפסיכדלי הלבן", פסלון עשוי בטון של אוהד מרומי, בן 43, הוא גרסה מוקטנת לפסל גדול יותר עשוי קלקלר חשוף שהציג אוהד מרומי ב"חוג" - תערוכת היחיד האחרונה שלו בישראל שהוצגה בגלריה גורדון בתל אביב. הפרוטגוניסט, אולי הדמות הראשית באותה תערוכה, נדמית כאדם-חיה קדמונית הנושאת על גבה הכפוף כלי מיתר, איבריה שמוטים ורגליה נטועות בחלקת טבע קטנה, ממנה צמחו שתי פטריות. אמנם שמה הוא פרוטגניסט - דמות ראשית טובה, אך כמו דמויות אחרות שיצר מרומי במשך השנים היא אנטי-גיבור. הפרוטגוניסט נראה ארכאי, מיתי, קדמוני, גולה בארצו, ניצב עומד על פיסת אדמה קטנטנה שבה הוא נטוע.

תשובות

1. ארבעה יישובים ששמם "א-טייבה" (עיר ושלושה כפרים).

2. ההמשך: "מלמיתב ארמלו" (כוונת הפתגם: תמיד כדאי להיות נשואה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ