העמוד האחורי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

תורת המספרים

ספרים ומספרים ספריות ציבוריות רבות בבריטניה עמדו בשנה שעברה בפני סכנת סגירה, בעקבות קיצוצים ממשלתיים. אבל הבריטים המשיכו לקנות ספרים. דייוויד ניקולס, סופר יליד אנגליה, היה המרוויח העיקרי מכך. ספרו "יום אחד" (ראה אור בעברית) היה הנמכר ביותר בבריטניה ב-2011. הספר, שבשנה שעברה גם יצא עיבוד קולנועי שלו, נמכר ב-935,355 עותקים.

במקום השני ברשימה ממוקם ספר הבישול של ג'יימי אוליבר, "Jamie's 30 Minute Meals", שנמכר ב-484,338 עותקים. ספרה של הקומיקאית דון פרנץ', "A Tiny Bit Marvellous", ניצב במקום השלישי. הוא נמכר ב-413,800 עותקים. "חדר" (ראה אור בעברית), מאת אמה דונהיו, מדורג במקום הרביעי ברשימת הספרים הנמכרים ביותר. ב-2011 הוא נמכר ב-402,103 עותקים.

"העזרה" (ראה אור בעברית), מאת קתרין סטוקט, הוא הספר האמריקאי הראשון ברשימה. הספר, שבשנה שעברה יצא גם לו עיבוד קולנועי מצליח, נמכר בבריטניה ב-383,467 עותקים. ספר השיאים של גינס ניצב במקום השישי ברשימה עם 381,175 עותקים. "נערה עם קעקוע דרקון" (ראה אור בעברית) מאת הסופר השוודי המנוח סטיג לארסון מדורג במקום השביעי עם 329,389 עותקים.

דברים שלא קרו

פרסום ראשון: שלמה ארצי יחליף את יאיר לפיד בהנחיית אולפן שישי

איור: יזהר שקדי

מתנה

עושים עיניים "אינסטנט אייליינר" (קלרינס), שמכחולו דקיק ונוח לשימוש, מקל על תיחום העיניים, מה עוד שהנוזל מתייבש חיש-קל ואין צורך להתעכב במהלך האיפור ולהמתין עד ששולי העפעפיים יתייבשו. מתאים מאוד לנשיאה בתיק במהלך היום. 160 שקל.

הכינו דרכונים

אמסטרדם אסונות וקונפליקטים, מדיניים וחברתיים, משתקפים מבעד למצלמתו של האמן האמריקאי סטנלי גרין. תערוכה של עבודותיו - "Black Passport" - מוצגת עתה במוזיאון Foam עד 5 בפברואר.

לונדון הזמרת אני דיפרנקו (בתצלום), זמרת-כותבת במלוא מובן המלה, תופיע הערב ב"יוניון צ'אפל" בלונדון, שבוע לפני צאת אלבום האולפן ה-17 שלה. ישירה, חשופה והרבה יותר מסמל פמיניסטי.

דיפרנקוצילום: ארניק סלור

שיר

קבצן / אורית גידלי

הבטחת לי, אתה אומר.

אז הבטחתי, אני אומרת.

והמלים בוראות קערה

ונוקשות עליה כמו קבצן.

הבטחת לי, אתה אומר.

אז הבטחתי, אני אומרת.

והמלים בוראות קערה

ונוקשות עליה כמו קבצן.

הבטחת לי, אתה אומר.

אז הבטחתי, אני אומרת.

והמלים בוראות קערה

ונוקשות עליה כמו קבצן.

מתוך "סמיכות", הוצאת הקיבוץ המאוחד אורית גידלי היא משוררת ישראלית ילידת 1974

מחוץ למסגרת

כרזת האחד במאי. הצייר יוחנן סימון (נולד בברלין, 1905-1976) תרם במרוצת השנים רבות לחזות האתוס הציוני הארץ-ישראלי והיה מזוהה גם עם זרם הריאליזם החברתי. באמצעות ציורים, פרסקאות וכרזות תיאר את ההווי הקיבוצי, את עבודת האדמה ואת הספורט. בשנות ה-30 ועד אמצע שנות ה-50 התגורר בקיבוץ גן שמואל ובעצמו עבד כפועל. מעבר למחויבות למדינה ההולכת ונבנית היה גם חבר במפלגת "הליגה הסוציאליסטית" וב"שומר הצעיר" ובעבורם יצר כרזות פוליטיות מובהקות. את כרזת האחד במאי (אוסף מכון לבון) צייר ב-1950 לכבוד צעדת האחד במאי. חג הפועלים צוין בארץ לראשונה ב-1906 והפך לחגה הרשמי של ההסתדרות עם הקמתה בשנת 1920.

מה"ניו יורקר"

alex gregory / Condé Nast Publications/ www.cartoonbank.com©

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ