סכנה לקיומו של פסטיבל מידברן. לא מוצאים שטח מתאים

תושבי שדה בוקר הסמוך מתנגדים למפגעי האבק והרעש שיוצר האירוע. ראש מועצת רמת נגב: זה אירוע תיירותי חשוב ומכניס והמארגנים הם אנשים מצוינים, אבל רוב הנגב תפוס

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסטיבל מידברן 2015
פסטיבל מידברן 2015צילום: אילן אסייג

נכון לעכשיו אין שטח או אתר מאושר לפסטיבל מידברן 2018 ועצם קיומו של האירוע, שצבר פופולריות עצומה בשנים האחרונות, מוטל בספק. דברים אלה פירסם בסוף השבוע ניר אדן, מנכ"ל עמותת מידברן, שמקיימת בנגב את הפסטיבל שנמשך חמישה ימים. אדן פירסם בבלוג של הפסטיבל הסבר מדוע פחות מחמישה חודשים לפני פתיחתו של הפסטיבל הבא (אמור להתקיים ב–14–19 במאי 2018), אין עדיין אתר שאושר לקיום האירוע.

בשיחה עם "הארץ" מבהיר אדן שהשטח בו התקיים האירוע בשנים האחרונות, חלק משטחי המרעה של קיבוץ שדה בוקר שמכונה "הכוכב", אמנם אינו אתר אידיאלי, אבל באין אתר אחר הוא וחבריו ישמחו להגיע להסכמות עם תושבי האזור ולקיים שם את הפסטיבל גם בשלוש השנים הקרובות. הסיבה שקשה לאתר שטחים חלופיים היא שרוב השטחים הפתוחים בנגב מוחזקים בידי משרד הביטחון ורשות הטבע והגנים.

פסטיבל מידברן 2015צילום: אילן אסייג

"הקיבוץ (שדה בוקר) מעלה שאלות לגיטימיות" אומר אדן, "בעיקר לגבי מטרדי רעש ואבק. לקהילת מידברן אכפת מן הקהילה המקומית ברמת הנגב. זו שנה חמישית ברציפות שלנו איתם ואנחנו פועלים כדי לבסס מערכת יחסים חברתית וכלכלית שכולם יהיו מרוצים ממנה. פרסמתי את הדברים כדי שאנשים שעובדים איתנו לא ייקחו על עצמם התחייבויות כלכליות כאשר אין עדיין ביטחון שהאירוע יתקיים. זו המחויבות שלנו כלפי מי שעובד איתנו".

אדן מבהיר שנעשה מאמץ למצוא פתרונות למטרד האבק הרב שמתעורר באזור במהלך ההכנות לפסטיבל, בתקופת האירוע ובשבועות שלאחריו. אדן מסביר שרוב הפתרונות הם הרטבת השטח לפני הכניסה אליו ולאחר היציאה ממנו. ההרטבה במי קולחין אמורה להפחית במידת האפשר את בעיית האבק הטורדני.

אוכלים אבק בפסטיבל מידברן 2015צילום: אילן אסייג

הסיפור העצוב לדברי אדן הוא המחסור הגדול בשטחים פנויים בנגב. "היינו מעדיפים שטח גדול ומרוחק יותר, שלא יוצר מטרד לאוכלוסייה. זה תהליך מורכב, שאנחנו פועלים בו בשיתוף עם המועצה האזורית". עם זאת מציין אדן בסיום השיחה שהוא דווקא אופטימי ומאמין שיימצא פתרון שישאיר את המידברן באזור. אחרי הכל, הוא אומר, ההערכה היא שהקהילה המקומית מרוויחה בדרכים שונות יותר מארבעה מיליון שקל מדי שנה מקיומו של האירוע.

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת נגב שבתחומה התקיים האירוע מאז היווסדו, מחמיא לאנשי המידברן אבל מבהיר שהבעיה אינה פשוטה. בכל הנגב רחב הידיים, הוא אומר, 98 אחוזים מהשטחים מוחזקים בידי הצבא, משרד הביטחון או רשות הטבע והגנים. דרוש לדבריו שטח של כ–2000 דונם לקיומו של הפסטיבל ולא קל למצוא אותו בגלל הנזק הסביבתי שנגרם באירוע כה המוני. "אם אתה מכניס 15 אלף אנשים וכלים כבדים לשטח לא גדול — הוא נרמס. גם אם יקפידו להשאיר את המקום נקי הנזק לסביבה גדול".

הקהילות הסמוכות למקום האירוע (קיבוץ שדה בוקר ומדרשת בן גוריון) מתנגדות לו, לדברי דורון, כי הן סובלות מהרעש החזק ומאבק דקיק וכבד מאוד, שאינו מתפוגג גם כחודש שלם לאחר האירוע.

דורון מסביר שהשקיע מאמצים גדולים במציאת אתר חלופי, אבל עד כה בחוסר הצלחה. הוא הציע את אזור קציעות ושם נתקל בהתנגדות של הצבא ואת אזור אורון שם נתקל בהתנגדות של חברת כימיקלים לישראל. "אני מצטער על כך מאוד כי המארגנים הם אנשים מצוינים והמידברן הוא אירוע תיירותי משמעותי עם תרומה ממשית לכלכלת האזור ובכל זאת אנחנו לא מוצאים לו פינה מתאימה. זה אבסורד. ליבי איתם".

לדברי דורון, הסיכוי היחיד כרגע הוא מציאת פשרה עם חברי קיבוץ שדה בוקר והמשך קיום האירוע ב"כוכב" — המפגש של נחל הבשור עם נחל הרועה ונחל בוקר. אם מידברן 2018 לא יתקיים שם — הוא מטיל ספק בכך שיתקיים בכלל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ