העמוד האחורי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

תורת המספרים

בית התקליט הבריטים שלטו בשנה שעברה בארצות הברית בכל הקשור למכירות של תעשיית המוסיקה. כעת מתברר כי לא רק בזכות אלבומה השני של אדל, "21", שנמכר שם ב-5.8 מיליון עותקים. גם בתחום מכירות תקליטי הוויניל בארצות הברית היתה ידם של הבריטים על העליונה. "אבי רואד", אלבומה של הביטלס מ-1969, נמכר ב-41 אלף עותקים בשנה שעברה והיה תקליט הוויניל המצליח ביותר בארצות הברית. זוהי עלייה לעומת שנת 2010, אז נמכר שם ב-35 אלף עותקים.

אלבומה השני של "פליט פוקסס" האמריקאית, "Helplessness Blues", שיצא ב-2011, ניצב במקום השני ברשימה. 29,700 אלף עותקים של תקליטי ויניל נמכרו ממנו בשנה שעברה. אלבומה השני של "בון אייבר" האמריקאית, שנקרא על שמה, מדורג שלישי. 27,200 אלף עותקים נמכרו ממנו ב-2011. "Sigh No More", אלבומה של להקת הפולק רוק הלונדונית "מאמפורד אנד סאנס" מ-2009, ניצב במקום הרביעי ברשימה. הוא נמכר ב-26,800 אלף עותקים של תקליטי ויניל. "The King of Limbs", אלבומה של "רדיוהד" מ-2011, מדורג במקום החמישי: 20,800 אלף עותקים נמכרו ממנו בשנה שעברה. ואילו אדל ממוקמת רק במקום השישי. אלבומה "21" נמכר ב-16,500 אלף עותקים של תקליטי ויניל.

דברים שלא קרו

משרד ראש הממשלה משיק סדרת ספרי ילדים חדשה: "איפה יענקל'ה"

מתנה

על כדורים כדוריות בד וצמר המצטברות על סוודרים וסריגים לאחר הכביסה הן מטרד ידוע. Fasfus של מאדרלנד נועד להסרתן בקלות ובנוחות. 62 שקל ברשת ובטל' 9561264-09.

הכינו דרכונים

ארצות הברית פרנצ'סקה וודמן שמה קץ לחייה בגיל צעיר, אבל הותירה אחריה תצלומים חושפניים שהשפיעו על רבים. תערוכה של עבודותיה מוצגת עד 20 בפברואר במוזיאון לאמנות מודרנית בסן פרנסיסקו.

הודו פסטיבל עפיפונים בינלאומי (בתצלום), שיימשך עד יום רביעי בעיר אחמדבאד בהודו, הוא הזדמנות בשביל תושבי האזור לחגוג את השנה החדשה.

שיר

הבחירה / ויליאם בטלר ייטס

על רוח האדם נגזר לבחר

בין יצירה ובין חיים בלי דפי,

ואם ביצירה יבחר, לבעט

בנאות שמים, חורק שניו באפל

ובסוף כל הספור, מה נשתנה?

זעת-אפיו תשאיר חותם ממילא:

אותו אבדן-עצות - הכיס הריק,

אותו רהב ביום, נחם בלילה.

מתוך "מבחר שירים", הוצאת הספרייה החדשה, מאנגלית: שמעון זנדבנק; ויליאם בטלר ייטס (1865-1939) הוא משורר אירי

מחוץ למסגרת

"האנדרטה לציון יום האדמה בסכנין" ב-1978 הקימו גרשון קניספל ועבד עאבדי את האנדרטה בתמיכת ג'מאל טראבה, אז ראש העיר סכנין, לזכר שישה פלסטינים שנהרגו על ידי צה"ל בהפגנות ביום האדמה ב-1976. יום האדמה הראשון התקיים במחאה על החלטת הממשלה להפקיע 20 אלף דונם באזור סכנין למטרת "ייהוד הגליל".

מה"ניו יורקר"

"כשזה יהיה פיל, נדבר"

Drew Dernavich / Condé Nast Publications/ www.cartoonbank.com©

תגובות