אחרי שגייסה 100 אלף שקל, "לילה טוב" הנאבקת בהטרדות מיניות תהפוך לעמותה

קמפיין מימון ההמונים של יוזמת "לילה טוב" הצליח תוך שבוע להגיע לסכום היעד הראשוני. כעת מקוות הפעילות להגיע למקומות בילוי ברחבי הארץ ואף לחייב בעלי עסק לתלות שלט נגד הטרדות מיניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי בן שחר, גלי פיפקלס, יסמין וקס, יעל אלבז, סילאן דלל, שירה מייקין, קרן גרינבלט
במועדון הכולי עלמא, בשבוע שעבר
פעילות "לילה טוב" (מימין למעלה ועם כיוון השעון), שלי בן שחר, גלי פיפלקס, יסמין וקס, יעל אלבז, סילאן דלאל, שירה מייקין וקרן גרינבלט במועדון הכולי עלמא, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בשנתיים האחרונות מרבית בלייני תל אביב התוודעו לחבורת נשות "לילה טוב" שפועלת למניעת הטרדות מיניות בחיי הלילה של העיר, לפני כשנה הן אף קיבלו את פרס "האיש ההולך" לאקטיביזם חברתי במרחב האורבני. חלק מכירים אותן בזכות השלטים הממותגים שהן תולות במועדוני העיר שמבהירים כי המקום בו הם נמצאים דוגל באפס סבלנות להטרדות מיניות וחלק, בעיקר החלק שחיי הלילה הם תחום עיסוקו, מההדרכות שהן מעבירות לצוותים שמתפעלים את המועדונים ברחבי העיר. בחודש האחרון יצאו חברות לילה טוב בקמפיין מימון המונים במטרה להיהפך לעמותה רשמית. תוך שבוע אחד בלבד הן גייסו את סכום היעד הראשוני (100 אלף שקל) ובסוף השבוע יגיע הקמפיין לסיומו כאשר היעד החדש הוא 200 אלף שקל.

"ההתחלה לא היתה פשוטה", סיפרה אחת מחברות הקבוצה, יסמין וקס, "הרבה מקומות פחדו לשתף איתנו פעולה בהתחלה בגלל שפחדו שימותגו כמקום שבו יש סם אונס או הטרדות מיניות, אך תוך לא הרבה זמן כולם היו איתנו בתהליך". היום, לאחר שנתיים של פעילות, על האמנה שלהן חתומים 40 מועדונים וברים מכל קצוות הקשת של העיר, ובסרטון גיוס הכספים שלהן גם מופיעים ארבעה בעלי מועדונים בתל אביב ומביעים את תמיכתם.

"יש קשר מיוחד בין הקהל של חיי הלילה לבעלי המועדונים", אומרת קרן גרינבלט, עו"ד ומנהלת קואליציית שותפוֹת לשוויון מגדרי. וקס מבהירה כי "בעלי המועדונים עושים מסיבות בשבילנו, בשביל הקהל. הם מתמחים במוזיקה ובחוויה ואנחנו מציעות לעזור להם להשתפר גם בתחום הזה, גם זה בשביל כולנו. הקשר בין הקהל למועדונים הוא קשר חזק ומיוחד מאוד".

לילה טוב לא נולדו בתוך וואקום, הן לא מקרה ייחודי בעולם או אפילו בארץ של בלייניות שיוצאות להילחם בתופעת ההטרדות המיניות. מה שהחל כשיח ברשתות החברתיות ובפוסטים זועמים אחת לשבוע מצד נשים שחוו הטרדה מינית במועדון, גולש כעת אל המציאות ומביא לצעדים מעשיים בשטח מצד בעלי המועדונים שהבינו כי כשזה קורה במגרש שלהם, הם אחראים לכך. "בשנתיים האחרונות עם או בלי קשר אלינו, התעורר שיח ציבורי ער על הטרדות ועל הגבול שביניהן לבין הטרדה מינית". אומרת פעילת הקבוצה, שירה מייקין, "כל פרשות ינון מגל, אלון קסטיאל ומשה איבגי שהתפוצצו גרמו להרבה אנשים, גברים ונשים, לשאול שאלות רבות. המודעות עלתה, גם בתוך הקהילה של חיי הלילה וזה אקט בריא של קהילה בריאה".

מה מותר ומה אסור

מעבר להדרכות לצוות, ותליית שלטים במועדונים כל מועדון ממנה אחראי מטעמו שצריך להיות בקשר עם לילה טוב. כך הן יכולות בין היתר לתחקר איתו אירועים שקרו במועדון ולחנוך אותו על דרך הטיפול שלו בנושא. בהדרכות הן מנסות בעיקר לקדם את ערך הערבות ההדדית - לגרום לעובדי המקום להסתכל מעט מעבר לבר ולראות האם מישהו או מישהי מתנהגים בצורה מוזרה. "כשרואים מישהי מטושטשת במועדון, הצוות צריך לדעת שזו אחריותו לבוא ולשאול אם הכל בסדר, אם חברים שלה פה, ואם היא עם מישהו לצידה", אומרת יעל אלבז. "אם היא עם מישהו אפשר בקלות להבין מה קורה ביניהם. כשהסיטואציה לא בסדר רואים את זה בשפת הגוף מיד ואחד הדברים שאנחנו מלמדים זה שזה בסדר לשאול, שאין מבוכה בערבות הדדית".

"התגובות בהדרכות הן לא תמיד כפי שאנחנו רוצות", אומרת אלבז, "בסוף מדובר בחבר'ה צעירים, אתה מרגיש משפת הגוף שלהם, גם אם הם לא אומרים, שעדיין לא נוח להם לבוא ולשמוע מאיתנו מה זו הטרדה ולהבין שמישהו פגע בהם, סביבם או מולם. לפעמים ככה החברים שלהם מתנהגים". אמנם בישראל קיים חוק למניעת הטרדות מיניות ויש חובה לקיים הדרכה בכל מקום עבודה, אך סביבת העבודה במועדון היא שונה בעשרות מונים מסביבת העבודה המשרדית ולכן יש להתאים את השפה והסיטואציות הנדונות.

"במקומות עבודה אתה לא נתקל באדם מסומם או שיכור, בדרך כלל", אומרת גרינבלט. "חשוב לנו לדבר בשפה הייחודית לחיי הלילה ולמועדונים. אנחנו בעצמנו מגיעות מאותם המקומות שהעובדים במועדונים מגיעים. אנחנו מנסות להסביר להם מה זה מרחב אישי בטוח, אנחנו לא רוצות לבוא ולהסביר את החוק היבש ואת שש ההתנהגויות של הטרדה מינית לפי המחוקק. ההדרכות מפוגגות את הפחד של העובדים" אומרת גרינבלט. "הרבה אנשים פחדו לגשת כשהם ראו דבר שמתרחש מולם, הם בעיקר פחדו להרוס את הווייב וגם לא ידעו מה מותר להם. אנחנו מביאות להם את הידע מה מותר ומה אסור".

אבל אם זה היה בליין שרב עם בליין אחר תוך זמן לא רב שני הצדדים היו מוצאים עצמם בחוץ, לא?

וקס: "בסוף התהליך שלנו כל בעלי המועדונים יבינו שפגיעה מינית היא אלימות. ולהוציא מטריד מינית מחוץ למועדון זה כמו לעצור בכניסה אדם שמגיע למועדון עם סכין".

אז אתן מצפות שמועדונים יעצרו מטרידים פוטניציאליים כבר בכניסה?

גרינבלט: "הפחד מתביעות על רקע חוק הסלקציה הוא חלק מהשאלות שהעלו בפנינו בעלי המועדונים עוד בתחילת הדרך. החשש שלנו היה שהם יתחילו להשתמש בטיפול בהטרדה מינית כתירוץ לא להכניס אוכלוסיות מסויימות למועדון. בהדרכות שלנו אנחנו מנפצות את המיתוס שיש אוכלוסיות שמועדות להטרדות. כל האנשים עלולים להטריד ולפגוע, ללא קשר לצבע העור שלהם או למקום בו הם גרים, ואנחנו לא ניתן יד לשימוש בהטרדה מינית כדי לאמץ פרקטיקה גזענית". 

ומעבר לשיח המבורך, ההדרכות והשלטים, איך אפשר לדעת שלילה טוב מחלחל גם למעשים?

אלבז: "הדרכת הקהל של הבלוק לדוגמה (בכניסה למועדון), זו לא דרישה שלנו. זה לגמרי מיתוג שלהם וזה קרה לאחר שהם הלכו להדרכה במרכז לסיוע נתקפות מינית. הרבה מקומות בעיר למשל החלו לנסר את החלק התחתון של דלתות השירותים והרבה בעלי מועדונים שכבר חלק מאיתנו פונים אלינו ומספרים לנו על מקרים ותגובות כדי לדעת אם הם נהגו כשורה.

מייקין: "גייסנו 100 אלף שקל תוך פחות משבוע, זה לא נשמע לך שאנחנו בדרך הנכונה?"

השלב הבא לדבריהן, לאחר שיסדירו את הבירוקרטיה ויגייסו עוד כסף, יהיה בעיקר להפיץ את מסריהן בטריטוריה רחבה יותר. "הגענו לקצה גבול היכולת שלנו", אומרת גרינבלט. "אנחנו גם רוצות להרחיב את היריעה, להגיע למאות מקומות בכל רחבי הארץ, בצורה מסודרת מגובשת ויעילה. אנחנו רוצות מישהי שתוכל לעסוק רק בזה – עם משכורת, ומשכורת זה כסף. אנחנו מקבלות המון הודעות לעמוד (הפייסבוק) ולא לכולן אנחנו מצליחות להגיע". מעבר לכך בעתיד הן רוצות גם לפתח את הפעילות החינוכית. "בשלב הבא אנחנו רוצות להגיע ולדבר כבר עם בני נוער, שם מתחיל החינוך, זה נושא חשוב מדי", אומרת אלבז.

ומה לגבי ליינים של מסיבות, פסטיבלים ומסיבות סטודנטים?

מייקין: "אנחנו בדרך לשם, גם לשם נגיע ככל שנתרחב. השנה היינו בפסטיבל גראונדד הראשון והעברנו הדרכה לכל צוות המקום ולכל המאבטחים. מנהל מערך האבטחה, בחור אילתי אותו פגשנו לראשונה, השתתף ושאל המון שאלות ובכלל, המאבטחים של המקום ממש התעניינו וביקשו שנעמוד איתם בעמדות ונראה להם התרחשויות".

אז מתי אפשר יהיה לומר לילה טוב ללילה טוב?

גרינבלט: "אחת המטרות שלנו היא להגיע למצב בו בשביל לקבל רישוי עסק בחיי הלילה אתה תצטרך לתלות שלט נגד הטרדות מיניות בדומה לדרך בה זה עובד עם שלט איסור מכירת אלכוהול לקטינים. אם המדינה או הרשות המקומית תאמץ את הסטנדרט ותוודא שצוותי המקום עוברים הדרכות למניעת הטרדות מיניות המצב יהיה אידיאלי, אנחנו בתחילת הדרך לשם. עיריית תל אביב תומכת באמנה ללא סייג, ובקרוב גם נצא איתם בקמפיין חוצות משותף".

אתן מצליחות לצאת מאז לילה טוב ולהתרכז בבילוי?

אלבז: "לא מזמן יצאתי למועדון ופגשתי שם חבר טוב שאמר לי: 'מה קורה פקחית?' אנחנו חווות על בשרנו את זה שהתגובה אלינו מתרחשת בשטח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ