מהיום: ספורטאים, רקדנים ואמנים זרים יוכלו להישאר בישראל יותר מחמש שנים

הכנסת החליטה כי משרד הפנים יוכל להחליט להעניק אשרות עבודה עד לעשר שנים. "שילוב אמנים ממדינות שונות הוא חלק מאופיו של עולם התרבות, שאינו מבחין בגבולות מדיניים", לשון ההסבר לחוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להקת "בת שבע". תמכו בחוק
להקת "בת שבע". תמכו בחוקצילום: גדי דגון

מליאת הכנסת החליטה אתמול (שני) להאריך את תקופת השהיה בישראל של אמני במה, רקדנים או ספורטאים זרים למשך יותר מחמש שנים אותן התיר החוק עד כה. עד היום קיבלו האמנים ויזת עבודה סטנדרטית, שתוקפה חמש שנים. על פי החוק החדש, אותו יזם ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), תוחרג הקבוצה הזו ומשרד הפנים יוכל להחליט על הנפקת אשרות עבורם לתקופה ארוכה יותר, שלא תעלה על עשר שנים.

ח"כ ברושי אמר במליאה כי "צריך לאפשר לגורמים שעוסקים בתרבות וספורט, להשאיר אמנים וספורטאים שהגיעו לכאן כחוק, מעבר לחמש שנים שקובע החוק היום. כך אנחנו מכירים בתרומה החשובה של אותם תושבים. יש בכך תרומה לגופים חשובים גם בתרבות, במחול, בנגינה ובספורט. חשוב להדגיש שמדובר בעשרות אנשים בלבד". בלהקת המחול בת־שבע בירכו על העברת החוק, שיאפשר את הארכת שהייתם של רקדנים זרים הפועלים במסגרת הלהקה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "שילוב אמנים ממדינות שונות הוא חלק מאופיו של עולם התרבות שאינו מבחין בגבולות מדיניים. משמעותה של מגבלה לתקופה של חמש שנים היא יצירת קושי רב עבור המעסיק של האמן, וזאת בשים לב למשאבים הרבים הנדרשים להשקעה בהון האנושי בתחום זה. מגבלה זו מאלצת את מוסד התרבות, כמעסיק, להיפרד מאמנים אשר היו נכונים ויכלו להמשיך לתרום לעשייה האמנותית בישראל, ומחייבת את מוסד התרבות למלא חסר זה באמצעות אמן זר אחר לתקופה של חמש שנים נוספות ובכך מצטמצמת היכולת לנצל את מלוא הפוטנציאל הגלום בהעסקת אמני־במה זרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ