לימור גל

פזית מנקה, רונן נלחץ כשהילדה חולה

משפחת חדד מרמת גן: פזית (33, מעצבת בגדים) ורונן (38, בעל מועדון אירועים "הלופט בסגולה"), הורים לאלמוג (7 וחצי), ליהי (4 וחצי) ומאי (שנה וחצי)

מוטו: "כל אחד אחראי על התחומים שלו".

בוקר וצהריים: פזית מארגנת את הבנות (פזית: "רונן לא ישן טוב בלילה, קל לי יותר לקום"). שניהם לוקחים את הבנות לגנים ולבית הספר ומחזירים אותן, לסירוגין.

הכנת אוכל: פזית בלבד.

תינוקות: פזית המטפלת העיקרית, רונן עוזר. פזית קמה לרוב בלילה, רונן מצטרף אם המתעוררת חולה (פזית: "הוא נלחץ מאוד").

השכבה וסיפור בערב: ביחד.

בריאות: הולכים לרופא ביחד ("דואגים"). שניהם נשארים עם הילדות כשהן חולות, לפי זמינות.

שיער: הבנות לא הסתפרו מעולם. בכינים מטפלת פזית.

חוגים, חברים ובילוי: פזית אחראית על חיי החברה ("חשוב לי"), אבל לפעמים רונן בא לאסוף את הבנות מחברות. פזית קונה מתנות לימי הולדת. שניהם לוקחים לגינות; פזית מדברת עם האמהות, רונן עם הילדות במתקנים. לחוגים (בלט) פזית רושמת ומלווה (פזית: "האמהות מקשקשות וזה מפגש חברתי נחמד גם בשבילי").

לימודים: פזית מזכירה לעשות שיעורים בצהריים, אבל אם צריך הסברים ועזרה רונן עושה זאת (פזית: "יש לו יותר כלים ממני").

צילום: דניאל בר און

אירועים בבית הספר ובגן: שניהם הולכים לאסיפות הורים ומסיבות (רונן: "מסיבה זה דבר חשוב. זה כמו הופעה של הילדה").

ביורוקרטיה: רונן אחראי על הכל (רונן: "בחיים היא לא היתה בסניף הבנק").

משק בית: פזית עושה את הרוב, מסדרת ומנקה. רונן מסדר לפעמים את חדר העבודה שלו ולעתים תולה ומקפל כביסה. אחראי על הורדת הזבל וטיפול בגינה על הגג.

תיקונים: רונן עושה את הרוב בעצמו, כולל חשמל וריצוף. אם צריך אנשי מקצוע, רונן מתקשר אתם (פזית: "יכול להיות כאן איש מקצוע ואני לא ממש אדע מה הוא בעצם עושה").

קניות: ביחד. קניות גדולות לפי עניין: פזית קונה ריהוט, רונן קונה מיחשוב ורכב.

מכונית: אחריות בלעדית של רונן (פזית: "אותי מעניין בעיקר הצבע שלה").

תפקידי ילדים: הילדות עוזרות ורואות בזה משחק (פזית: "אני עושה מזה כיף ונותנת להן המון שבחים").

השוואה למשפחות המקור: ההורים של רונן עושים הכל חצי חצי, ההורים של פזית גרושים, כשהיו זוג אביה לא היה עושה הרבה בבית ("אבל הוא גם לא היה מלכלך ומבלגן").

שינוי בחלוקת התפקידים אחרי הלידות: לפני הילדים רונן היה פעיל יותר במשק הבית, ניקה ובישל (פזית: "אחרי הלידות השתלטתי לאט על הדברים האלה, והיום אני קצת מצטערת על זה").

שרון יולדת, אירית מגדלת

משפחת עמית מתל אביב: אירית (משמאל, 45, עוסקת בעימוד ועיצוב ספרים) ושרון (35, עובדת היי-טק), אמהות לעידן (5) ויערי (שנתיים וחצי). באפריל צפויה לידת תינוקת נוספת

צילום: דניאל בר און

מוטו: "שרון יולדת, אירית מגדלת".

בוקר וצהריים: אירית מכינה את הבגדים ושתיהן מלבישות (אירית: "אני גם קונה את הבגדים. שרון מתעבת שופינג"). פעמיים בשבוע שרון לוקחת לגנים ופעם אחת היא מחזירה. בשאר הפעמים - אירית אחראית (אירית: "שרון עובדת מחוץ לבית ואני זמינה יותר").

אוכל: אירית מכינה כריכים (שרון מוסיפה שהיא "מכינה קופסאות אוכל מושקעות שמזכירות בופה במלון בוטיק"). על הבישולים הרציניים אחראית שרון, וארוחות ערב שגרתיות מכינות שתיהן.

תינוקות: שרון יולדת ומניקה. בחופשת הלידה הטיפול מתחלק בין שתיהן. כששרון חוזרת לעבודה, אירית נהפכת למטפלת העיקרית, כולל הישארות עם התינוק בבית עד גיל שנה וחצי (לפחות) וכל הקימות בלילה.

ערב: משש עד שמונה שרון אחראית, כולל אמבטיות וסיפור. נשיקת לילה טוב ופטפוטי לילה - שתיהן, כל אחת בתורה.

בריאות: לרוב אירית לוקחת לרופא, והחולים נשארים אתה בבית.

שיער: לספר הולכים ביחד. כשעלה צורך בטיפול בכינים בעבר, שרון טיפלה.

חוגים, חברים ובילוי: אירית לוקחת לחוג קפוארה פעמיים בשבוע. שרון לרוב יוזמת מפגשים חברתיים, ואירית מיישמת. שתיהן הולכות עם הילדים לגינה (בנפרד), אבל שרון הולכת בכיף ואירית הולכת כי אין ברירה. למסיבות הולכת לרוב כל המשפחה, עם מתנה שקונה אירית.

לימודים: שרון עוזרת במטלות המעטות מהגן.

אירועים בגנים: הולכות יחד (שרון: "גם אם קשה, נעשה שמיניות באוויר. זה מעניין את שתינו, וחשוב לנו שלא ייווצר רושם שאחת היא יותר אמא מהשנייה").

ביורוקרטיה: שרון מנהלת את החשבונות.

משק בית: השלכת אשפה - אירית ביום, שרון בלילה. שרון פדנטית יותר בענייני סדר וניקיון, אבל שתיהן מבצעות: שרון אחראית מטבח ואמבטיות, אירית אחראית על השאר. שרון מכניסה למדיח ואירית מפנה, וכביסה רק אירית עושה (אירית: "שרון לא יודעת איך מפעילים את המכונה").

תיקונים: אירית על תקן בוב הבנאי (חוץ מלקדוח עושה הכל), שרון על תקן האינסטלטורית (שרון: "לא כולל החריץ!"). כשצריך אנשי מקצוע, אירית מזמינה (שרון: "אם מדובר במשהו גדול גם אני שותפה").

קניות: שרון קונה אחרי העבודה, לפי רשימה שנכתבת יחד. קניות גדולות - ביחד.

חיות מחמד: אירית המטפלת העיקרית בחתולה.

מכונית: טיפולים וטסטים באחריות שרון (אירית: "בקניית רכב שרון מחליטה על סוג האוטו, נפח מנוע וכל מיני דברים שוליים, אני בוחרת את הצבע").

תפקידי ילדים: כבוגרות לימודי הורות במכון אדלר, שרון ואירית משתדלות לשתף את הילדים במטלות הבית, למשל לפנות כלים מהשולחן ולזרוק בקבוקים לפח המיחזור.

השוואה למשפחות המקור: במשפחה של שרון שני ההורים בישלו, ניקו וטיפלו בילדים. במשפחה של אירית היתה חלוקה מסורתית (אירית: "אבא שלי עד היום לא יודע להכין לעצמו קפה, הוא אפילו לא יודע לומר איך הוא שותה את הקפה שלו").

שינוי בחלוקת התפקידים אחרי הלידות: לא היו דיונים, התפקידים נוצרו באופן טבעי (שרון: "היה מאוד ברור מי עושה מה").

אינאס עוזרת בשיעורי הבית, ואיל לוקח לגינה

משפחת בושנאק משפרעם: אינאס (29, אחות במחלקת ניתוחי חזה) וואיל (36, שיפוצניק), הורים לחלא (6 וחצי) וסובחי (3 וחצי)

מוטו: "ואיל בלילות, אינאס בימים" (אינאס עובדת בלילות, ישנה בבוקר ונמצאת עם הילדים מהצהריים. ואיל אחראי בלילות).

צילום: חגי פריד

בוקר וצהריים: ואיל מכין את הילדים ואינאס מגיעה מהעבודה ומיד לוקחת אותם לבית הספר ולגן. בצהריים היא מחזירה אותם.

אוכל: בערב מי שנמצא בבית מכין כריכים. בישול - אינאס בלבד (ואיל: "אם היא לא בבית אני פשוט אקח אותם למסעדה").

תינוקות: באופן כללי, רק אינאס טיפלה בתינוקות, בעזרת אמא שלה ואמא של ואיל. ואיל הצטרף לטיפול כשהילדים היו בני שנתיים-שלוש (אינאס: "אבל כששכבתי בבית חולים כמה חודשים אחרי תאונה, הוא עשה הכל"). כשאינאס במשמרת, ואיל קם בלילה (אינאס: "אבל אם אני בבית הוא בחיים לא יקום").

ערב: אינאס משכיבה, ושניהם קוראים סיפור, לסירוגין.

בריאות: אינאס לוקחת את הילדים לרופא ולעתים ואיל מצטרף. החולה נשאר עם אינאס בבית (אינאס: "אני לרוב בבית בבקרים, אבל גם אם הייתי עובדת בבקרים הייתי נשארת. כשחולים צריכים את אמא").

שיער: ואיל לוקח את סובחי להסתפר, אינאס לוקחת את חלא.

חוגים, חברים ובילוי: אינאס מתאמת ביקורים, ומי שפנוי לוקח. מתנה לימי הולדת קונה מי שפנוי, ומי שפנוי גם מלווה למסיבה. מי שיכול לוקח את הילדים לגינות, אבל ואיל עושה זאת יותר ומשחק שם עם הילדים. מי שפנוי לוקח את חלא לחוג מחול.

לימודים: אינאס יושבת עם חלא כשהיא עושה שיעורי בית ועם סובחי על חוברות שקנתה לו ("אני יותר סבלנית"), אבל גם ואיל מעורה בעניינים.

אירועים בבית הספר ובגן: לרוב אינאס הולכת לאסיפות הורים, אבל אם היא לא פנויה ואיל הולך. שניהם מעורים במצב בבית הספר, אבל ואיל לא הולך למסיבות (ואיל: "לא אוהב את הבלגן").

ביורוקרטיה: ואיל משלם חשבונות, שניהם עושים יחד סידורים ואחראים על חשבון הבנק.

משק בית: אינאס אחראית על רוב עבודות הבית. ואיל עוזר פה ושם: משליך את האשפה, עוזר בסידור ולפעמים שוטף כלים אחרי אירוח של חברים שלו. כביסה עושה אינאס בלבד (אינאס: "שהשכנים יראו שהוא תולה כביסה?").

תיקונים: התחום של ואיל.

קניות: 90% ביחד, 10% ואיל. את הרשימה מכינים יחד. קניות גדולות עושה ואיל, אחרי התייעצות עם אינאס.

מכונית: ואיל אחראי בלעדי.

תפקידי ילדים: שני הילדים מתבקשים להחזיר דברים למקום. חלא מסדרת את החדר בעזרת אינאס.

השוואה למשפחות המקור: אמא של אינאס עושה הכל בבית, אביו עובד מחוץ לבית ומנהל את העניינים הכלכליים. אבא של ואיל שותף יותר בעבודות הבית, חוץ מבישול.

שינוי בחלוקת התפקידים אחרי הלידות: התפקידים היו ברורים ולא השתנו עם בוא הילדים.

שלמה מנקה, אלן קונה מתנות לימי הולדת

משפחת בן צבי ממודיעין: אלן (33, אשת היי-טק) ושלמה (41, יועץ משכנתאות), הורים לנועם (בן שנתיים וחצי) ואלישבע (בת שישה חודשים)

מוטו: כל אחד אחראי על תחום שהוא אוהב יותר.

בוקר וצהריים: אלישבע מעירה את כולם בשש וחצי. שלמה מחליף חיתול ומלביש, אלן מכינה ארוחת בוקר. את התיקים לגן מכינים ביחד: אלן מארגנת ושלמה עושה בקרת איכות (אלן: "שלמה דייקן ומסודר. אני יותר מפוזרת. תמיד הוא מוסיף משהו ששכחתי"). לרוב אלן ושלמה מביאים ביחד את הילדים לגן, שנמצא מול הבית. כל אחד לוקח ילד אחד. הילדים חוזרים הביתה עם מי שיותר פנוי מההורים. כרגע זו אלן. בתקופה הקרובה אלן תתחיל עבודה חדשה, ואז יומיים בשבוע היא תחזיר את הילדים, יומיים בשבוע - שלמה, ויום בשבוע - כנראה סבתא.

צילום: מיכל פתאל

אוכל: אלן מבשלת (אלן: "זה משהו שאני אוהבת לעשות"). בארוחות שבת, אלן אחראית להגשה ושלמה לאווירה ולקידוש.

תינוקות: שניהם עושים הכל, בלי תורנויות ותפקידים. בלילה קמים ביחד (אלן: "זה לא מומלץ, אבל קשה להישאר במיטה כשבן הזוג מטפל בתינוק בלילה").

ערב: שלמה אחראי למקלחות, שניהם משכיבים ומספרים סיפור.

בריאות: אלן מעדיפה ששלמה ייקח את הילדים לרופא (שלמה: "קשה לה כשהילדים בוכים"). אם צריך להישאר אתם בבית בימי מחלה, הם חולקים בימים.

שיער: נועם לפני חלקה (תספורת בנים בגיל 3), עדיין לא הסתפר.

חוגים, חברים ובילוי: לגינות הולכים ביחד. שלמה משחק עם נועם בכדורגל ובמתקנים, אלן יושבת עם אלישבע ומפטפטת עם אמהות. חוגים עדיין אין, מפגשי חברים מתאמת אלן (שלמה: "היא יותר דברנית ממני"), ושלמה יכול לעזור בביצוע. בשבתות יוצאים עם שתי עגלות לטיול ופיקניק ארוך (שומרים שבת ולכן לא נוסעים). מתנות לימי הולדת קונה לרוב אלן (אלן: "אין לו סבלנות לשיטוטים בחנויות"), לעתים מתייעצת עם שלמה בטלפון.

אירועים בגן: הולכים ביחד לכל האירועים והאסיפות.

ביורוקרטיה: שלמה עושה הכל (אלן: "הוא איש מסודר ומאורגן").

משק בית: שלמה מנקה ומשליך אשפה, אלן מסדרת. לרוב שלמה מחליף מצעים, אבל אלן עוזרת אם היא באזור.

תיקונים: שלמה מתקן הכל (אלן: "הוא בוב הבנאי. הוא גם חכם וגם הנדימן"). הוא גם ידבר עם איש מקצוע בשעת הצורך.

קניות: קניות שגרתיות עושה מי שפנוי, לעתים באינטרנט. משתדלים להכין רשימה, ואם אין רשימה מוכנה, מסתמסים במשך הקניות. לקראת קניות גדולות, כמו מכונית, אלן מעלה רעיונות ועושה תחקירים, ושלמה בודק ומבצע (אלן: "אני מקבלת רגליים קרות לפני קניות גדולות והחלטות חשובות").

מכונית: באחריותו של שלמה.

תפקידי ילדים: נועם עוזר לערוך שולחן ובבוקר זורק את החיתולים לפח (אלן: "הוא מרגיש גדול").

השוואה למשפחות המקור: שלמה בא ממשפחה יוצאת בוכרה, שבה האם עובדת בבית והאבא בחוץ. במשפחה של אלן, יוצאת ברית המועצות, שני ההורים עובדים, אבל אמא שלה אחראית יותר על ענייני הבית.

שינוי בחלוקת התפקידים לאחר לידת הילדים: לא היה שינוי משמעותי (אלן: "העבודה גדלה עם הילדים, אבל שיתוף הפעולה נשמר").

זיוה עושה תיקונים בבית, אסף מטפל במכונית

משפחת ניני-גילת מכפר ביל"ו: אסף (45, רופא טיפול נמרץ) וזיוה (44, רוקחת ויועצת הנקה), הורים לאיתמר (כמעט 16), נעה (14) ואלה (11)

מוטו: "מי שפנוי יותר - עושה יותר".

בוקר וצהריים: אסף וזיוה יוצאים מהבית מוקדם. הילדים מתארגנים ויוצאים לבד וגם חוזרים עצמאית הביתה.

אוכל: אחריות של זיוה (זיוה: "אסף לא עוסק בזה, לשמחת כולנו. אין לו מושג"). בצהריים הילדים מחממים לעצמם אוכל מבושל.

צילום: דניאל בר און

תינוקות: בינקותם הילדים ישנו עם ההורים ולא היה צריך לקום אליהם. כשגדלו, זיוה קמה אליהם בלילה (אסף: "גם אני קמתי לפעמים"). חופשות הלידה היו ארוכות, זיוה היתה המטפלת העיקרית בתינוקות. אסף עזר מאוד.

ערב: כשהילדים היו קטנים, אסף נהג לקרוא סיפור ולהשכיב.

בריאות: זיוה לרוב לוקחת את הילדים לרופא ("אני יותר זמינה") ונשארת אתם בבית כשהם חולים.

שיער: זיוה מספרת את הבנים ולוקחת את הבנות למספרה. אם צריך, זיוה מטפלת בכינים ("כבר כמה שנים אין").

חוגים, חברים ובילוי: אסף בילה הרבה בגינות ושיחק עם הילדים (זיוה: "שונאת גינות"). כשהילדים היו קטנים, זיוה אירגנה מפגשים והשתתפה בהם (זיוה: "כשאסף נאלץ פעם ללכת לבית של חבר, זה לא היה מוצלח"). את מתנות יום ההולדת לחברים שניהם קונים עם הילדים. שניהם מסיעים לחוגים.

לימודים: הבנות לומדות בבית ספר פתוח, ועד לא מזמן לא היו בכלל שיעורי בית. איתמר עבר השנה לתיכון, ומי שעוזר לו ולבנות אם יש צורך הוא אסף (זיוה: "הוא סבלני והם מעדיפים אותו").

אירועים בבית הספר: זיוה בדרך כלל באה לאסיפות הורים והשתתפה בוועד (אסף: "לדיון חשוב במיוחד אני מצטרף"). למסיבות לרוב כל המשפחה הולכת יחד.

ביורוקרטיה: זיוה אחראית על תשלומים ועל חשבון הבנק.

משק בית: בעבר זיוה היתה האחראית העיקרית. כיום היא מנסה להאציל סמכויות. כולם משליכים זבל, אבל גם כיום זיוה מחליפה מצעים ועושה כביסה ("יש לי המיונים שלי"). כולם אמורים לקפל.

חיות מחמד: בבוקר אסף מטייל עם הכלב, בצהריים הילדים, ובערב הילדים אמורים להוציא אותו שוב, אבל לרוב אסף עושה זאת (אסף: "זיוה ממלאת מקום").

תיקונים: זיוה אחראית (אסף: "היא לימדה אותי לקדוח").

קניות: זיוה קונה. הרשימה על המקרר ובני המשפחה רושמים בה מוצרים שחסרים ("ניסיונות לשלוח את אסף לא הצליחו. אם משהו חסר הוא לא הביא תחליף"). קניות גדולות (כמו מכונית) עושים יחד.

מכונית: אסף מטפל במכונית שלו, לזיוה יש מכונית מהעבודה.

תפקידי ילדים: להכין את החדרים לעוזרת, שבאה פעם בשבוע. לעבוד לפי תורנות שלושת ה-כ': כלבים, כביסה, כלים (זיוה: "הם עומדים בזה חלקית למדי ואנחנו מזכירים. אגב, נתת אוכל לכלבים?").

השוואה למשפחות המקור: אסף: "אנחנו הרבה יותר שוויוניים מהורי. אבא שלי לא ידע להחליף חיתול". זיוה: "אמא לימדה אותי לבשל ואבא לימד אותי לקדוח".

שינוי בחלוקת התפקידים לאחר לידת הילדים: מה שבעיקר משפיע על החלוקה זו הזמינות. כשזיוה היתה הרבה בבית, היא עשתה יותר. כיום החלוקה מאוזנת יותר.

אירית קמה בלילה, יריב שטף בקבוקים

משפחת לנצ'נר מפתח תקוה: אירית (35, בעלת עסק למתנות לידה "בייבי בסקט") ויריב (35, איש היי-טק), הורים ליובל (6) ומאי (3)

מוטו: אירית אחראית עיקרית לטיפול בילדים, הארגון והסידור מתחלקים חצי חצי.

בוקר וצהריים: בבוקר אירית במיטה ויריב מארגן את הילדים (יריב: "אני ממילא צריך ללכת לעבודה"). אחרי ארוחת הבוקר אירית מצטרפת להתארגנויות. יריב לרוב לוקח את הילדים לגן ולבית הספר ואירית מחזירה הביתה.

אוכל: יריב מכין בבוקר כריך ליובל. מאי אוכלת בגן. אירית מבשלת.

תינוקות: שניהם טיפלו בתינוקות, אך אירית, שנשארה בבית, טיפלה יותר. יריב שטף בקבוקים (אירית: "אני לא אוהבת מים"). קימה בלילות תלויה בתקופה: כשהילדים היו קטנים יותר אירית קמה אליהם (אירית: "מי ששומע קם. אני בתקופה שאני פחות שומעת").

צילום: דניאל בר און

ערב: יריב עושה אמבטיות וקורא סיפור.

בריאות: במקרה פתאומי, אירית לוקחת לרופא. לתור מתוכנן מראש, יריב לוקח.

שיער: בפעם האחרונה יריב לקח את יובל לספר. לפני כן אירית סיפרה לבד. בכינים היא מטפלת.

חוגים, חברים ובילוי: אירית מארגנת את רוב מה שקשור לילדים. השנה הילדים לא הולכים לחוגים. לחוג קפוארה, שהיה ליובל בשנה שעברה, היא רשמה, אבל יריב לקח את יובל עם מאי, ביום שהוא בא מוקדם. מפגשים עם חברים אירית מתאמת. היא גם קונה מתנות לימי הולדת, אבל יריב הוא זה שמלווה (אירית: "יובל לא מת על ימי הולדת וגם מבחינתי זה עונש. ליריב יותר חשוב לעודד אותו ללכת"). לגינות לרוב אירית לוקחת (אירית: "מאז שהילדים נולדו כיוונתי לכך שאהיה יותר בבית, אני רוצה להיות אתם").

לימודים: יובל עושה שיעורי בית בצהרון. אם צריך עזרה, אירית עוזרת, ולפעמים גם יריב, אם אירית מבקשת. אירית אחראית על לימודים למבחנים, לעתים מבקשת מיריב והוא יושב עם יובל.

אירועים בגן ובבית הספר: אירית חברה בוועד של הכיתה ושל בית הספר וגם נוכחת יותר באסיפות וימי הורים. אם יש מסיבה, משתדלים ללכת ביחד אם יש בייביסיטר למאי. אם לא - אחד מהם מייצג.

ביורוקרטיה: אירית אחראית עיקרית.

משק בית: משתדלים להתחלק ("אירית: זה שאני עובדת מהבית לא אומר שהחלטתי להיות עוזרת בית"). יריב אחראי על כל מה שקשור במים, כמו אמבטיות, מטבח וכלים. את הסלון שניהם מסדרים, על הכביסה וחדרי הילדים אחראית אירית. את המצעים מחליפה העוזרת, ולפני כן יריב החליף (אירית אמרה לו מתי צריך). יריב משליך את הזבל והעוזרת עושה ניקיון כללי פעם בשבוע.

תיקונים: יריב מתקן דברים קלים או שאירית מבקשת מאבא שלה. אנשי מקצוע וטכנאים יריב מזמין.

קניות: אירית עושה (אירית: "אני יודעת מה חסר"). קניות גדולות יותר עושים ביחד, אלא אם כן מדובר באלקטרוניקה, ואז יריב קונה.

מכונית: אירית אומרת ליריב אם יש צורך, והוא מטפל.

תפקידי ילדים: מסדרים את החדרים עם אירית.

השוואה למשפחות המקור: אירית באה מבית שבו האם עבדה יותר שעות בחוץ והאב עשה יותר בבית. אביו של יריב עבד בחוץ שעות ארוכות ואמו היתה יותר בבית, אך האב בישל.

שינוי בחלוקת התפקידים אחרי הלידות: לפני בוא הילדים בני הזוג עשו יותר דברים ביחד. אחרי הלידה של יובל, אירית לקחה על עצמה יותר, משום שרצתה להיות בבית. אחרי הלידה של מאי, יריב עבד פחות וקיבל עליו יותר דברים בבית.

עודד קולה קפה, רתם מחפה על הכלבה

משפחת לבנון מטבעון: עודד (42, איש עסקים) ורתם (29, עורכת דין בחופשת לידה), הורים ליואל (4 חודשים). לעודד שלושה ילדים מנישואים קודמים: ליאם (16), תומי (13) ואורי (9 וחצי)

מוטו: "כל אחד עושה כמיטב יכולתו בכל רגע".

בוקר וצהריים: רתם נחה במיטה ועודד מתחיל את הבוקר ובוחר ליואל בגדים (רתם: "בגלל זה הוא לבוש תמיד או בפיג'מה או בבגדים נורא יפים"). בימים שהילדים הגדולים מגיעים, הם באים ברגל מההסעה.

אוכל: כשהילדים הגדולים בבית (ימי רביעי וכל סוף שבוע שני) עודד מכין להם כריכים וארוחת בוקר. ארוחות צהריים מכינה רתם, ארוחות ערב מכינים שניהם. ככלל, עודד מכין ארוחות בשריות ותבשילים מורכבים וקולה קפה, ורתם מכינה את השאר, כולל מרק עוף.

ערב: הילדים הגדולים עצמאים, ועודד מספר לאורי סיפור. את יואל משכיבה רתם, בטקס שינה קבוע.

תינוקות: הטיפול משותף. רתם מיניקה, אבל אם היא איננה עודד מאכיל מבקבוק.

צילום: חגי פריד

בריאות: מי שפנוי לוקח לרופא (רתם: "אבל עודד נחשב המוסמך בבית לעניינים דחופים, בתור חובש צבאי ובן של וטרינר").

שיער: לרוב, אמא של הילדים אחראית לטיפולי כינים ותספורות (רתם: "אני מדווחת לה אם אני רואה בעיה").

חוגים, חברים ובילוי: עודד משתדל להיות עם הגדולים כשהם באים. תומי בחוג טיפוס, ליאם בחוג דמינגטון ואורי בחוג צ'לו, ועודד מסיע אותם אם צריך (עודד: "אבל אנחנו מעודדים הליכה ברגל ושימוש בתחבורה ציבורית"). מתנות לימי הולדת רתם קונה, לפי הנחיות מהילדים או מעודד. הילדים כבר עצמאים ומתאמים מפגשים חברתיים, עודד לפעמים עוזר לאורי בתיאום.

לימודים: לליאם עוזרת רתם ולצעירים עוזר עודד (רתם: "עודד כבר לא כל כך זוכר חומר מהתיכון").

אירועים בבית הספר: עודד ואמם של הילדים מתחלקים, בהתאם לזמינות.

ביורוקרטיה: רתם מטפלת במגע עם רשויות, עודד אחראי על ניהול כספים.

משק בית: עוזרת מגיעה פעם בשבועיים, ועל השאר אחראית רתם (רתם: "עודד משתדל, אבל עד שהוא מתכנן, אני כבר סיימתי"). עודד מקפיד לסדר בימים שהילדים הגדולים מגיעים ולפעמים עושה כביסה (רתם תולה ומקפלת. "אני לא מסכימה שיתעסקו עם הכביסה"). מצעים עודד מחליף לעתים, לפי הנחיות מרתם. זבל שניהם משליכים.

חיית מחמד: כולם מטיילים עם הכלבה ומאכילים אותה (רתם: "אני גם מחפה עליה כשהיא עושה נזק, כי עודד מתעצבן מזה לכל היום").

תיקונים: עודד מתקן, שניהם מתקשרים עם אנשי מקצוע.

קניות: עודד נהנה לעשות קניות (רתם: "הוא מתעסק עם זה שעתיים, משווה מחירים"). רתם מכינה רשימה, עודד לא תמיד קונה עם רשימה (עודד: "קונה לפי מה שבמבצע ולפי מה שאני רוצה לבשל").

מכונית: בעבר טיפלו שניהם, לאט לאט רתם העבירה את רוב האחריות לעודד.

תפקידי ילדים: מהילדים מצופה להשתלב בהתנהלות השוטפת (להוריד כלים מהשולחן, להחזיר משחקים למקום וכו'). הם גם שמחים לעזור עם התינוק כשמתאפשר.

השוואה למשפחות המקור: אמא של רתם היא עקרת בית למופת. אמא של עודד מתקנת דברים בבית ומנהלת את ענייני הביורוקרטיה. שני האבות עובדים בחוץ.

שינוי בחלוקת התפקידים אחרי הלידות: כשרתם עבדה מחוץ לבית היא עשתה יותר קניות ועודד היה פעיל יותר בארגון הבית ורתם (רתם: "אבל השינוי הוא בעיקר במינון ולא במהות").

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ