העמוד האחורי

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

יוצאים מהבית

הפנינג כמדי יום חמישי במהלך השנה האקדמית, גם הערב עורכת אוניברסיטת תל אביב את אירוע "חמישי בקמפוס". במסגרת הסדרה ייערכו הרצאות קצרות והופעות ויוקרנו סרטים, כאשר הכל פתוח לקהל הרחב. היום, בין האירועים, תרצה ד"ר רונית סאצ'י פינרו על נבכי המוח, להקת "בני המה" ולהקת "אנטיביוטיקה" יופיעו ויוקרן הסרט "ביג ליבובסקי". 18:00, אוניברסיטת תל אביב. פרטים באתר campus5.tau.ac.il.

מופע ערב אחד, שלוש יוצרות. הערב, באחד ממרתפי תל אביב (ושם הרי קורים הדברים), יופיעו קמה ורדי, בלאק בטי (עם האקורדיון המורבידי), וקאמי מלץ - לא מוכרות אך בהחלט ראויות. כניסה חופשית. 20:30, ריאליטי ריהאב סנטר, בית יוסף 23 תל אביב.

דיון לרגל השקת הגיליון החדש של כתב העת "8 Continuum", המפרסם טקסטים של סופרים ישראלים שכותבים בצרפתית, יקיים המכון הצרפתי ערב בהנחיית רוזלין דרי ובהשתתפות מרלנה בראשטר, ליליאן לימונשיק, אסתר אורנר, שנטל אוסטריישר ופנינה עמית. המשתתפים ידונו בנושאים שלהם מוקדש הגיליון: "50 שנה אחרי משפט אייכמן" ו"זיכרון ועקבות השואה". כמו כן, יוקראו שיריה של אסתר טלרמן. הדיון יתקיים בצרפתית. 19:30, המכון הצרפתי, רוטשילד 7 תל אביב.

נשארים בבית

אלבום הרכב ההיפ-הופ והניאו-סול ה"רוטס", שפועל מאז 1987, מוציא כעת את "Undun", אלבום אולפן חדש, 13 במספר. כרגיל, הוא עשיר בהשפעות ממגוון סגנונות מוסיקליים קדומים יותר, כמו ג'ז ובלוז, ועם זאת דחוס מאוד בזמן: פחות מ-40 דקות. אפשר להקשיב לו באתר npr.org.

ספר "האטמוספרה מזדהמת. כוכב הלכת עולה באש. מה תוכלו לעשות בעניין?" שואל דייוויד דה רוטשילד במדריך הכיס "המדריך לחיים על כדור הארץ" שכתב (ורואה אור בהוצאת גורדון), ועונה בעזרת מגוון עצות שימושיות לחיים ירוקים יותר, בכל תחומי החיים - מזון, תחבורה, עבודה, קניות ועוד.

עיון "מיתוס ותבונה ביהדות ימינו", קובץ מאמריו של ההיסטוריון המנוח אוריאל טל, רואה אור במהדורה מורחבת ומחודשת (הוצאת ספרית פועלים). לדברי טל, "אחת התופעות המעניינות והגורליות בתולדות התנועות הלאומיות, אשר עיצבו חלק ניכר ממפת העולם, ובכלל אלה גם את התנועה הציונית, הרי היא המתח שבין שני כוחות כבירים - המיתוס והתבונה, החלום והמציאות, הרגש והשכל, החוויה ושיקול הדעת".

השתתפו בהכנת המדור: נגה גילעם, איתמר זהר, עידו בלאס, דפנה ארד, חגי חיטרון, נועה שושני, אבנר שפירא, אלי ערמון אזולאי, נועה לימונה, אורי זר אביב

דברים שלא קרו

אריאל זילבר מועמד לפרס היצירה הציונית על שירו "כהנא צדק"

תורת המספרים

סינגל לבן חג המולד המתקרב הוא לא רק שם נרדף לקדחת קניות. בבריטניה ובארצות הברית רבים סקרנים לדעת מה יהיה הסינגל הנמכר ביותר בשבוע של חג המולד, פרט שנחשב עדיין ליוקרתי בתעשיית המוסיקה ואף מעורר סביבו הימורים שונים באתרים המתמחים בכך. הסינגל הנמכר ביותר בכל הזמנים ברחבי העולם הוא "White Christmas" של בינג קרוסבי מ-1942. השיר, שמזדמזם מאז בבתים רבים בצד המערבי של כדור הארץ, נמכר ב-50 מיליון עותקים בתקופה שהתקליט היה עדיין עגול. השיר "Candle in the Wind" של אלטון ג'ון נמכר ב-33 מיליון עותקים ב-1997 - זו היתה גרסה מחודשת שלו שג'ון הקליט במיוחד אחרי מותה בתאונת דרכים של הנסיכה דיאנה. "Silent Night", אף הוא שיר המזוהה עם חג המולד, נמכר ב-30 מיליון עותקים בביצוע של בינג קרוסבי מ-1935. "Rock Around the Clock" של ביל היילי מ-1954 נמכר ב-25 מיליון עותקים. ואילו "דיאנה" של פול אנקה מ-1957 נמכר ב-20 מיליון עותקים. מספר זהה נמכר גם מהסינגל "We Are the World" שהקליטו ב-1985 מיטב הזמרים האמריקאים כצדקה לרעבים באפריקה.

מסלול

נדידת הציפורים לאן נודדת הדיה והיכן היא לנה? בשמורת עין אפק בצפון מוצע מחר ב-14:30 סיור שימשיך אל שמורת כרי נעמן. פרטים והרשמה בטלפון 8779992-04.

מתנה

כלי עולם המתקן הצבעוני לייבוש כלים של המותג "n'chef" לא תופס מקום רב במטבח. צבעו לבן, והוא עשוי מחומרים פלסטיים איכותיים העמידים בחום ומותאמים לשטיפה במדיח - בבסיסו פיית סיליקון שמנקזת את הנוזלים הנותרים מהייבוש היישר לכיור, ולא מרטיבה את האזור. מחירו 200 שקלים בחנויות כלי הבית.

הכינו דרכונים

אנגליה גארי ניומן, רוקר ותיק שהכה גלים בתקופת הגל החדש הבריטי, יופיע הערב ב"אייץ'-אם-וי ריץ" במנצ'סטר.

יפאן יש כאלה שבאים לטוקיו גם בשביל לראות מכוניות. תערוכת המכוניות הגדולה, שמתקיימת זו השנה ה-42, עד יום ראשון, תספק הצצה לדגמים החדישים ביותר.

משפחות בבית חינוך עיוורים בירושלים

ואנחנו ילדים בבית חנו עורים בירושלים,

תופסים שבעה ילדים בילד אחד

ואומרים לו

תהיה אתה אבינו

ואומרים לה

תהיי את אמנו,

ונתקלים גוף ילד בגוף ילד

לאסף חם

במראית עין של היתקלות.

ועושים משפחות משפחות

וקוראים לילד אחד: אבא שלום

ולילדה אחת: אמא שושנה,

ולילדה אחת הייתי קורא אחותי אחותי רחל

ולילד אחד אחי אחי יוסי

כ היינו עושים משפחות כאלו

ואנחנו ילדים בבית חנו עורים בירושלים.

מתוך "ציפור בין יבשות", הקיבוץ המאוחד ארז ביטון הוא משורר ישראלי יליד 1942

מחוץ למסגרת

קורבן אונס עבודה זו נמצאת באוסף מוזיאון קתה קולוויץ בברלין ובמכון לאמנות בשיקגו. התצריב הינו חלק מהסדרה "War Peasants" מ-1906, והוא אחת היצירות היותר מצמררות של היוצרת הגרמנייה המרתקת קתה קולוויץ (1945-1867). בעבודה זו מנכיחה קולוויץ את האסון ואת האלימות באופן שאינו ניכר במבט חטוף, אך ככל שמעמיקים בסצינה המתוארת נגלית זירת פשע אכזרית בתוך הסביבה הפסטורלית לכאורה: גופתה של האשה הפגועה מבצבצת מהצמחייה ההרוסה, ראשה שמוט לאחור, ידיה קשורות מעליו, מלבושיה סתורים ומופשלים, דם ניגר על גופה וקשה לדעת אם נותרה בחיים. יש הטוענים שהפרחים שרשמה קולוויץ בציור זה היו הפרחים היחידים שתיארה בעבודותיה. בצד השמאלי של העבודה ניתן לזהות דמות ילדה, אולי ילדתה.

מה"ניו יורקר"

"הרעל הזה מריח לך מוזר?"

Alex Gregory / Condé Nast Publications/ www.cartoonbank.com©

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ